WASHINGTON COLLEGE
COURSE SCHEDULE FOR 08/FA

Courses by Department

Last Updated 08:31:33 Apr 18 2011
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot

   COURSE      TITLE                           LOCATION  DAYS   TIME            INSTRUCTOR   AVAIL/CAP
   ----------  -----------------------------   --------  ----   --------------  ----------   ---------
H = Honors Courses


Color =  Closed               HONORS CLASSES           

H  BIO 111 90  General Biology Honors W/Lab    TOLL S111 TTH    11:30AM-12:45PM  Verville     5/16
                                               TOLL S110 TH     02:45PM-05:15PM  Verville         
H  BUS 194 90  SpTp:Entrepnrs, Mkts, & Innov   DALY 108  MWF    10:30AM-11:20AM  Pearson      4/20
H  CHE 111 90  General Chemistry I W/Lab       TOLL S204 MWF    09:30AM-10:20AM  Sherman      1/12
                                               TOLL S205 M      01:30PM-04:30PM  Sherman          
H  PHL 100 90  Intro. to Philosophy (Honors)   GLDS 201  MWF    10:30AM-11:20AM  Weigel      -1/17
H* POL 101 90  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    01:00PM-02:15PM  Oros         2/25
H  PSY 320 90  Health Psychology w/Lab         DUNN NG14 T      10:00AM-12:45PM  Siemen       5/20
                                               DUNN NG15                         Siemen           
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               AMERICAN STUDIES              (Description Available)

 * AMS 209 10/ Intro to American Literature    GLDS 100  TTH    01:00PM-02:15PM  DeProspo,R -13/40
    ENG 209 10 (Cross Listing)                                                                    
 * AMS 213 10/ Intro to Afro-Amer Literature   CAC  1&2  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight       6/25
    ENG 213 10,BLS 213 10 (Cross Listing)                                                         
   AMS 303 10/ American Music                  SMTH 113  TTH    10:00AM-11:15AM  Schweitzer   6/25
    MUS 303 10,BLS 303 10 (Cross Listing)                                                         
 * AMS 308 10/ After Angels:Am Theater         GLDS 208  MWF    01:30PM-02:20PM  Volansky     4/20
    DRA 308 10 (Cross Listing)                                                                    
 * AMS 310 10/ Poetry & Lit Early U.S.         SMTH 222  W      04:00PM-06:30PM  DeProspo,R   8/25
    ENG 310 10 (Cross Listing)                                                                    
   AMS 313 10/ 17th and 18th Century America   GLDS 207  TTH    11:30AM-12:45PM  Miller, K    0/20
    HIS 313 10 (Cross Listing)                                                                    
   AMS 344 10/ Hollywood Films in Dep & WWII   GLDS 117  MWF    02:30PM-05:00PM  Striner      6/18
    HIS 344 10 (Cross Listing)                                                                    
   AMS 494 10/ SpTp:Girls on Top:Plays by Wm   DALY 106  TTH    01:00PM-02:15PM  Maloney     16/20
    DRA 494 10,GEN 494 10 (Cross Listing)                                                         
 * AMS 494 11/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit.    MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
    ENG 494 12,BLS 494 10 (Cross Listing)                                                         
   AMS SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Harvey, M   -1/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               ART/ART HISTORY          

   ART 200 10  Intro History of Western Art    DALY 218  MWF    10:30AM-11:20AM  McColl      -1/30
   ART 200 11  Intro History of Western Art    DALY 218  MWF    11:30AM-12:20PM  McColl       1/30
   ART 251 10  Fundamentals of Visual Design   LARR ST   MWF    09:30AM-10:20AM  Noll         0/20
   ART 251 11  Fundamentals of Visual Design   LARR ST   MWF    10:30AM-11:20AM  Noll         1/20
   ART 261 10  Beginning Drawing               LARR ST   TTH    01:30PM-04:15PM  Weiss        0/15
   ART 271 10  Beginning Painting              LARR ST   MW     09:30AM-12:00PM  Kamen        4/15
   ART 281 10  Photography                     LARR ST   MW     04:00PM-06:30PM  Campbell    -2/6 
   ART 294 97  SpTp:Image & Photography                                                      98/99
   ART 315 10  Northern Renaissance & Baroque  DALY 218  TTH    02:30PM-03:45PM  McColl       5/20
   ART 318 10  19th Cent. European Art         DALY 218  TTH    04:00PM-05:15PM  Tsui        15/20
   ART 324 10  Photography's First Century     DALY 218  TTH    11:30AM-12:45PM  Tsui         4/20
   ART 327 10  Washington Center Internship                                                  -1/0 
   ART 328 10  Washington Center Seminar                                                     -1/0 
   ART 329 10  Washington Center Forum                                                       -1/0 
   ART 340 10  Ceramics                        LARR ST   MWF    01:30PM-03:20PM  Schumann     2/8 
   ART 350 10  Advanced Drawing                LARR ST   TTH    09:30AM-12:15PM  Weiss       12/15
   ART 360 10  Advanced Painting               LARR ST   MW     01:00PM-03:30PM  Kamen       11/15
   ART 490 11  Int: Kohl Gallery Internship                                      McColl       0/1 
   ART 494 10  SpTp: Adv. Photography II       LARR ST   MW     07:00PM-09:30PM  Campbell    -2/6 
   ART 495 10  Senior Seminar                  DALY 218  W      03:00PM-05:30PM  Tsui        17/20
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               BIOLOGY                  

   BIO 000 10  Biology Seminar                 TOLL SG10 T      04:30PM-05:30PM  Ford        10/35
   BIO 100 10  Genes, Nature & Society W/Lab   TOLL SG10 TTH    01:00PM-02:15PM  Dann         0/20
                                               TOLL S110 T      09:00AM-11:00AM  Dann             
   BIO 100 11  Genes, Nature & Society W/Lab   TOLL SG10 TTH    01:00PM-02:15PM  Dann         2/20
                                               TOLL S110 T      09:00AM-11:00AM  Dann             
   BIO 100 12  Genes, Nature & Society W/Lab   TOLL SG10 TTH    01:00PM-02:15PM  Dann         1/20
                                               TOLL S110 T      02:30PM-04:30PM  Dann             
   BIO 100 13  Genes, Nature & Society W/Lab   TOLL SG10 TTH    01:00PM-02:15PM  Dann         3/20
                                               TOLL S110 T      02:30PM-04:30PM  Dann             
   BIO 111 10  General Biology I W/Lab         TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Krochmal     5/20
                                               TOLL S110 TH     12:00PM-02:30PM  Gladu            
   BIO 111 11  General Biology I W/Lab         TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Krochmal     5/20
                                               TOLL S110 W      03:15PM-05:45PM  Busch            
   BIO 111 12  General Biology I W/Lab         TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Krochmal     6/20
                                               TOLL S110 W      06:00PM-08:30PM  Busch            
   BIO 111 13  General Biology I W/Lab         TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Reynolds, M  4/20
                                               TOLL S110 W      12:30PM-03:00PM  Reynolds, M      
   BIO 111 14  General Biology I W/Lab         TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Reynolds, M  1/20
                                               TOLL S110 TH     06:00PM-08:30PM  Brougher         
   BIO 111 15  General Biology I W/Lab         TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Reynolds, M  2/20
                                               TOLL S110 TH     08:30AM-11:00AM  Gladu            
H  BIO 111 90  General Biology Honors W/Lab    TOLL S111 TTH    11:30AM-12:45PM  Verville     5/16
                                               TOLL S110 TH     02:45PM-05:15PM  Verville         
   BIO 203 10  Microbiology W/Lab              TOLL SG10 MWF    11:30AM-12:20PM  Verville     0/16
                                               TOLL S114 W      01:30PM-04:30PM  Verville         
   BIO 203 11  Microbiology W/Lab              TOLL SG10 MWF    11:30AM-12:20PM  Verville     3/16
                                               TOLL S114 W      05:30PM-08:30PM  Verville         
 * BIO 206 10  Ecology W/Lab                   SMTH 336  TTH    10:00AM-11:15AM  Connaughton  2/16
                                               TOLL SG09 T      01:30PM-04:30PM  Connaughton      
 * BIO 206 11  Ecology W/Lab                   SMTH 336  TTH    10:00AM-11:15AM  Connaughton -1/16
                                               TOLL SG09 W      01:30PM-04:30PM  Connaughton      
   BIO 207 10  Biotech & Molecular Bio W/Lab   TOLL S112 TTH    11:30AM-12:45PM  Ford         1/16
                                               TOLL S112 T      01:30PM-04:30PM  Ford             
   BIO 294 10  SpTp:Plant Bio and Diversity    TOLL S104 MWF    10:30AM-11:20AM  Ford        11/16
                                               TOLL SG09 M      01:30PM-04:30PM  Ford             
   BIO 301 10  Comprtv Vertebrate Anat W/Lab   TOLL SG10 MWF    12:30PM-01:20PM  Krochmal     0/15
                                               TOLL SG11 TH     01:30PM-04:30PM  Krochmal         
   BIO 301 11  Comprtv Vertebrate Anat W/Lab   TOLL SG10 MWF    12:30PM-01:20PM  Krochmal     1/10
                                               TOLL SG11 TH     05:30PM-08:30PM  Krochmal         
   BIO 303 10  Parasitology W/Lab              TOLL S111 TTH    10:00AM-11:15AM  Munson       7/16
                                               TOLL SG11 W      01:30PM-04:30PM  Munson           
   BIO 394 98  SpTp: Ecology                                                                 98/99
   BIO 409 10/ Biochemistry W/Lab              TOLL S111 MWF    10:30AM-11:20AM  Reynolds, M  3/20
    CHE 309 10 (Cross Listing)                 TOLL S208 M      01:30PM-04:30PM  Reynolds, M      
   BIO 490 10  Int:Marine Mammal Trainer                                         Connaughton  0/1 
   BIO 490 11  Int:Orthopedic Surgery                                            Connaughton  0/1 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               BLACK STUDIES                 (Description Available)

Black Studies Regular Courses

 * BLS 213 10/ Intro to African-Amer Lit I     CAC  1&2  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight       6/25
    ENG 213 10,AMS 213 10 (Cross Listing)                                                         
   BLS 218 10/ Economic Development            SMTH 332  MW     02:30PM-03:45PM  Daniels      4/25
    ECN 218 10 (Cross Listing)                                                                    
   BLS 221 10/ Social Inequalities             DALY 106  MW     01:30PM-02:45PM  Kelty       14/25
    SOC 221 10,GEN 221 10 (Cross Listing)                                                         
   BLS 303 10/ American Music                  SMTH 113  TTH    10:00AM-11:15AM  Schweitzer   6/25
    MUS 303 10,AMS 303 10 (Cross Listing)                                                         
   BLS 394 10/ SpTp: Colonial Latin America    DALY 212  TTH    02:30PM-03:45PM  Miller, K    9/18
    HIS 394 10 (Cross Listing)                                                                    
   BLS 430 10/ Diversity & Inclusion           SMTH 222  TTH    08:30AM-09:45AM  Johnson, M -21/0 
    EDU 430 10 (Cross Listing)                                                                    
 * BLS 494 10/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit.    MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
    ENG 494 12,AMS 494 11 (Cross Listing)                                                         

