WASHINGTON COLLEGE
RECOMMENDED FIRST YEAR COURSE SCHEDULE FOR 13/FA

Recommended First Year Courses by Department

One-third of the seats in the AVAIL column will be open for registration on each day of Summer Advising.

Last Updated 13:53:18 Mar 10 2014
   COURSE      TITLE                           LOCATION  DAYS   TIME            INSTRUCTOR   AVAIL
   ----------  -----------------------------   --------  ----   --------------  ----------   -----


Color =  Closed               AMERICAN STUDIES         

 * AMS 213 10/ Intro to Afro-Amer Literature   DALY 212  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight      16
    ENG 213 10,BLS 213 10 (Cross Listing)                                                      
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               ANTHROPOLOGY             

   ANT 104 10/ Intro to World Music & Ethno    GCA  204  TTH    01:00PM-02:15PM  McCollum, J  8
    MUS 104 10 (Cross Listing)                                                                 
   ANT 105 10  Introduction to Anthropology    GLDS 100  TTH    11:30AM-12:45PM  Lampman      3
   ANT 107 10/ Intro to Env Archaeology        GLDS 100  TTH    10:00AM-11:15AM  Schindler    5
    ENV 107 10 (Cross Listing)                                                                 
 * ANT 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     12:30PM-01:20PM  McMaster     1
    ENV 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  M      05:30PM-08:30PM  McMaster      
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               ART/ART HISTORY          

   ART 200 10  Intro History of Western Art    DALY 218  MWF    10:30AM-11:20AM  McColl       2
   ART 200 11  Intro History of Western Art    DALY 218  TTH    01:00PM-02:15PM  Tsui         3
   ART 251 10  Visual and Critical Thinking    LARR ST   WF     12:30PM-01:45PM  Harvey, H    2
   ART 261 10  Intermedia_D                    LFC  LFC  TTH    01:30PM-04:00PM  Bellas       3
   ART 271 10  Intermedia_P                    LARR ST   WF     09:30AM-12:00PM  Harvey, H    4
   ART 281 10  Intermedia_S                    SMTH 08   TTH    08:30AM-11:00AM  Bellas       2
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               BIOLOGY                  

   BIO 100 20  Current Topics in Ecology       TOLL SG10 TTH    08:30AM-09:45AM  VanMeter     2
                                               TOLL SG09 T      02:30PM-04:30PM  VanMeter      
   BIO 100 21  Current Topics in Ecology       TOLL SG10 TTH    08:30AM-09:45AM  VanMeter     0
                                               TOLL SG09 T      02:30PM-04:30PM  VanMeter      
   BIO 100 30  CurrTopcs: Diversity/Adaption   TOLL SG10 TTH    01:00PM-02:15PM  Carr         0
                                               TOLL SG09 T      09:00AM-11:00AM  Carr          
   BIO 100 31  CurrTopcs: Diversity/Adaption   TOLL SG10 TTH    01:00PM-02:15PM  Carr         1
                                               TOLL SG09 T      09:00AM-11:00AM  Carr          
   BIO 100 40  CurrTopcs:Exercise Physiology   SMTH 332  MWF    11:30AM-12:20PM  Goodall      0
                                               TOLL S110 M      01:30PM-03:30PM  Goodall       
   BIO 100 41  CurrTopcs:Exercise Physiology   SMTH 332  MWF    11:30AM-12:20PM  Goodall      2
                                               TOLL S110 M      01:30PM-03:30PM  Goodall       
   BIO 111 10  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Reynolds, M  0
                                               TOLL S110 T      12:00PM-02:30PM  Goodall       
   BIO 111 11  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Reynolds, M  4
                                               TOLL S110 T      02:45PM-05:15PM  Ellison       
   BIO 111 12  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Reynolds, M  1
                                               TOLL S110 T      06:15PM-08:45PM  Gonsalves     
   BIO 111 13  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Krochmal     2
                                               TOLL S110 W      12:30PM-03:00PM  Ellison       
   BIO 111 14  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Krochmal     3
                                               TOLL S110 W      03:30PM-06:00PM  Ellison       
   BIO 111 15  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Krochmal     2
                                               TOLL S110 W      06:15PM-08:45PM  Brougher      
   BIO 111 16  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Rowsell      4
                                               TOLL S110 TH     08:30AM-11:00AM  C. Kollias    
   BIO 111 17  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Rowsell      0
                                               TOLL S110 TH     12:00PM-02:30PM  Rowsell       
   BIO 111 18  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Rowsell      4
                                               TOLL S110 TH     06:15PM-08:45PM  Gonsalves     
H  BIO 111 90  Honors Gen Biology I w/ Lab     TOLL S111 TTH    11:30AM-12:45PM  Verville    -1
                                               TOLL S110 TH     02:45PM-05:15PM  Goodall       
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               BLACK STUDIES            