Applied Music/Music Ensembles

   BLS 181 10/ Jazz Ensemble                   CAIN STD                          Schweitzer   5/10
    MUS 181 10 (Cross Listing)                                                                    
   BLS 195 10/ Chamber Ens: Afro-Cuban         CAIN STD                          Schweitzer  10/14
    MUS 195 10 (Cross Listing)                                                                    
   BLS 281 10/ W.C. Jazz Ensemble              CAIN STD                          Schweitzer   7/10
    MUS 281 10 (Cross Listing)                                                                    
   BLS 295 10/ Chamber Ens: Afro-Cuban         CAIN STD                          Schweitzer   7/8 
    MUS 295 10 (Cross Listing)                                                                    
   BLS 381 10/ W.C. Jazz Ensemble              CAIN STD                          Schweitzer   5/7 
    MUS 381 10 (Cross Listing)                                                                    
   BLS 395 10/ Chamber Ens: Afro-Cuban         CAIN STD                          Schweitzer   6/7 
    MUS 395 10 (Cross Listing)                                                                    
   BLS 481 10/ W.C. Jazz Ensemble              CAIN STD                          Schweitzer   5/7 
    MUS 481 10 (Cross Listing)                                                                    
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               BUSINESS MANAGEMENT           (Description Available)

H  BUS 194 90  SpTp:Entrepnrs, Mkts, & Innov   DALY 108  MWF    10:30AM-11:20AM  Pearson      4/20
   BUS 201 10  Intro to Financial Accounting   DALY 106  MWF    09:30AM-10:20AM  Williams     2/20
   BUS 201 11  Intro to Financial Accounting   DALY 106  MWF    11:30AM-12:20PM  Williams    -1/19
   BUS 202 10  Marketing                       DALY 107  MWF    09:30AM-10:20AM  Scout        3/25
                                                                                 & Bershon        
   BUS 202 11  Marketing                       DALY 107  MWF    10:30AM-11:20AM  Scout       -3/25
   BUS 203 10  Quantitative Methods I          GLDS 100  MWF    08:30AM-09:20AM  Winand      -1/22
   BUS 203 11  Quantitative Methods I          GLDS 100  MWF    09:30AM-10:20AM  Winand       3/22
   BUS 301 10  Financial Analysis              DALY 106  TTH    10:00AM-11:15AM  Pearson      5/32
   BUS 302 10  Organizational Behavior         DALY 106  MWF    10:30AM-11:20AM  Harvey, M    0/25
   BUS 302 11  Organizational Behavior         DALY 107  MWF    11:30AM-12:20PM  Harvey, M    2/25
   BUS 303 10  Legal Environment of Business   DALY 107  TTH    01:00PM-02:15PM  Harvey, M    4/30
   BUS 304 10  Mgmt Information Systems        GLDS 100  TTH    02:30PM-03:45PM  Vowels       1/27
   BUS 320 10  Entrepreneurship                DALY 107  TTH    08:30AM-09:45AM  Marshall    26/40
   BUS 327 10  Washington Center Internship                                                   0/0 
   BUS 328 10  Washington Center Seminar                                                      0/0 
   BUS 329 10  Washington Center Forum                                                        0/0 
   BUS 334 10  Leadership                      SMTH 222  TTH    11:30AM-12:45PM  Barry, J     0/19
   BUS 340 10  Intermediate Accounting         DALY 212  MWF    12:30PM-01:20PM  Williams     6/12
   BUS 390 10  Int: Marketing                                                    Staff        1/1 
   BUS 394 10  SpTp: Business Intelligence     DALY 108  M      01:30PM-04:00PM  Vowels       1/8 
 * BUS 401 10  Strategic Management            DALY 106  MW     03:00PM-04:15PM  Drischler   -1/16
   BUS 401 11  Strategic Management            MILL SKR  TTH    10:00AM-11:15AM  Scout        0/16
 * BUS 401 12  Strategic Management            DALY 108  TTH    02:30PM-03:45PM  Harvey, M    2/16
   BUS 440 10  Investments                     DALY 108  TTH    01:00PM-02:15PM  Pearson      7/20
   BUS 490 10  Business Internship             TBA  TBA                          Harvey, M   10/10
   BUS 490 11  Int: Acturial Intern                                              Staff        1/1 
   BUS SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Harvey, M   -1/0 
   BUS SCE 11  Senior Capstone Experience                                        Scout       -1/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               CHEMISTRY                

   CHE 111 10  General Chemistry I W/Lab       TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  MacFadden    3/18
                                               TOLL S208 T      01:00PM-04:00PM  MacFadden        
   CHE 111 11  General Chemistry I W/Lab       SMTH 222  MWF    10:30AM-11:20AM  MacFadden    6/18
                                               TOLL S208 W      01:30PM-04:30PM  Sherman          
   CHE 111 12  General Chemistry I W/Lab       TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  MacFadden    0/13
                                               TOLL S208 TH     01:00PM-04:00PM  Locker           
   CHE 111 13  General Chemistry I W/Lab       SMTH 222  MWF    10:30AM-11:20AM  MacFadden    0/5 
                                               TOLL S208 TH     01:00PM-04:00PM  Locker           
   CHE 111 14  General Chemistry I W/Lab       TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  MacFadden    2/9 
                                               TOLL S208 T      06:00PM-09:00PM  Moyer-Taylo      
   CHE 111 15  General Chemistry I W/Lab       SMTH 222  MWF    10:30AM-11:20AM  MacFadden    2/9 
                                               TOLL S208 T      06:00PM-09:00PM  Moyer-Taylo      
H  CHE 111 90  General Chemistry I W/Lab       TOLL S204 MWF    09:30AM-10:20AM  Sherman      1/12
                                               TOLL S205 M      01:30PM-04:30PM  Sherman          
   CHE 201 10  Organic Chemistry I W/Lab       SMTH 332  MWF    09:30AM-10:20AM  Carney       1/18
                                               TOLL S209 M      01:30PM-04:30PM  Carney           
   CHE 201 11  Organic Chemistry I W/Lab       SMTH 332  MWF    09:30AM-10:20AM  Carney       5/18
                                               TOLL S209 T      01:00PM-04:00PM  Carney           
   CHE 301 10  Analytical Chemistry W/Lab      TOLL S204 TTH    08:30AM-09:45AM  Locker       7/12
                                               TOLL S205 W      01:30PM-04:30PM  Locker           
   CHE 305 10  Physical Chemistry I W/Lab      TOLL S204 MWF    11:30AM-12:20PM  Locker       9/12
                                               TOLL S210 T      01:00PM-04:00PM  Locker           
   CHE 309 10/ Biochemistry W/Lab              TOLL S111 MWF    10:30AM-11:20AM  Reynolds, M  3/20
    BIO 409 10 (Cross Listing)                 TOLL S208 M      01:30PM-04:30PM  Reynolds, M      
   CHE 353 10  Junior Seminar                  TOLL S104 TH     04:30PM-05:45PM  Locker      86/90
   CHE 403 10  Adv. Organic Chemistry          TOLL S204 TTH    10:00AM-11:15AM  Carney       9/12
   CHE 453 10  Senior Seminar                  TOLL S204 TH     04:30PM-05:45PM  Sherman     87/90
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               COMMUNITY,NATN,WRLD      

   CNW 101 16  Theatre in Performance          GLDS 208  MWF    11:30AM-12:20PM  Volansky     0/20
                                                                                 & Daigle         
                                                                                 & Rubin          
   CNW 101 41  Great Speeches in Am. History   TOLL S111 MWF    02:30PM-03:20PM  Volansky     0/20
   CNW 102 13  Wisdom of Mistakes/Failures     LFC  WR   TTH    10:00AM-11:15AM  Davenport    1/20
   CNW 102 22  History & Philosophy of Sports  LFC  WR   TTH    01:00PM-02:15PM  Finnegan    -1/20
   CNW 102 26  America on Film                 GLDS 207  MW     06:30PM-07:45PM  Wolff, B     0/20
   CNW 102 62  Global Warming & Our Envirnmnt  TOLL S111 MWF    11:30AM-12:20PM  Sherman      0/20
   CNW 102 67  Info & Communication in Americ  SMTH 226  TTH    06:30PM-07:45PM  Dudek        4/20
   CNW 102 68  1607 and All That               GLDS 207  TTH    02:30PM-03:45PM  Goodheart    4/20
   CNW 102 69  Life Changers:Disruptive Tech   GLDS 201  TTH    10:00AM-11:15AM  Vowels       1/20
   CNW 243 10  Traveling the World             GLDS 208  MWF    08:30AM-09:20AM  Scholz,J     2/20
   CNW 279 10  Presidency, Congress, Pblc Pcy  CAC  1&2  TTH    02:30PM-03:45PM  Premo        1/20


Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               COMPUTER SCIENCE         

   CSI 100 10  Basics of Computing             DUNN N103 TTH    10:00AM-11:15AM  Suydam       1/30
   CSI 100 11  Basics of Computing             DUNN N103 TTH    11:30AM-12:45PM  Suydam       0/30
   CSI 100 12  Basics of Computing             DUNN N103 TTH    01:00PM-02:15PM  Suydam       7/30
   CSI 201 10  Computer Science I              DUNN N103 MWF    09:30AM-10:20AM  Ramsey      15/25
   CSI 203 10  Object Oriented Programming     DUNN N103 MWF    01:30PM-02:20PM  Lobo        19/25
   CSI 240 10/ Discrete Mathematics            DUNN N103 MWF    11:30AM-12:20PM  Lobo        15/25
    MAT 240 10 (Cross Listing)                                                                    
   CSI 340 10/ Numerical Analysis              GLDS 117  MWF    01:30PM-02:20PM  Hamilton, G 19/25
    MAT 340 10 (Cross Listing)                                                                    
   CSI 350 10  Theory of Computation           GLDS 117  TTH    01:00PM-02:15PM  Ramsey      14/25
   CSI 370 10  Design & Analysis of Algorthms  DALY 216  TTH    10:00AM-11:15AM  Ramsey      18/25
   CSI SCE 11  Senior Capstone Experience                                        Lobo        -1/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               DRAMA                         (Description Available)

   DRA 105 10  Principles Effective Speaking   DALY 218  WF     01:30PM-02:45PM  Rubin        5/18
   DRA 200 10  Theatre Practicum               TBA  TBA                          Daigle     -28/0 
                                                                                 & Rubin          
   DRA 202 10  The/Dra:Renaisnc & Neo-Classm   DALY 211  TTH    10:00AM-11:15AM  Maloney     15/20
   DRA 211 10  Acting I                        SMTH NJT  MWF    01:30PM-02:20PM  Daigle       3/20
   DRA 211 11  Acting I                        SMTH NJT  MWF    11:30AM-12:20PM  Sommerfeld   2/20
   DRA 211 12  Acting I                        SMTH NJT  MWF    10:30AM-11:20AM  Sommerfeld  -2/20
   DRA 221 10  Directing I                     SMTH NJT  TH     02:30PM-05:00PM  Daigle       2/18
   DRA 231 10  Theatre Technology I            SMTH NJT  TTH    11:30AM-12:45PM  Stahl        0/15
   DRA 290 12  Int: Prince Theatre                                               Daigle      98/99
 * DRA 308 10/ After Angels: Am Theater        GLDS 208  MWF    01:30PM-02:20PM  Volansky     4/20
    AMS 308 10 (Cross Listing)                                                                    
   DRA 311 10  Acting II                       SMTH NJT  MWF    12:30PM-01:20PM  Daigle      10/20
 * DRA 351 10/ Playwriting I                   SMTH 223  W      02:30PM-04:45PM  Maloney      1/12
    ENG 351 10 (Cross Listing)                                                                    
   DRA 394 10  SpTp: Costume Design            LARR ST   MWF    10:30AM-11:20AM  Rubin        7/10
   DRA 494 10/ SpTp:Girls on Top:Plays by Wm   DALY 106  TTH    01:00PM-02:15PM  Maloney     16/20
    GEN 494 10,AMS 494 10 (Cross Listing)                                                         
   DRA SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Daigle      -1/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               ECONOMICS                

   ECN 111 10  Intro. to Macroeconomics        SMTH 332  MWF    10:30AM-11:20AM  Daniels      5/33
   ECN 111 11  Intro. to Macroeconomics        SMTH 332  MWF    11:30AM-12:20PM  Daniels      9/33
   ECN 111 12  Intro. to Macroeconomics        SMTH 336  TTH    01:00PM-02:15PM  Helms        3/33
   ECN 111 13  Intro. to Macroeconomics        SMTH 336  TTH    02:30PM-03:45PM  Helms       21/33
   ECN 112 10  Intro. to Microeconomics        SMTH 222  MWF    02:30PM-03:20PM  Scott       10/30
   ECN 112 11  Intro. to Microeconomics        SMTH 222  MWF    01:30PM-02:20PM  Scott        2/30
   ECN 112 12  Intro. to Microeconomics        SMTH 336  TTH    11:30AM-12:45PM  Mulder       3/30
   ECN 112 13  Intro. to Microeconomics        DALY 107  TTH    10:00AM-11:15AM  Mulder       4/30
   ECN 211 10  Intermediate Macroeconomics     SMTH 222  TTH    02:30PM-03:45PM  Lynch       -1/20
   ECN 211 11  Intermediate Macroeconomics     SMTH 222  TTH    04:00PM-05:15PM  Lynch       11/20
   ECN 218 10/ Economic Development            SMTH 332  MW     02:30PM-03:45PM  Daniels      4/25
    BLS 218 10 (Cross Listing)                                                                    
   ECN 316 10  Regional & Urban Economics      GLDS 208  TTH    10:00AM-11:15AM  Helms        8/25
   ECN 318 10  Natural Resource Economics      SMTH 222  MWF    12:30PM-01:20PM  Scott       -6/25
   ECN 327 10  Washington Center Internship                                                  99/99
   ECN 328 10  Washington Center Seminar                                                     99/99
   ECN 329 10  Washington Center Forum                                                       99/99
   ECN 394 10/ SpTp:Internatl Political Econ   GLDS 208  TTH    11:30AM-12:45PM  Drischler    0/18
    POL 365 10 (Cross Listing)                                                                    
   ECN 394 11/ SpTp:Women & the Economy        SMTH 223  TTH    02:30PM-03:45PM  Mulder      15/25
    GEN 394 10 (Cross Listing)                                                                    
   ECN 394 98  SpTp: Economic Policy                                                         98/99
   ECN 410 10  International Trade             DALY 106  TTH    11:30AM-12:45PM  Lynch       -1/25
   ECN SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Lynch        0/0 
   ECN SCE 11  Senior Capstone Experience                                        Daniels      0/1 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               EDUCATION                

   EDU 211 11  Clinical Field Experiences      TBA  TBA                          Johnson, M  -7/0 
   EDU 212 11  Clinical Field Experiences      TBA  TBA                          Johnson, M  -5/0 
   EDU 212 12  Clinical Field Experiences      TBA  TBA                          Scholz, R    0/0 
   EDU 213 11  Clincl Fld Experiences (Elm)    TBA  TBA                          Marciano    -7/0 
   EDU 213 13  Clinical Field Experiences      TBA  TBA                          Scholz, R    0/0 
   EDU 214 13  Clinical Field Experiences      TBA  TBA                          Scholz, R    0/0 
 * EDU 301 11  Principles of Education         GLDS 208  TTH    08:30AM-09:45AM  Scholz, R    2/20
 * EDU 351 10  Processes & Acquisitions Rdng   GLDS 218  TTH    10:00AM-11:15AM  Marciano     7/15
   EDU 354 10  Literature for Chldrn: K-8      GLDS 218  TTH    01:00PM-02:15PM  Marciano     5/20
   EDU 401 10  Principles of School Teaching   GLDS EDC  MTWTH  08:30AM-04:30PM  Siudzinski   2/10
   EDU 402 10  Sp Mthds Fld:Social Studies     GLDS EDC  MTH    02:00PM-04:30PM  Senn         7/8 
   EDU 402 11  Sp Mthds in Tchng:English       GLDS EDC  MTH    02:00PM-04:30PM  Wilder       6/8 
   EDU 402 12  Sp Mthds in Tchng: Science      GLDS EDC  MTH    02:00PM-04:30PM  Hutchison    7/8 
   EDU 402 13  Sp Mthds in Tchng: Math         GLDS EDC  MTH    02:00PM-04:30PM  Lemerand     6/8 
   EDU 402 14  Sp Mthds in Tchng: Modern Lan   GLDS EDC  MTH    02:00PM-04:30PM  Wiser        6/8 
   EDU 405 10  Student Teaching                GLDS EDC  MTWTH  08:30AM-04:30PM  Siudzinski   2/10
   EDU 411 10  Curr & Instr:Math & Sci (Elm)   GLDS 218  TTH    11:30AM-12:15PM  Johnson, M  -2/12
   EDU 412 10  Lang. Arts & Social Studies     GLDS 218  TTH    02:30PM-03:45PM  Marciano    -2/12
   EDU 413 10  Int: Teaching - Elementary      DALY 216  TTH    01:00PM-02:15PM  Johnson, M  -1/12
   EDU 430 10/ Diversity & Inclusion           SMTH 222  TTH    08:30AM-09:45AM  Johnson, M -21/0 
    BLS 430 10 (Cross Listing)                                                                    
 * EDU 490 11  Int:Wrtng/Thry Peer Tutoring    GLDS 218  TTH    04:00PM-05:15PM  Fisher       1/12
                                                                                 & Boyd           
   EDU 491 10  ADHD: A field Study             GLDS EDC                          Scholz, R    0/1 
   EDU 491 31  Principles of Tchng II          GLDS EDC                          Siudzinski   2/10
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               ENGLISH                       (Description Available)

   ENG 101 10  Literature and Composition      SMTH 110  MWF    09:30AM-10:20AM  Gillin, R    1/16
   ENG 101 11  Literature and Composition      DALY 211  MWF    09:30AM-10:20AM  Meehan       0/16
   ENG 101 12  Literature and Composition      SMTH 110  MWF    10:30AM-11:20AM  Volansky     0/16
   ENG 101 13  Literature and Composition      DALY 212  MWF    10:30AM-11:20AM  Walsh        0/16
   ENG 101 14  Literature and Composition      CAC  1&2  MWF    11:30AM-12:20PM  Knight       0/16
   ENG 101 15  Literature and Composition      DALY 216  MWF    11:30AM-12:20PM  Dubrow       2/16
   ENG 101 16  Literature and Composition      DALY 218  MWF    12:30PM-01:20PM  Meehan       0/16
   ENG 101 17  Literature and Composition      DALY 212  MWF    01:30PM-02:20PM  Cousineau,T  4/16
   ENG 101 18  Literature and Composition      SMTH 226  MWF    01:30PM-02:20PM  Meehan       1/16
   ENG 101 19  Literature and Composition      SMTH 110  MWF    02:30PM-03:20PM  Olsen        0/16
   ENG 101 20  Literature and Composition      SMTH 110  TTH    10:00AM-11:15AM  Wagner, K    0/16
   ENG 101 21  Literature and Composition      GLDS 117  TTH    11:30AM-12:45PM  DeProspo,R   0/16
   ENG 101 22  Literature and Composition      DALY 218  TTH    01:00PM-02:15PM  Martin       1/16
   ENG 101 23  Literature and Composition      SMTH 110  TTH    02:30PM-03:45PM  McCabe       2/16
 * ENG 103 10  Freshman Creative Writing       DALY 212  TTH    11:30AM-12:45PM  Wagner, K    2/16
 * ENG 103 11  Freshman Creative Writing       DALY 211  TTH    01:00PM-02:15PM  Mooney       3/16
 * ENG 103 12  Freshman Creative Writing       DALY 211  TTH    02:30PM-03:45PM  Mooney       5/16
 * ENG 103 13  Freshman Creative Writing       DALY 211  MWF    10:30AM-11:20AM  Dubrow       7/16
 * ENG 205 10  Shakespeare                     SMTH 332  TTH    01:00PM-02:15PM  Moncrief     0/25
 * ENG 205 11  Shakespeare                     SMTH 332  TTH    02:30PM-03:45PM  Moncrief     1/25
 * ENG 207 10  History of English Literature   GLDS 208  MWF    10:30AM-11:20AM  Gillin, R   -1/25
 * ENG 209 10/ Intro to American Literature    GLDS 100  TTH    01:00PM-02:15PM  DeProspo,R -13/40
    AMS 209 10 (Cross Listing)                                                                    
 * ENG 213 10/ Intro to Afro-Amer Literature   CAC  1&2  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight       6/25
    AMS 213 10,BLS 213 10 (Cross Listing)                                                         
   ENG 215 10  Foundations of Western Lit I    DALY 107  TTH    11:30AM-12:45PM  Olsen        3/25
   ENG 216 10  Foundations of Western Lit II   DALY 211  MW     03:30PM-04:45PM  Cousineau,T  9/16
 * ENG 301 10/ Medieval Literature             SMTH 222  MWF    11:30AM-12:20PM  Olsen        2/25
    GEN 301 10 (Cross Listing)                                                                    
 * ENG 303 10  The Seventeenth Century         SMTH 110  MW     01:00PM-02:15PM  Moncrief     8/18
 * ENG 306 10/ The Victorian Age               SMTH 332  TTH    11:30AM-12:45PM  Gillin, R    3/25
    GEN 306 10 (Cross Listing)                                                                    
 * ENG 310 10/ Poe & Lit of Colonial NA & US   SMTH 222  W      04:00PM-06:30PM  DeProspo,R   8/25
    AMS 310 10 (Cross Listing)                                                                    
 * ENG 317 10/ Women's Literature              DALY 107  TTH    02:30PM-03:45PM  Cousineau,D 20/25
    GEN 317 10 (Cross Listing)                                                                    
 * ENG 326 10  Living Wrtrs:Topics Non-Fic     SMTH 110  TTH    11:30AM-12:45PM  Shenk        4/16
 * ENG 328 10  Children's & Adolescent Lit     DALY 106  M      07:00PM-09:30PM  Gillin, B    3/25
 * ENG 351 10/ Playwriting I                   SMTH 223  W      02:30PM-04:45PM  Maloney      1/12
    DRA 351 10 (Cross Listing)                                                                    
 * ENG 390 10  Internship: Journalism          TBA  TBA                          Lang         2/10
   ENG 394 96  SpTp: Modern Theory                                                           98/99
   ENG 394 97  SpTp:Cont. Irish Writing                                                      96/99
   ENG 394 98  SpTp:Literatures of Ireland                                                   98/99
 * ENG 411 10  Advanced Workshop: Fiction      CAC  1&2  W      02:30PM-05:00PM  Mooney       3/16
 * ENG 412 10  Advanced Workshop: Poetry       DALY 211  F      01:00PM-03:30PM  Dubrow       4/16
 * ENG 494 10  SpTp: Modernism I               DALY 212  TTH    01:00PM-02:15PM  Cousineau,T  6/16
 * ENG 494 11  SpTp:Guilded Age & Am Realism   CAC  1&2  TTH    10:00AM-11:15AM  Knight      12/25
 * ENG 494 12/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit     MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
    AMS 494 11,BLS 494 10 (Cross Listing)                                                         
   ENG 494 98  SpTp:Lit/Film Post-Colonial                                                   98/99
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               ENVIRONMNTL STUDIES      