 * BLS 213 10/ Intro to African-Amer Lit I     DALY 212  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight      16
    ENG 213 10,AMS 213 10 (Cross Listing)                                                      
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               CHEMISTRY                

   CHE 111 10  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  Sherman      6
                                               TOLL S208 M      01:30PM-04:30PM  Moyer-Taylo   
   CHE 111 11  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    11:30AM-12:20PM  Lipchock     0
                                               TOLL S208 T      01:00PM-04:00PM  Lipchock      
   CHE 111 12  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    11:30AM-12:20PM  Lipchock     5
                                               TOLL S208 W      01:30PM-04:30PM  Lipchock      
   CHE 111 13  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  Sherman      7
                                               TOLL S208 TH     01:00PM-04:00PM  Sherman       
   CHE 111 14  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  Sherman      0
                                               TOLL S208 T      08:30AM-11:30AM  Moyer-Taylo   
   CHE 111 15  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    11:30AM-12:20PM  Lipchock     2
                                               TOLL S208 T      08:30AM-11:30AM  Moyer-Taylo   
   CHE 111 16  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  Sherman      5
                                               TOLL S208 TH     08:30AM-11:30AM  Moyer-Taylo   
   CHE 111 17  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    11:30AM-12:20PM  Lipchock     2
                                               TOLL S208 TH     08:30AM-11:30AM  Moyer-Taylo   
H  CHE 111 90  Honors Gen Chemistry I w/ Lab   SMTH 226  MWF    09:30AM-10:20AM  Marteel      2
                                               TOLL S205 M      01:30PM-04:30PM  Marteel       
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               COMPUTER SCIENCE         

   CSI 100 10  Basics of Computing             DUNN N103 TTH    10:00AM-11:15AM  Suydam       2
   CSI 100 11  Basics of Computing             DUNN N103 TTH    11:30AM-12:45PM  Suydam       1
 * CSI 201 10  Computer Science I              DUNN N103 MWF    09:30AM-10:20AM  Lobo        10
 * CSI 201 11  Computer Science I              DUNN N103 MWF    10:30AM-11:20AM  Lobo         8
   CSI 203 10  Object Oriented Programming     DUNN N103 MWF    01:30PM-02:20PM  Ramsey       0
   CSI 240 10/ Discrete Mathematics            GLDS 207  TTH    10:00AM-11:15AM  Schwartz    -1
    MAT 240 10 (Cross Listing)                                                                 
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               DANCE                    

   DAN 106 10  Jazz/Mus Thtr Dance (A-2)       LFC  DS   MW     12:30PM-01:20PM  Klopcic      9
   DAN 108 10  Tap Dance (A-1)                 LFC  DS   MW     12:30PM-01:20PM  Klopcic     11
   DAN 113 10  Ballet I - Beginning            LFC  DS   TTH    04:00PM-05:15PM  Trinh-Smith  4
   DAN 213 10  Ballet II - Intrmd              LFC  DS   TTH    10:00AM-11:15AM  Trinh-Smith 12
   DAN 227 10  Modern Dance I                  LFC  DS   TTH    02:30PM-03:45PM  Trinh-Smith  3
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               DRAMA                    

   DRA 211 10  Acting I                        GCA  TWS  MWF    12:30PM-01:20PM  Daigle      -1
   DRA 211 11  Acting I                        GCA  TWS  MWF    10:30AM-11:20AM  Sommerfeld   0
   DRA 231 10  Theatre Technology I            GCA  TWS  TTH    10:00AM-11:15AM  Stahl        0
   DRA 294 10  SpTp:Intro Theatrical Design    GCA  232  TTH    11:30AM-12:45PM  Eckelman     4
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               ECONOMICS                