   ENV 101 10  Intro to Environmntl Studies    TOLL SG10 TTH    08:30AM-09:45AM  Munson       1/40
                                               TOLL SG10 T      02:30PM-04:20PM  Munson           
   ENV 107 10/ Intro to Env Archaeology        SMTH 332  TTH    10:00AM-11:15AM  Schindler   -6/30
    ANT 107 10 (Cross Listing)                                                                    
   ENV 140 10/ Exploring the Solid Earth       TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm         1/16
    PHY 140 10 (Cross Listing)                 DUNN N213 T      01:00PM-03:30PM  Kehm             
   ENV 140 11/ Exploring the Solid Earth       TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm        -1/16
    PHY 140 11 (Cross Listing)                 DUNN N213 W      02:30PM-05:00PM  Kehm             
   ENV 140 12/ Exploring the Solid Earth       TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm        -1/16
    PHY 140 12 (Cross Listing)                 DUNN N213 W      05:00PM-07:30PM  Karwacki         
 * ENV 294 10/ SpTp: Intro to GIS              GLDS 202  MW     12:30PM-01:20PM  Bruce        0/16
    ANT 294 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  M      01:30PM-04:30PM  Bruce            
   ENV 394 10  SpTp:Birds of Chespke Bay       TOLL S111 M      03:30PM-06:00PM  Munson       0/9 
                                               TBA  TBA  S      08:00AM-12:00PM  Munson           
   ENV 490 10  Int:Ches. Bay Oysters                                             Munson       0/1 
   ENV SCE 11  Senior Capstone Experience                                        Seidel      -1/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               FOREIGN LANG STUDY            (Description Available)

   FLS 101 10  Elementary Latin I              SMTH 336  MWF    02:30PM-03:20PM  Walsh        0/20
                                               GLDS 207  TTH    05:30PM-06:15PM                   
   FLS 101 97  Elementary Latin I                                                            19/20
   FLS 101 98  Elementary Chinese I                                                          18/20
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               FRENCH STUDIES           

   FRS 101 10  Elementary French I             GLDS 201  MWF    08:30AM-09:20AM  Pears        3/20
                                               GLDS 117  TTH    05:30PM-06:15PM                   
   FRS 101 11  Elementary French I             DALY 107  MWF    08:30AM-09:20AM  Maynard      1/20
                                               GLDS 207  MW     04:30PM-05:15PM                   
   FRS 102 10  Elementary French II            GLDS 201  MWF    09:30AM-10:20AM  Maynard      6/20
                                               GLDS 117  TTH    04:30PM-05:15PM                   
   FRS 201 10  Intermediate French I           GLDS 201  MWF    11:30AM-12:20PM  Maynard      9/20
                                               GLDS 107  T      06:30PM-07:15PM                   
   FRS 301 10  Advanced French                 GLDS 218  MWF    10:30AM-11:20AM  Pears        7/20
   FRS 304 10  Intro to French Literature II   GLDS 107  TTH    01:00PM-02:15PM  Pears       12/15
   FRS 412 10  The Renaissance in France       GLDS 107  TTH    10:00AM-11:15AM  Dickson     16/20
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               GENDER STUDIES                (Description Available)

   GEN 213 10/ Gender                          GLDS 208  TTH    02:30PM-03:45PM  Anderson, E  9/35
    SOC 213 10 (Cross Listing)                                                                    
   GEN 220 10/ Human Sexuality                 GLDS 100  MWF    02:30PM-03:20PM  Spilich     35/75
    PSY 220 10 (Cross Listing)                                                                    
   GEN 221 10/ Social Inequalities             DALY 106  MW     01:30PM-02:45PM  Kelty       14/25
    SOC 221 10,BLS 221 10 (Cross Listing)                                                         
   GEN 294 11/ SpTp:Phil, Feminism, Body       SMTH 223  TTH    11:30AM-12:45PM  Benson      16/20
    PHL 294 11 (Cross Listing)                                                                    
 * GEN 301 10/ Medieval Literature             SMTH 222  MWF    11:30AM-12:20PM  Olsen        2/25
    ENG 301 10 (Cross Listing)                                                                    
 * GEN 306 10/ Victorian Age                   SMTH 332  TTH    11:30AM-12:45PM  Gillin, R    3/25
    ENG 306 10 (Cross Listing)                                                                    
 * GEN 317 10/ Women's Literature              DALY 107  TTH    02:30PM-03:45PM  Cousineau,D 20/25
    ENG 317 10 (Cross Listing)                                                                    
   GEN 343 10/ History of American Women       SMTH 223  MWF    10:30AM-11:20AM  Wilson,C     2/12
    HIS 343 10 (Cross Listing)                                                                    
   GEN 394 10/ SpTp: Women & the Economy       SMTH 223  TTH    02:30PM-03:45PM  Mulder      15/25
    ECN 394 11 (Cross Listing)                                                                    
   GEN 494 10/ SpTp:Girls on Top:Plays by Wm   DALY 106  TTH    01:00PM-02:15PM  Maloney     16/20
    DRA 494 10,AMS 494 10 (Cross Listing)                                                         
   GEN 494 11/ SpTp:Post Franco Lit by Women   GLDS 208  TTH    01:00PM-02:15PM  Casado Pres 13/20
    HPS 494 10 (Cross Listing)                                                                    
   ***  ATTN: COURSE TAUGHT IN SPANISH!!   ***

Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               GERMAN STUDIES           

   GRS 101 10  Elementary German I             GLDS 107  MWF    02:30PM-03:20PM  Martin      -1/20
                                               GLDS 107  TTH    05:30PM-06:15PM                   
   GRS 201 10  Intermediate German I           GLDS 107  MWF    09:30AM-10:20AM  Scholz,J    14/20
                                               GLDS 107  TH     07:30PM-08:15PM                   
   GRS 301 10  Advanced German I               GLDS 107  TTH    02:30PM-03:45PM  Martin      13/20
   GRS 417 10  Demo & Total Germany            DALY 212  TTH    10:00AM-11:15AM  Scholz,J     9/15
   GRS SCE 11  Senior Capstone Experience                                        Scholz,J    -1/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               HISTORY                  

   HIS 101 10  Early Western Civilization      LFC  WR   MWF    09:30AM-10:20AM  Sorrentino   2/30
   HIS 103 10  Modern World History, Part I    MILL SKR  MWF    10:30AM-11:20AM  Black        2/30
   HIS 201 10  History of the U.S. to 1865     SMTH 336  MWF    10:30AM-11:20AM  Striner     -2/30
   HIS 201 11  History of the U.S. to 1865     GLDS 207  TTH    08:30AM-09:45AM  Miller, K    2/30
   HIS 201 12  History of the U.S to 1865      GLDS 208  MWF    09:30AM-10:20AM  Wilson,C     2/25
   HIS 313 10/ 17th and 18th Century America   GLDS 207  TTH    11:30AM-12:45PM  Miller, K    0/20
    AMS 313 10 (Cross Listing)                                                                    
   HIS 335 10  Reconstruction & Gilded Age     SMTH 332  MWF    12:30PM-01:20PM  Striner      0/20
   HIS 343 10/ History of American Women       SMTH 223  MWF    10:30AM-11:20AM  Wilson,C     2/12
    GEN 343 10 (Cross Listing)                                                                    
   HIS 344 10/ Hollywood Films in Dep & WWII   GLDS 117  MWF    02:30PM-05:00PM  Striner      6/18
    AMS 344 10 (Cross Listing)                                                                    
   HIS 353 10  Medieval Europe                 GLDS 207  MWF    11:30AM-12:20PM  Sorrentino   2/20
   HIS 391 10  Early Russian History           TOLL S111 MWF    09:30AM-10:20AM  Black       12/20
   HIS 394 10/ SpTp: Colonial Latin America    DALY 212  TTH    02:30PM-03:45PM  Miller, K    9/18
    BLS 394 10 (Cross Listing)                                                                    
   HIS 394 11  SpTp: Scientific Renaissance    GLDS 207  TTH    01:00PM-02:15PM  Sorrentino  12/20
   HIS 394 97  SpTp:Cult/Ideology 19th C                                                     98/99
   HIS 490 10  Int: Maryland Archives                                            Goodheart    1/2 
   HIS 494 10  SpTp: The Holocaust             GLDS 207  TTH    10:00AM-11:15AM  Black        7/20
   HIS SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Black        0/0 
   HIS SCE 11  Senior Capstone Experience                                        Sorrentino  -2/0 
   HIS SCE 15  Senior Capstone Experience                                        Miller, K    0/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               HUMANITIES               

   HMN SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Gillin, R   98/99
                                                                                 & Scholz,J       
                                                                                 & Kelty          
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               HISPANIC STUDIES              (Description Available)