   ECN 111 10  Principles of Macroeconomics    SMTH NJT  MWF    10:30AM-11:20AM  Mayer        4
   ECN 111 11  Principles of Macroeconomics    SMTH 222  MWF    11:30AM-12:20PM  Mayer        1
   ECN 111 12  Principles of Macroeconomics    GLDS 207  TTH    01:00PM-02:15PM  Dasgupta     2
   ECN 111 13  Principles of Macroeconomics    GLDS 207  TTH    02:30PM-03:45PM  Dasgupta     1
   ECN 112 10  Principles of Microeconomics    LFC  SEM  MWF    08:30AM-09:20AM  Wharton, D   2
   ECN 112 11  Principles of Microeconomics    LFC  SEM  MWF    09:30AM-10:20AM  Wharton, D   3
   ECN 112 12  Principles of Microeconomics    GLDS 201  TTH    10:00AM-11:15AM  Helms        3
   ECN 112 13  Principles of Microeconomics    GLDS 201  TTH    11:30AM-12:45PM  Helms        0
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               ENGLISH                  

   ENG 101 10  Literature and Composition      SMTH 110  MWF    08:30AM-09:20AM  Kurzen       2
   ENG 101 11  Literature and Composition      SMTH 223  MWF    09:30AM-10:20AM  Walsh        1
   ENG 101 12  Literature and Composition      SMTH 223  MWF    10:30AM-11:20AM  Kurzen       3
   ENG 101 13  Literature and Composition      DALY 212  MWF    11:30AM-12:20PM  Knight       3
   ENG 101 14  Literature and Composition      SMTH 226  MWF    12:30PM-01:20PM  Walsh        0
   ENG 101 15  Literature and Composition      SMTH 110  MWF    01:30PM-02:20PM  Hall, J      1
   ENG 101 16  Literature and Composition      DALY 211  MW     02:30PM-03:45PM  O'Connor, E  3
   ENG 101 17  Literature and Composition      DALY 212  TTH    08:30AM-09:45AM  Rydel        0
   ENG 101 18  Literature and Composition      GLDS 117  TTH    08:30AM-09:45AM  Daley        2
   ENG 101 19  Literature and Composition      SMTH 110  TTH    10:00AM-11:15AM  Daley        1
   ENG 101 20  Literature and Composition      SMTH 223  TTH    10:00AM-11:15AM  Rydel        1
   ENG 101 21  Literature and Composition      GLDS 101  TTH    11:30AM-12:45PM  Boyd         0
   ENG 101 22  Literature and Composition      GLDS 117  TTH    01:00PM-02:15PM  Wagner, K    0
 * ENG 103 10  Intro to Creative Writing       SMTH 110  MWF    09:30AM-10:20AM  Hall, J      9
 * ENG 103 11  Intro to Creative Writing       ONL  01   MWF    11:30AM-12:20PM  Dubrow       9
 * ENG 103 12  Intro to Creative Writing       GLDS 117  TTH    11:30AM-12:45PM  Wagner, K    7
 * ENG 207 11  History of English Literature   DALY 106  TTH    01:00PM-02:15PM  Gillin, R   12
 * ENG 213 10/ Intro to Afro-Amer Literature   DALY 212  MWF    10:30AM-11:20AM  Knight      16
    AMS 213 10,BLS 213 10 (Cross Listing)                                                      
 * ENG 220 10  Introduction to Fiction         GLDS 201  MW     02:30PM-03:45PM  Mooney       4
 * ENG 220 11  Introduction to Fiction         SMTH 222  MWF    12:30PM-01:20PM  O'Connor, E  2
 * ENG 222 10  Introduction to Poetry          DALY 218  TTH    10:00AM-11:15AM  Hall, J      5
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               ENVIRONMENTAL STUDIES    