   HPS 101 10  Elementary Spanish I            GLDS 201  MWF    01:30PM-02:20PM  Diaz Montal  2/20
                                               GLDS 107  MW     07:30PM-08:15PM                   
   HPS 101 11  Elementary Spanish I            DALY 107  MWF    12:30PM-01:20PM  Casado Pres  2/20
                                               GLDS 218  TTH    05:30PM-06:15PM                   
   HPS 101 12  Elementary Spanish I            GLDS 117  MWF    10:30AM-11:20AM  Casado Pres  2/18
                                               GLDS 107  MW     04:30PM-05:15PM                   
   HPS 101 13  Elementary Spanish I            LFC  SEM  MWF    10:30AM-11:20AM  Diaz Montal  0/20
                                               GLDS 107  MW     06:30PM-07:15PM                   
   HPS 102 10  Elementary Spanish II           GLDS 201  MWF    12:30PM-01:20PM  Diaz Montal  2/20
                                               GLDS 107  MW     03:30PM-04:15PM                   
   HPS 102 12  Elementary Spanish II           GLDS 208  MWTH   05:00PM-05:50PM  Gerhold      0/20
                                               GLDS 117  MW     06:00PM-06:45PM                   
   HPS 201 10  Intermediate Spanish I          GLDS 107  MWF    12:30PM-01:20PM  Stein        4/20
                                               GLDS 117  T      06:30PM-07:15PM                   
   HPS 201 11  Intermediate Spanish I          GLDS 201  MWF    02:30PM-03:20PM  Diaz Montal  2/20
                                               GLDS 107  TH     06:30PM-07:15PM                   
   HPS 202 10  Intermediate Spanish II         GLDS 107  MWF    10:30AM-11:20AM  Noetzel      1/20
                                               GLDS 208  T      04:00PM-04:45PM                   
   HPS 301 10  Advanced Spanish Proficiency I  GLDS 107  MWF    08:30AM-09:20AM  Noetzel     -3/20
   HPS 303 10  Intro Lit of Span. America      GLDS 208  MW     02:30PM-03:45PM  Stein       10/20
   HPS 394 96  SpTp:Spanish Lang & Cult                                                      98/99
   HPS 394 97  SpTp: Conversation & Comp                                                     98/99
   HPS 394 98  SpTp:Pre-Hispanic Technology                                                  98/99
   HPS 494 10/ SpTp:Post-Franco Lit by Women   GLDS 208  TTH    01:00PM-02:15PM  Casado Pres 13/20
    GEN 494 11 (Cross Listing)                                                                    
   ***  ATTN: COURSE TAUGHT IN SPANISH!!   ***

   HPS 494 96  SpTp: Prblms in Grammar                                                       98/99
   HPS 494 97  SpTp: Discover Spain                                                          98/99
   HPS 494 98  SpTp: Ethcs                                                                   98/99
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               INTERNATIONAL STUDIES    

   INT 394 95  SpTp: The Era of Total War                                                    98/99
   INT 394 96  SpTp:Marriage in Japan II                                                     98/99
   INT 394 97  SpTp:Hong Kong's Heritage                                                     98/99
   INT 394 98  SpTp:Cen Eur Pol Structure                                                    98/99
   INT 491 10/ International Studies Seminar   GLDS 207  T      06:30PM-09:00PM  Shad         9/20
    POL 491 10 (Cross Listing)                                                                    
   INT 494 97  Contmpry Performing Culture                                                  998/99
   INT 494 98  Japanese Soc & Culture II                                                    998/99
   INT SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Shad         0/0 
   INT SCE 12  Senior Capstone Experience                                        Wade        -1/0 

(See courses to be used towards the INT major)

Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               ITALIAN                  

   ITA 102 10  Elementary Italian II           GLDS 207  MWF    02:30PM-03:20PM  Noetzel      2/20
                                               GLDS 208  TTH    06:30PM-07:15PM                   
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               JAPANESE                 

   JPN 101 10  Elementary Japanese I           GLDS 208  MWF    12:30PM-01:20PM  Narita       8/20
                                               GLDS 107  MW     05:30PM-06:15PM                   
   JPN 201 10  Intermediate Japanese I         GLDS 117  MWF    11:30AM-12:20PM  Narita      16/20
                                               GLDS 107  T      07:30PM-08:15PM                   
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               MATHEMATICS              

   MAT 000 10  Math Majors Seminar             DUNN N103 M      02:30PM-03:20PM  Hamilton, G 21/25
                                                                                 & Lobo           
                                                                                 & McLendon       
   MAT 109 10  Statistics                      SMTH 222  TTH    10:00AM-11:15AM  Hamilton, G  2/49
   MAT 109 11  Statistics                      SMTH 222  TTH    01:00PM-02:15PM  Hamilton, G  0/49
   MAT 110 10  Precalculus Mathematics         GLDS 207  MWF    09:30AM-10:20AM  McLendon     3/25
   MAT 135 10  Finite Mathematics              GLDS 208  MW     07:00PM-08:15PM  Kibler       2/27
   MAT 201 10  Differential Calculus           SMTH 222  MWF    09:30AM-10:20AM  Dover        4/30
   MAT 201 11  Differential Calculus           LFC  WR   MWF    10:30AM-11:20AM  Dover        6/30
   MAT 202 10  Integral Calculus               GLDS 207  MWF    10:30AM-11:20AM  McLendon    17/25
   MAT 203 10  Multivariable Calculus          TOLL S111 TTH    01:00PM-02:15PM  McLendon    11/20
   MAT 240 10/ Discrete Mathematics            DUNN N103 MWF    11:30AM-12:20PM  Lobo        15/25
    CSI 240 10 (Cross Listing)                                                                    
   MAT 327 10  Theory of Numbers               GLDS 207  MWF    12:30PM-01:20PM  Dover       17/25
   MAT 340 10/ Numerical Analysis              GLDS 117  MWF    01:30PM-02:20PM  Hamilton, G 19/25
    CSI 340 10 (Cross Listing)                                                                    
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               MUSIC                    

Music History/Theory Courses

   MUS 100 10  Intro to Music                  SMTH 113  TTH    01:00PM-02:15PM  Schweitzer   3/25
   MUS 131 10  Elementary Theory               SMTH 113  MTWTH  11:30AM-12:20PM  Clarke       4/25
 * MUS 203 10  History of Western Music        SMTH 113  MWF    10:30AM-11:20AM  Parcell, A   9/25
   MUS 231 10  Advanced Theory                 SMTH 113  MTWTH  02:30PM-03:20PM  Clarke      22/25
   MUS 303 10/ American Music                  SMTH 113  TTH    10:00AM-11:15AM  Schweitzer   6/25
    AMS 303 10,BLS 303 10 (Cross Listing)                                                         
   MUS 330 10  Counterpoint                    SMTH 113  MWF    12:30PM-01:20PM  Parcell, A   2/5 
   MUS 490 10  Int: Orchestration                                                Clarke       1/1 
   MUS 490 11  Int:Mid-Atlantic Symphony                                         Harvey, A    0/1 

Applied Music/Music Ensembles

   MUS 151 10  Voice I                         TBA  TBA                          Anderson, C -7/5 
   MUS 153 10  Piano I                         TBA  TBA                          Parcell, E   4/10
   MUS 155 10  Woodwinds I                     TBA  TBA                          Parcell, A   0/2 
                                                                                 & Parcell, E     
   MUS 157 10  Guitar/Lute I                   TBA  TBA                          Anthony      9/12
                                                                                 & Harvey, A      
   MUS 161 10  Strings I                                                         Buxton, M    3/4 
   MUS 179 10  Vocal Consort                   SMTH NJT  TTH    05:30PM-06:30PM  Clarke     -12/0 
   MUS 181 10/ Jazz Ensemble                   CAIN STD                          Schweitzer   5/10
    BLS 181 10 (Cross Listing)                                                                    
   MUS 185 10  Early Music Consort             TBA  TBA                          Parcell, A   8/10
   MUS 187 10  Chamber Ensembles               CAIN STD                          Parcell, A   4/5 
                                                                                 & Parcell, E     
   MUS 187 12  Chamber Ens: Jazz Combo         CAIN STD                          Schweitzer   8/13
   MUS 191 10  String Ensemble                 SMTH NJT  T      06:30PM-08:30PM  Buxton, D   26/30
   MUS 194 10  SpTp: Percussion I              TBA  TBA                          Schweitzer  -4/5 
   MUS 195 10/ Afro-Cuban Ensemble             CAIN STD                          Schweitzer  10/14
    BLS 195 10 (Cross Listing)                                                                    
   MUS 251 10  Voice II                        TBA  TBA                          Anderson, C  0/1 
   MUS 253 10  Piano II                        TBA  TBA                          Parcell, E   6/7 
   MUS 255 10  Woodwinds II                    TBA  TBA                          Parcell, A   1/3 
                                                                                 & Parcell, E     
   MUS 257 10  Guitar/Lute II                  TBA  TBA                          Anthony      7/12
                                                                                 & Harvey, A      
   MUS 261 10  Strings II                      TBA  TBA                          Buxton, M    0/4 
   MUS 279 10  Vocal Consort                   SMTH NJT  TTH    05:30PM-06:30PM  Clarke      -5/0 
   MUS 281 10/ Jazz Ensemble                   CAIN STD                          Schweitzer   7/10
    BLS 281 10 (Cross Listing)                                                                    
   MUS 285 10  Early Music Consort             TBA  TBA                          Parcell, A   8/8 
   MUS 287 12  Chamber Ens: Jazz Combo         CAIN STD                          Schweitzer   3/5 
   MUS 291 10  String Ensemble                 SMTH NJT  T      06:30PM-08:30PM  Buxton, D   27/30
   MUS 294 10  SpTp: Percussion II             TBA  TBA                          Schweitzer   2/5 
   MUS 295 10/ Afro-Cuban Ensemble             CAIN STD                          Schweitzer   7/8 
    BLS 295 10 (Cross Listing)                                                                    
   MUS 351 10  Voice III                       TBA  TBA                          Anderson, C  1/2 
   MUS 353 10  Piano III                       TBA  TBA                          Parcell, E   4/5 
   MUS 355 10  Woodwinds III                   TBA  TBA                          Parcell, A   1/1 
                                                                                 & Parcell, E     
   MUS 357 10  Guitar/Lute III                 TBA  TBA                          Anthony      9/10
                                                                                 & Harvey, A      
   MUS 361 10  Strings III                     TBA  TBA                          Buxton, M    3/4 
   MUS 379 10  Vocal Consort                   SMTH NJT  TTH    05:30PM-06:30PM  Clarke      -7/0 
   MUS 381 10/ Jazz Ensemble                   CAIN STD                          Schweitzer   5/7 
    BLS 381 10 (Cross Listing)                                                                    
   MUS 385 10  Early Music Consort             TBA  TBA                          Parcell, A   7/8 
   MUS 387 10  Chamber Ensembles               CAIN STD                          Parcell, A   5/5 
                                                                                 & Parcell, E     
   MUS 387 12  Chamber Ens: Jazz Combo         CAIN STD                          Schweitzer   4/6 
   MUS 391 10  String Ensemble                 SMTH NJT  T      06:30PM-08:30PM  Buxton, D   27/30
   MUS 395 10/ Afro-Cuban Ensemble             CAIN STD                          Schweitzer   6/7 
    BLS 395 10 (Cross Listing)                                                                    
   MUS 451 10  Voice IV                        TBA  TBA                          Anderson, C  2/2 
   MUS 453 10  Piano IV                        TBA  TBA                          Parcell, E   1/1 
   MUS 455 10  Woodwinds IV                    TBA  TBA                          Parcell, A   1/1 
                                                                                 & Parcell, E     
   MUS 457 10  Guitar/Lute IV                  TBA  TBA                          Anthony      5/5 
                                                                                 & Harvey, A      
   MUS 461 10  Strings IV                                                        Buxton, M    0/1 
   MUS 479 10  Vocal Consort                   SMTH NJT  TTH    05:30PM-06:30PM  Clarke       0/0 
   MUS 481 10/ Jazz Ensemble                   CAIN STD                          Schweitzer   5/7 
    BLS 481 10 (Cross Listing)                                                                    
   MUS 485 10  Early Music Consort             TBA  TBA                          Parcell, A   7/8 
   MUS 487 10  Chamber Ensembles               CAIN STD  MWF    08:30AM-09:20AM  Parcell, A   4/5 
                                                                                 & Parcell, E     
   MUS 491 10  String Ensemble                 SMTH NJT  T      06:30PM-08:30PM  Buxton, D   -2/1 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               PHYSICAL EDUCATION       
  Key Code: T = Theory, A = Activity
            1 = first half of semester, 2 = second half of semester
            2 ** designated courses are equal to 1 * writing intensive course.

   PED 002 10  Aerobics (A-1)           (1 crd)LFC  DS   MW     02:30PM-03:20PM  Smith       18/20
   PED 004 10  Tennis (A-1)             (1 crd)LFC  LFC  MW     11:30AM-12:20PM  Finnegan     0/12
   PED 007 10  Modern Dance I (A-1)     (1 crd)LFC  DS   TTH    02:30PM-03:45PM  Smith       16/20
 **PED 008 13  Lifetime Fitness (T-1)   (2 crd)LFC  WR   MW     01:30PM-02:20PM  Smith       15/20
 **PED 008 14  Lifetime Fitness (T-2)   (2 crd)LFC  WR   MW     11:30AM-12:20PM  Finnegan     4/20
   PED 013 10  Sailing (A-1)            (1 crd)BOAT BOAT TH     01:00PM-03:00PM  Noble       -2/8 
   PED 013 11  Sailing (A-1)            (1 crd)BOAT BOAT T      01:00PM-03:00PM  Noble        4/8 
   PED 017 10  Strngth & Conditng (A-2) (2 crd)LFC  LFC  TTH    10:00AM-11:15AM  Finnegan     7/20
   PED 018 10  Horseback Riding (T & A) (1 crd)TBA  TBA                          Griffiths,   6/8 
   PED 019 10  Pilates Mat Class (A-1)  (2 crd)LFC  LFC  TTH    01:00PM-02:15PM  Smith        7/12
   PED 022 10  Tai Chi Chuan (A-2)      (1 crd)LFC  DS   TTH    01:00PM-02:15PM  McGuire     12/20
   PED 025 10  Yoga (A-2)               (1 crd)LFC  DS   MW     02:30PM-03:20PM  Smith        4/20
   PED 026 10  Racquet Sports (A-2)     (1 crd)LFC  LFC  MW     10:30AM-11:20AM  Finnegan     2/8 
   PED 028 10  Modern Dance II (A-2)    (1 crd)LFC  DS   TTH    02:30PM-03:45PM  Smith       17/20
   PED 030 10  Scuba (T&A-1)            (2 crd)DALY 107  W      06:00PM-08:00PM  Kiser       14/24
                                               CSC  POOL W      08:00PM-10:00PM  Kiser            
   PED 034 10  Advanced Scuba (T&A-1)   (0 crd)DALY 107  W      06:00PM-08:00PM  Kiser       12/15
                                               CSC  POOL W      08:00PM-10:00PM  Kiser            
   PED 051 10  Methods of Coaching (T-2)(2 crd)CAIN CL   MW     09:30AM-10:20AM  Finnegan     4/15
 **PED 052 10  Nutrition (T-2)          (2 crd)LFC  WR   TTH    11:30AM-12:45PM  Smith       12/20
   PED 078 10  Conditioning Swim (A-1)  (1 crd)CSC  POOL MW     11:30AM-12:20PM  Lessard      9/15
   PED 080 10  Dance Production         (2 crd)TBA  TBA                          Smith       19/20

  NOTE: Physical Education courses are 7 1/2 weeks in length.  Students may not add
        a course after the first week of classes, without the instructor's approval

Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               PHILOSOPHY                    (Description Available)

   PHL 100 10  Introduction to Philosophy      LFC  SEM  MWF    11:30AM-12:20PM  Benson      11/25
   PHL 100 11  Introduction to Philosophy      SMTH 336  MWF    12:30PM-01:20PM  Benson       4/25
 * PHL 100 12  Introduction to Philosophy      SMTH 226  TTH    02:30PM-03:45PM  Brien        6/18
   PHL 100 13  Introduction to Philosophy      MILL SKR  TTH    11:30AM-12:45PM  McCabe       1/25
H  PHL 100 90  Intro. to Philosophy (Honors)   GLDS 201  MWF    10:30AM-11:20AM  Weigel      -1/17
   PHL 108 10  Logic I                         SMTH 336  MWF    09:30AM-10:20AM  Weigel       0/25
 * PHL 112 10  Intro Comprtv Religion:Eastern  SMTH 332  W      04:00PM-06:30PM  Brien        3/20
 * PHL 213 10  History of Ancient Philosophy   SMTH 113  MWF    01:30PM-02:20PM  Brien       19/25
   PHL 225 10  Ethics                          SMTH 110  TTH    01:00PM-02:15PM  McCabe       5/20
   PHL 294 10  SpTp: Desire, Crisis, Freedom   SMTH 226  MWF    12:30PM-01:20PM  Weigel       3/18
   PHL 294 11/ SpTp: Phil, Feminism, Body      SMTH 223  TTH    11:30AM-12:45PM  Benson      16/20
    GEN 294 11 (Cross Listing)                                                                    
   PHL 294 98  SpTp:Japanese Enlightenment                                                   98/99
 * PHL 303 10  Environmental Ethics            LFC  SEM  TTH    10:00AM-11:15AM  McCabe       6/20
   PHL SCE 12  Senior Capstone Experience                                        McCabe      -1/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               PHYSICS                  

   PHY 110 10  Astronomy W/Lab                 TOLL SG10 TTH    06:00PM-07:15PM  Sidhu        2/16
                                               DUNN N213 T      07:30PM-08:30PM  Sidhu            
   PHY 110 11  Astronomy W/Lab                 TOLL SG10 TTH    06:00PM-07:15PM  Sidhu       -2/16
                                               DUNN N213 TH     07:30PM-08:30PM  Sidhu            
   PHY 111 10  General Physics I W/Lab         TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Lin          5/16
                                               DUNN N201 M      01:30PM-04:20PM  Ferguson         
   PHY 111 11  General Physics I W/Lab         TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Lin          4/16
                                               DUNN N201 T      01:00PM-03:45PM  Ferguson         
   PHY 111 12  General Physics I W/Lab         TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Lin          4/16
                                               DUNN N201 W      01:30PM-04:20PM  Karwacki         
   PHY 140 10/ Exploring Solid Earth W/Lab     TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm         1/16
    ENV 140 10 (Cross Listing)                 DUNN N213 T      01:00PM-03:30PM  Kehm             
   PHY 140 11/ Exploring Solid Earth W/Lab     TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm        -1/16
    ENV 140 11 (Cross Listing)                 DUNN N213 W      02:30PM-05:00PM  Kehm             
   PHY 140 12/ Exploring the Solid Earth       TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm        -1/16
    ENV 140 12 (Cross Listing)                 DUNN N213 W      05:00PM-07:30PM  Karwacki         
   PHY 140 98  Physical Geography                                                            98/99
   PHY 201 10  Electronics W/Lab               DUNN N205 TTH    08:30AM-11:15AM  Sidhu        5/8 
   PHY 301 10  Electromagnetism                DUNN N210 MWF    11:30AM-12:20PM  Lin          8/10
   PHY 304 10  Classical Mechanics             DUNN N210 MWF    12:30PM-01:20PM  Lin          9/10
   PHY 399 10  Physics Seminar                 DUNN N210 T      04:00PM-05:00PM  Kehm         8/10
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               POLITICAL SCIENCE             (Description Available)

 * POL 101 10  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    11:30AM-12:45PM  Shad         0/27
 * POL 101 11  Intro to Political Science      DALY 106  MWF    12:30PM-01:20PM  Taylor       6/30
 * POL 101 12  Intro to Political Science      SMTH 113  MWF    09:30AM-10:20AM  Gerrity      2/28
 * POL 101 14  Intro to Political Science      SMTH 336  MWF    11:30AM-12:20PM  Wade         6/30
H* POL 101 90  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    01:00PM-02:15PM  Oros         2/25
   POL 290 11  Int:Md's Comptroller's Office                                     Deckman     98/99
   POL 290 12  Int:Md Healthcare For All                                         Deckman     98/99
   POL 294 10  SpTp: Intro. to Model UN        SMTH 332  W      08:00PM-10:00PM  Oros        -9/0 
   POL 297 10  IndSt:Presidential Nomination                                     Deckman      0/1 
 * POL 312 10  The American Presidency         GLDS 207  MWF    01:30PM-02:20PM  Gerrity      1/18
   POL 327 10  Washington Center Internship                                                   0/0 
   POL 328 10  Washington Center Seminar                                                      0/0 
   POL 329 10  Washington Center Forum                                                        0/0 
   POL 351 10  Rel, Eth, Pol of S Asia         GLDS 201  TTH    02:30PM-03:45PM  Shad         1/18
   POL 365 10/ Internatl Political Economy     GLDS 208  TTH    11:30AM-12:45PM  Drischler    0/18
    ECN 394 10 (Cross Listing)                                                                    
 * POL 382 10  U.S.-Latin American Relations   SMTH 226  MW     02:30PM-03:45PM  Wade         5/18
 * POL 384 10  Revolutn, Violence & Terrorism  SMTH 226  TTH    01:00PM-02:15PM  Wade         4/18
   POL 390 11  Int:Md Governor's Office                                          Deckman    997/99
   POL 394 10  SpTp: Advanced Model UN         TBA  TBA                          Oros         0/0 
 * POL 394 11  SpTp: Intl Rel of E Asia        SMTH 226  TTH    10:00AM-11:15AM  Oros         8/18
   POL 397 10  IndSt:MD Governor's Office                                        Taylor      98/99
   POL 401 10  Elections & the Polit Process   SMTH 226  MWF    11:30AM-12:20PM  Gerrity      2/18
   POL 407 10  Law and Society                 SMTH 226  TTH    11:30AM-12:45PM  Taylor       5/18
   POL 420 10  Constnl Pwrs & Judcial Process  SMTH 226  MWF    09:30AM-10:20AM  Taylor      11/18
 * POL 442 10  American Foreign Policy         GLDS 201  W      04:00PM-06:30PM  Oros         7/18
   POL 490 10  Int:Women's National Caucus                                       Deckman      0/1 
   POL 490 11  Int: US Senate                                                    Deckman      0/1 
   POL 490 13  Int: US House                                                     Deckman      0/1 
   POL 491 10/ International Studies Seminar   GLDS 207  T      06:30PM-09:00PM  Shad         9/20
    INT 491 10 (Cross Listing)                                                                    
   POL SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Taylor      -1/0 
   POL SCE 12  Senior Capstone Experience                                        Deckman      0/0 
   POL SCE 13  Senior Capstone Experience                                        Oros        -2/0 
   POL SCE 14  Senior Capstone Experience                                        Wade        -1/0 
   POL SCE 16  Senior Capstone Experience                                        Gerrity      0/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               PORTUGUESE               

   POR 101 10  Elementary Portuguese I         GLDS 107  MWF    11:30AM-12:20PM  Stein        5/20
                                               GLDS 107  TTH    04:30PM-05:15PM                   
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               PSYCHOLOGY                    (Description Available)