   ENV 101 10  Intro to Environmental Studies  SMTH 222  MWF    09:30AM-10:20AM  VanMeter     8
                                               GLDS 100  TH     01:00PM-03:00PM  VanMeter      
   ENV 107 10/ Intro to Env Archaeology        GLDS 100  TTH    10:00AM-11:15AM  Schindler    5
    ANT 107 10 (Cross Listing)                                                                 
 * ENV 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     12:30PM-01:20PM  McMaster     1
    ANT 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  M      05:30PM-08:30PM  McMaster      
   ENV 140 10/ Exploring Solid Earth w/ Lab    TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm, Karl  -1
    PHY 140 10 (Cross Listing)                 DUNN N213 M      02:30PM-04:30PM  Kehm, Karl    
   ENV 140 11/ Exploring Solid Earth w/ Lab    TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm, Karl  -1
    PHY 140 11 (Cross Listing)                 DUNN N213 T      05:00PM-07:00PM  Kehm, Karl    
   ENV 140 12/ Exploring Solid Earth w/ Lab    TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm, Karl  -1
    PHY 140 12 (Cross Listing)                 DUNN N213 W      02:30PM-04:30PM  Kehm, Karl    
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               FRENCH STUDIES           

   FRS 101 10  Elementary French I             GCA  204  MWF    09:30AM-10:20AM  Paparone     3
                                               GLDS 107  TTH    04:30PM-05:15PM                
   FRS 200 10  Elementary French Review        GLDS 218  MWF    10:30AM-11:20AM  Maynard      0
                                               GLDS 218  TTH    05:30PM-06:15PM                
   FRS 201 10  Intermediate French I           GLDS 218  MWF    12:30PM-01:20PM  Paparone     0
                                               GLDS 218  T      06:30PM-07:15PM                
 * FRS 301 10  Advanced French I               GLDS 218  MWF    01:30PM-02:20PM  Maynard      5
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               GERMAN STUDIES           

   GRS 101 10  Elementary German I             SMTH 111  MWF    09:30AM-10:20AM  Finney       0
                                               GLDS 208  TTH    05:30PM-06:15PM                
   GRS 101 11  Elementary German I             SMTH 111  MWF    10:30AM-11:20AM  Finney       2
                                               GLDS 117  TTH    06:30PM-07:15PM                
   GRS 201 10  Intermediate German I           SMTH 113  MWF    09:30AM-10:20AM  Martin      10
                                               GLDS 218  T      07:30PM-08:15PM                
   GRS 301 10  Advanced German Proficiency     SMTH 336  MWF    11:30AM-12:20PM  Martin      15
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               GLOBAL PERSPECTIVES      

   GRW 101 10  History of Freedom              LFC  SEM  TTH    11:30AM-12:45PM  Finnegan     6
   GRW 101 11  Vikings:Originl Globetrotters   SMTH 226  TTH    01:00PM-02:15PM  Markin       1
   GRW 101 12  Islam, Muslim-Christian Exper   GLDS 201  MWF    12:30PM-01:20PM  Prud'homme   3
   GRW 101 13  Global Theater                  GCA  204  MWF    11:30AM-12:20PM  Volansky     6
   GRW 101 25  Plants for People               GLDS 107  TTH    08:30AM-09:45AM  Gladu        0
   GRW 101 31  Encounters: World Art           DALY 218  MWF    01:30PM-02:20PM  McColl       4
   GRW 101 47  Race/Gender in Global Educ.     SMTH 332  TTH    02:30PM-03:45PM  Parker       0
   GRW 101 52  Rich Countries,Poor Countries   DALY 212  TTH    10:00AM-11:15AM  Dasgupta     0
   GRW 101 56  Inequality Through Education    DALY 211  MWF    01:30PM-02:20PM  Anderson, E  0
   GRW 101 57  Forbidden Literature/theWorld   SMTH 110  MWF    10:30AM-11:20AM  Deanda       0
   GRW 101 58  Ethics/Profit Globalized Med    TOLL S111 MWF    09:30AM-10:20AM  Lipchock     2
   GRW 101 59  Exploration in the Age of Sail  SMTH 110  MW     02:30PM-03:45PM  Wharton, D   2
   GRW 101 60  Human Trafficking               SMTH 113  MWF    08:30AM-09:20AM  Maris-Wolf   1
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               HISTORY                  