   PSY 111 10  General Psychology              GLDS 100  MWF    10:30AM-11:20AM  Gibson       4/75
                                                                                 & Spilich        
   PSY 111 11  General Psychology              GLDS 100  MWF    11:30AM-12:20PM  Spilich     10/75
                                                                                 & Gibson         
   PSY 209 10  Stats/Experimental Dsgn w/Lab   DUNN NG14 MWF    10:30AM-11:20AM  McKillop     2/16
                                               DUNN NG14 W      01:30PM-04:15PM  McKillop         
 * PSY 210 10  Biopsychology w/Lab             DUNN NG14 MWF    11:30AM-12:20PM  Kerchner    -2/16
                                               DUNN N112 TH     08:30AM-12:45PM  Kerchner         
   PSY 220 10/ Human Sexuality                 GLDS 100  MWF    02:30PM-03:20PM  Spilich     35/75
    GEN 220 10 (Cross Listing)                                                                    
   PSY 221 10  Social Psychology               DALY 106  TTH    02:30PM-03:45PM  McKillop    22/30
   PSY 233 10  Psychopathology I               TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Siemen      33/50
 * PSY 309 10  Rsrch Dsgn/Adv Stats w/Lab      DUNN NG14 MWF    09:30AM-10:20AM  Spilich     13/25
                                               DUNN NG14 T      01:00PM-03:45PM  Spilich          
   PSY 319 10  Comparative Psychology w/Lab    DUNN N112 MWF    09:30AM-10:20AM  Kerchner     3/12
                                               DUNN N112 M      02:30PM-05:20PM  Kerchner         
H  PSY 320 90  Health Psychology w/Lab         DUNN NG14 T      10:00AM-12:45PM  Siemen       5/20
                                               DUNN NG15                         Siemen           
   PSY 333 10  Psychological Testing           DUNN NG13 MWF    01:30PM-02:20PM  Littlefield  5/16
   PSY 394 10  SpTp: The Helping Relationshi   DUNN NG13 TH     10:00AM-12:45PM  Barry        2/20
   PSY 394 97  SpTp: Cultural Psychology                                                     98/99
   PSY 394 98  SpTp:Evolution/Human Behavr                                                   98/99
   PSY 397 10  IndSt:Psychological Testing                                       Littlefield  0/2 
   PSY 399 10  Senior Seminar I                TOLL SG10 W      03:30PM-05:00PM  Staff       20/50
   PSY 400 10  Senior Seminar II               TOLL SG10 W      03:30PM-05:00PM  Staff       45/50
   PSY 410 10  NRMwLab:Trmatic Brain Injury    DUNN N112 MWF    12:30PM-01:20PM  Gibson       5/10
                                               DUNN N112 THF    02:30PM-03:45PM  Gibson           
   PSY 410 11  NRMwLab:Human Neuropsychology   DUNN NG13 MWF    12:30PM-01:20PM  Littlefield -1/10
                                               DUNN NG13 TH     01:00PM-02:15PM  Littlefield      
   PSY 490 10  Psychology Internship           DUNN NG13 MW     08:30AM-09:20AM  Siemen      -2/10
   PSY 491 10  Psychology Internship           DUNN NG13 MW     08:30AM-09:20AM  Siemen       9/10
   PSY 496 10  Rsch:Animal Behav Mgmt                                            Kerchner     0/1 
   PSY SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Littlefield -1/0 
   PSY SCE 11  Senior Capstone Experience                                        Siemen      -1/0 
   PSY SCE 12  Senior Capstone Experience                                        Spilich     -2/0 
   PSY SCE 13  Senior Capstone Experience                                        Kerchner    -1/0 
   PSY SCE 14  Senior Capstone Experience                                        McKillop    -1/0 
Top
Up
Down
AMS **AMS
ANT
ART BIO BLS BUS CHE CNW CSI DRA ECN EDU ENG ENV FLS FRS
GEN GRS HIS HMN HPS **INT INT ITA JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC
*Stars

By Time Slot



Color =  Closed               SOCIOLOGY / ANTHROPOLOGY      (Description Available)

   ANT 105 10  Introduction to Anthropology    SMTH 222  MWF    08:30AM-09:20AM  Lampman      4/35
   ANT 107 10/ Intro to Env Archaeology        SMTH 332  TTH    10:00AM-11:15AM  Schindler   -6/30
    ENV 107 10 (Cross Listing)                                                                    
   ANT 208 10  Doing Archaeology               LFC  SEM  TTH    11:30AM-12:45PM  Schindler    0/22
   ANT 235 10  Cultures of Latin America       DALY 211  MWF    11:30AM-12:20PM  Lampman      4/16
 * ANT 294 10/ SpTp: Intro to GIS              GLDS 202  MW     12:30PM-01:20PM  Bruce        0/16
    ENV 294 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  M      01:30PM-04:30PM  Bruce            
   ANT 305 10  Doing Anthropology              GLDS 218  MW     01:00PM-02:15PM  Lampman      7/15
   ANT 394 10  SpTp:Experimental Archaeology   GLDS 218  W      02:30PM-05:00PM  Schindler    9/15
   ANT 394 96  SpTp:Irish Folklore/Ethnlgy                                                   98/99
   ANT 394 97  SpTp:Prehistoric/Hist Ireland                                                 96/99
   ANT 394 98  SpTp:Australia Popular Cult                                                   97/99
   ANT SCE 11  Senior Capstone Experience                                        Seidel      -1/0 
   ANT SCE 12  Senior Capstone Experience                                        Schindler   -1/0 
   SOC 001 10  Senior Seminar                  GLDS 201  M      04:00PM-05:15PM  Anderson, E  6/20
   SOC 101 10  Intro to Sociology              GLDS 100  TTH    08:30AM-09:45AM  Anderson, E -1/35
   SOC 101 11  Intro to Sociology              LFC  SEM  MWF    09:30AM-10:20AM  Kelty        5/30
   SOC 101 12  Intro to Sociology              MILL SKR  MWF    11:30AM-12:20PM  Kelty        0/30
   SOC 213 10/ Gender                          GLDS 208  TTH    02:30PM-03:45PM  Anderson, E  9/35
    GEN 213 10 (Cross Listing)                                                                    
   SOC 221 10/ Social Inequalities             DALY 106  MW     01:30PM-02:45PM  Kelty       14/25
    GEN 221 10,BLS 221 10 (Cross Listing)                                                         
   SOC 240 10  Criminology                     DALY 218  MWF    09:30AM-10:20AM  Lange        1/35
   SOC 294 98  SpTp: Criminal Profiling                                                      98/99
 * SOC 303 10  Social Theory                   GLDS 100  TTH    11:30AM-12:45PM  Anderson, E 14/35
   SOC 341 10  Variant Behavior                GLDS 100  MWF    12:30PM-01:20PM  Lange       10/35
   SOC 347 10  Juvenile Delinq & Social Welfr  GLDS 201  MW     07:00PM-08:15PM  Barrell     15/18
   SOC 394 10  SpTp: Victimology               DALY 107  MW     02:30PM-03:45PM  Lange        2/18
   SOC 483 10  Field Exper in Social Welfare   GLDS 207  TH     07:00PM-09:30PM  Barrell     15/18



Courses recommended for International Studies Major

H* POL 101 90  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    01:00PM-02:15PM  Oros         2/25
 * AMS 494 11/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit.    MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
   BLS 394 10/ SpTp: Colonial Latin America    DALY 212  TTH    02:30PM-03:45PM  Miller, K    9/18
 * BLS 494 10/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit.    MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
   ECN 111 10  Intro. to Macroeconomics        SMTH 332  MWF    10:30AM-11:20AM  Daniels      5/33
   ECN 111 11  Intro. to Macroeconomics        SMTH 332  MWF    11:30AM-12:20PM  Daniels      9/33
   ECN 111 12  Intro. to Macroeconomics        SMTH 336  TTH    01:00PM-02:15PM  Helms        3/33
   ECN 111 13  Intro. to Macroeconomics        SMTH 336  TTH    02:30PM-03:45PM  Helms       21/33
   ECN 112 10  Intro. to Microeconomics        SMTH 222  MWF    02:30PM-03:20PM  Scott       10/30
   ECN 112 11  Intro. to Microeconomics        SMTH 222  MWF    01:30PM-02:20PM  Scott        2/30
   ECN 112 12  Intro. to Microeconomics        SMTH 336  TTH    11:30AM-12:45PM  Mulder       3/30
   ECN 112 13  Intro. to Microeconomics        DALY 107  TTH    10:00AM-11:15AM  Mulder       4/30
   ECN 394 10/ SpTp:Internatl Political Econ   GLDS 208  TTH    11:30AM-12:45PM  Drischler    0/18
   ECN 410 10  International Trade             DALY 106  TTH    11:30AM-12:45PM  Lynch       -1/25
 * ENG 494 12/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit     MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
   HIS 353 10  Medieval Europe                 GLDS 207  MWF    11:30AM-12:20PM  Sorrentino   2/20
   HIS 391 10  Early Russian History           TOLL S111 MWF    09:30AM-10:20AM  Black       12/20
   HIS 394 10/ SpTp: Colonial Latin America    DALY 212  TTH    02:30PM-03:45PM  Miller, K    9/18
   HIS 394 11  SpTp: Scientific Renaissance    GLDS 207  TTH    01:00PM-02:15PM  Sorrentino  12/20
   HIS 494 10  SpTp: The Holocaust             GLDS 207  TTH    10:00AM-11:15AM  Black        7/20
   INT 394 95  SpTp: The Era of Total War                                                    98/99
   INT 394 96  SpTp:Marriage in Japan II                                                     98/99
   INT 394 97  SpTp:Hong Kong's Heritage                                                     98/99
   INT 394 98  SpTp:Cen Eur Pol Structure                                                    98/99
   INT 491 10/ International Studies Seminar   GLDS 207  T      06:30PM-09:00PM  Shad         9/20
   INT 494 97  Contmpry Performing Culture                                                  998/99
   INT 494 98  Japanese Soc & Culture II                                                    998/99
   INT SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Shad         0/0 
   INT SCE 12  Senior Capstone Experience                                        Wade        -1/0 
 * POL 101 10  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    11:30AM-12:45PM  Shad         0/27
 * POL 101 11  Intro to Political Science      DALY 106  MWF    12:30PM-01:20PM  Taylor       6/30
 * POL 101 12  Intro to Political Science      SMTH 113  MWF    09:30AM-10:20AM  Gerrity      2/28
 * POL 101 14  Intro to Political Science      SMTH 336  MWF    11:30AM-12:20PM  Wade         6/30
H* POL 101 90  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    01:00PM-02:15PM  Oros         2/25
   POL 294 10  SpTp: Intro. to Model UN        SMTH 332  W      08:00PM-10:00PM  Oros        -9/0 
   POL 351 10  Rel, Eth, Pol of S Asia         GLDS 201  TTH    02:30PM-03:45PM  Shad         1/18
   POL 365 10/ Internatl Political Economy     GLDS 208  TTH    11:30AM-12:45PM  Drischler    0/18
 * POL 382 10  U.S.-Latin American Relations   SMTH 226  MW     02:30PM-03:45PM  Wade         5/18
 * POL 384 10  Revolutn, Violence & Terrorism  SMTH 226  TTH    01:00PM-02:15PM  Wade         4/18
   POL 394 10  SpTp: Advanced Model UN         TBA  TBA                          Oros         0/0 
 * POL 394 11  SpTp: Intl Rel of E Asia        SMTH 226  TTH    10:00AM-11:15AM  Oros         8/18
 * POL 442 10  American Foreign Policy         GLDS 201  W      04:00PM-06:30PM  Oros         7/18
   POL 491 10/ International Studies Seminar   GLDS 207  T      06:30PM-09:00PM  Shad         9/20
   ANT 105 10  Introduction to Anthropology    SMTH 222  MWF    08:30AM-09:20AM  Lampman      4/35
   ANT 235 10  Cultures of Latin America       DALY 211  MWF    11:30AM-12:20PM  Lampman      4/16
   ANT 305 10  Doing Anthropology              GLDS 218  MW     01:00PM-02:15PM  Lampman      7/15
Courses to be used for American Studies Major

 * AMS 209 10/ Intro to American Literature    GLDS 100  TTH    01:00PM-02:15PM  DeProspo,R -13/40
 * AMS 213 10/ Intro to Afro-Amer Literature   CAC  1&2  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight       6/25
   AMS 303 10/ American Music                  SMTH 113  TTH    10:00AM-11:15AM  Schweitzer   6/25
 * AMS 308 10/ After Angels:Am Theater         GLDS 208  MWF    01:30PM-02:20PM  Volansky     4/20
 * AMS 310 10/ Poetry & Lit Early U.S.         SMTH 222  W      04:00PM-06:30PM  DeProspo,R   8/25
   AMS 313 10/ 17th and 18th Century America   GLDS 207  TTH    11:30AM-12:45PM  Miller, K    0/20
   AMS 344 10/ Hollywood Films in Dep & WWII   GLDS 117  MWF    02:30PM-05:00PM  Striner      6/18
   AMS 494 10/ SpTp:Girls on Top:Plays by Wm   DALY 106  TTH    01:00PM-02:15PM  Maloney     16/20
 * AMS 494 11/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit.    MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
   AMS SCE 10  Senior Capstone Experience                                        Harvey, M   -1/0 

Star Courses/Writing Intensive

H* POL 101 90  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    01:00PM-02:15PM  Oros         2/25
 * AMS 209 10/ Intro to American Literature    GLDS 100  TTH    01:00PM-02:15PM  DeProspo,R -13/40
 * AMS 213 10/ Intro to Afro-Amer Literature   CAC  1&2  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight       6/25
 * AMS 308 10/ After Angels:Am Theater         GLDS 208  MWF    01:30PM-02:20PM  Volansky     4/20
 * AMS 310 10/ Poetry & Lit Early U.S.         SMTH 222  W      04:00PM-06:30PM  DeProspo,R   8/25
 * AMS 494 11/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit.    MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
 * BIO 206 10  Ecology W/Lab                   SMTH 336  TTH    10:00AM-11:15AM  Connaughton  2/16
                                               TOLL SG09 T      01:30PM-04:30PM  Connaughton      
 * BIO 206 11  Ecology W/Lab                   SMTH 336  TTH    10:00AM-11:15AM  Connaughton -1/16
                                               TOLL SG09 W      01:30PM-04:30PM  Connaughton      
 * BLS 213 10/ Intro to African-Amer Lit I     CAC  1&2  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight       6/25
 * BLS 494 10/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit.    MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
 * BUS 401 10  Strategic Management            DALY 106  MW     03:00PM-04:15PM  Drischler   -1/16
 * BUS 401 12  Strategic Management            DALY 108  TTH    02:30PM-03:45PM  Harvey, M    2/16
 * DRA 308 10/ After Angels: Am Theater        GLDS 208  MWF    01:30PM-02:20PM  Volansky     4/20
 * DRA 351 10/ Playwriting I                   SMTH 223  W      02:30PM-04:45PM  Maloney      1/12
 * EDU 301 11  Principles of Education         GLDS 208  TTH    08:30AM-09:45AM  Scholz, R    2/20
 * EDU 351 10  Processes & Acquisitions Rdng   GLDS 218  TTH    10:00AM-11:15AM  Marciano     7/15
 * EDU 490 11  Int:Wrtng/Thry Peer Tutoring    GLDS 218  TTH    04:00PM-05:15PM  Fisher       1/12
                                                                                 & Boyd           
 * ENG 103 10  Freshman Creative Writing       DALY 212  TTH    11:30AM-12:45PM  Wagner, K    2/16
 * ENG 103 11  Freshman Creative Writing       DALY 211  TTH    01:00PM-02:15PM  Mooney       3/16
 * ENG 103 12  Freshman Creative Writing       DALY 211  TTH    02:30PM-03:45PM  Mooney       5/16
 * ENG 103 13  Freshman Creative Writing       DALY 211  MWF    10:30AM-11:20AM  Dubrow       7/16
 * ENG 205 10  Shakespeare                     SMTH 332  TTH    01:00PM-02:15PM  Moncrief     0/25
 * ENG 205 11  Shakespeare                     SMTH 332  TTH    02:30PM-03:45PM  Moncrief     1/25
 * ENG 207 10  History of English Literature   GLDS 208  MWF    10:30AM-11:20AM  Gillin, R   -1/25
 * ENG 209 10/ Intro to American Literature    GLDS 100  TTH    01:00PM-02:15PM  DeProspo,R -13/40
 * ENG 213 10/ Intro to Afro-Amer Literature   CAC  1&2  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight       6/25
 * ENG 301 10/ Medieval Literature             SMTH 222  MWF    11:30AM-12:20PM  Olsen        2/25
 * ENG 303 10  The Seventeenth Century         SMTH 110  MW     01:00PM-02:15PM  Moncrief     8/18
 * ENG 306 10/ The Victorian Age               SMTH 332  TTH    11:30AM-12:45PM  Gillin, R    3/25
 * ENG 310 10/ Poe & Lit of Colonial NA & US   SMTH 222  W      04:00PM-06:30PM  DeProspo,R   8/25
 * ENG 317 10/ Women's Literature              DALY 107  TTH    02:30PM-03:45PM  Cousineau,D 20/25
 * ENG 326 10  Living Wrtrs:Topics Non-Fic     SMTH 110  TTH    11:30AM-12:45PM  Shenk        4/16
 * ENG 328 10  Children's & Adolescent Lit     DALY 106  M      07:00PM-09:30PM  Gillin, B    3/25
 * ENG 351 10/ Playwriting I                   SMTH 223  W      02:30PM-04:45PM  Maloney      1/12
 * ENG 390 10  Internship: Journalism          TBA  TBA                          Lang         2/10
 * ENG 411 10  Advanced Workshop: Fiction      CAC  1&2  W      02:30PM-05:00PM  Mooney       3/16
 * ENG 412 10  Advanced Workshop: Poetry       DALY 211  F      01:00PM-03:30PM  Dubrow       4/16
 * ENG 494 10  SpTp: Modernism I               DALY 212  TTH    01:00PM-02:15PM  Cousineau,T  6/16
 * ENG 494 11  SpTp:Guilded Age & Am Realism   CAC  1&2  TTH    10:00AM-11:15AM  Knight      12/25
 * ENG 494 12/ SpTp:Caribbean Diaspora Lit     MILL SKR  MW     08:30AM-09:45AM  Shoge       20/25
 * ENV 294 10/ SpTp: Intro to GIS              GLDS 202  MW     12:30PM-01:20PM  Bruce        0/16
    ANT 294 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  M      01:30PM-04:30PM  Bruce            
 * GEN 301 10/ Medieval Literature             SMTH 222  MWF    11:30AM-12:20PM  Olsen        2/25
 * GEN 306 10/ Victorian Age                   SMTH 332  TTH    11:30AM-12:45PM  Gillin, R    3/25
 * GEN 317 10/ Women's Literature              DALY 107  TTH    02:30PM-03:45PM  Cousineau,D 20/25
 * MUS 203 10  History of Western Music        SMTH 113  MWF    10:30AM-11:20AM  Parcell, A   9/25
 * PHL 100 12  Introduction to Philosophy      SMTH 226  TTH    02:30PM-03:45PM  Brien        6/18
 * PHL 112 10  Intro Comprtv Religion:Eastern  SMTH 332  W      04:00PM-06:30PM  Brien        3/20
 * PHL 213 10  History of Ancient Philosophy   SMTH 113  MWF    01:30PM-02:20PM  Brien       19/25
 * PHL 303 10  Environmental Ethics            LFC  SEM  TTH    10:00AM-11:15AM  McCabe       6/20
 * POL 101 10  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    11:30AM-12:45PM  Shad         0/27
 * POL 101 11  Intro to Political Science      DALY 106  MWF    12:30PM-01:20PM  Taylor       6/30
 * POL 101 12  Intro to Political Science      SMTH 113  MWF    09:30AM-10:20AM  Gerrity      2/28
 * POL 101 14  Intro to Political Science      SMTH 336  MWF    11:30AM-12:20PM  Wade         6/30
H* POL 101 90  Intro to Political Science      GLDS 201  TTH    01:00PM-02:15PM  Oros         2/25
 * POL 312 10  The American Presidency         GLDS 207  MWF    01:30PM-02:20PM  Gerrity      1/18
 * POL 382 10  U.S.-Latin American Relations   SMTH 226  MW     02:30PM-03:45PM  Wade         5/18
 * POL 384 10  Revolutn, Violence & Terrorism  SMTH 226  TTH    01:00PM-02:15PM  Wade         4/18
 * POL 394 11  SpTp: Intl Rel of E Asia        SMTH 226  TTH    10:00AM-11:15AM  Oros         8/18
 * POL 442 10  American Foreign Policy         GLDS 201  W      04:00PM-06:30PM  Oros         7/18
 * PSY 210 10  Biopsychology w/Lab             DUNN NG14 MWF    11:30AM-12:20PM  Kerchner    -2/16
                                               DUNN N112 TH     08:30AM-12:45PM  Kerchner         
 * PSY 309 10  Rsrch Dsgn/Adv Stats w/Lab      DUNN NG14 MWF    09:30AM-10:20AM  Spilich     13/25
                                               DUNN NG14 T      01:00PM-03:45PM  Spilich          
 * ANT 294 10/ SpTp: Intro to GIS              GLDS 202  MW     12:30PM-01:20PM  Bruce        0/16
    ENV 294 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  M      01:30PM-04:30PM  Bruce            
 * SOC 303 10  Social Theory                   GLDS 100  TTH    11:30AM-12:45PM  Anderson, E 14/35

Index: (by Dept)
AMS * AMS * ANT * ART * BIO * BLS * BLSAPPL * BUS * CHE * CNW * CSI * DRA * ECN * EDU * ENG * ENV * FLS * FRS * GEN * GRS * HIS * HMN * HPS * INT * ITA * JPN * MAT * MUS * MUSAPPL * PED * PHL * PHY * POL * POR * PSY * SOC * Star Courses/Writing Intensive
Schedules by Time Slot