   HIS 101 10  Early Western Civilization I    GLDS 208  MWF    09:30AM-10:20AM  Sorrentino  12
   HIS 101 11  Early Western Civilization I    GLDS 208  TTH    10:00AM-11:15AM  K. Lohff    18
   HIS 103 10  Modern World History I          GLDS 208  MWF    10:30AM-11:20AM  Black        8
   HIS 103 11  Modern World History I          SMTH 336  TTH    01:00PM-02:15PM  K. Lohff    10
   HIS 201 10  History of the U.S. to 1865     SMTH 336  MWF    10:30AM-11:20AM  Striner      1
   HIS 201 11  History of the U.S. to 1865     GLDS 207  MWF    09:30AM-10:20AM  Wilson,C    15
   HIS 201 12  History of the U.S. to 1865     GLDS 207  TTH    08:30AM-09:45AM  Miller, K   12
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               HISPANIC STUDIES         

   HPS 101 10  Elementary Spanish I            GLDS 218  MWF    08:30AM-09:20AM  Thomas       1
                                               GLDS 207  MW     05:30PM-06:15PM                
   HPS 101 11  Elementary Spanish I            GCA  206  MWF    09:30AM-10:20AM  Thomas       0
                                               GLDS 107  MW     07:30PM-08:15PM                
   HPS 101 12  Elementary Spanish I            GLDS 107  MWF    12:30PM-01:20PM  Moreno-Oram  0
                                               GLDS 107  TTH    06:30PM-07:15PM                
   HPS 101 13  Elementary Spanish I            DALY 108  MWF    11:30AM-12:20PM  Moreno-Oram  1
                                               GLDS 218  TTH    04:30PM-05:15PM                
   HPS 102 10  Elementary Spanish II           SMTH 110  MWF    11:30AM-12:20PM  Deanda       3
                                               GLDS 107  TTH    05:30PM-06:15PM                
   HPS 200 10  Elementary Spanish Review       LFC  SEM  MWF    11:30AM-12:20PM  Ashmore      2
                                               GLDS 201  MW     07:30PM-08:15PM                
   HPS 200 11  Elementary Spanish Review       LFC  SEM  MWF    12:30PM-01:20PM  Ashmore      2
                                               GLDS 201  MW     05:30PM-06:15PM                
   HPS 200 12  Elementary Spanish Review       GLDS 107  MWF    01:30PM-02:20PM  Moreno-Oram  1
                                               GLDS 107  TTH    07:30PM-08:15PM                
   HPS 201 10  Intermediate Spanish I          DALY 108  MWF    09:30AM-10:20AM  Ashmore      1
                                               GLDS 107  W      06:30PM-07:15PM                
   HPS 202 10  Intermediate Spanish II         GLDS 201  MWF    09:30AM-10:20AM  Casado Pres  6
                                               GLDS 201  T      05:30PM-06:15PM                
   HPS 202 11  Intermediate Spanish II         GLDS 201  MWF    10:30AM-11:20AM  Casado Pres  7
                                               GLDS 201  T      07:30PM-08:15PM                
 * HPS 301 10  Advanced Spanish Proficiency I  GLDS 107  MWF    10:30AM-11:20AM  Stein        3
 * HPS 301 11  Advanced Spanish Proficiency I  GLDS 107  MWF    11:30AM-12:20PM  Stein        9
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               JAPANESE                 

   JPN 101 10  Elementary Japanese I           GLDS 117  MWF    12:30PM-01:20PM  Narita       6
                                               GLDS 207  MW     06:30PM-07:15PM                
   JPN 201 10  Intermediate Japanese I         GLDS 117  MWF    11:30AM-12:20PM  Narita      14
                                               GLDS 207  M      07:30PM-08:15PM                
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               MATHEMATICS              

 * MAT 109 10  Statistics                      DUNN N103 TTH    01:00PM-02:15PM  Suydam       1
   MAT 109 11  Statistics                      GLDS 208  TTH    08:30AM-09:45AM  Kibler       0
   MAT 109 12  Statistics                      GLDS 208  TTH    04:00PM-05:15PM  Kibler      -2
   MAT 109 13  Statistics                      GLDS 201  TTH    01:00PM-02:15PM  Law          4
   MAT 110 10  Precalculus                     DALY 107  MW     06:30PM-07:45PM  Coppage     -1
   MAT 201 10  Differential Calculus           SMTH 336  MWF    09:30AM-10:20AM  Law          6
   MAT 201 11  Differential Calculus           DALY 106  MWF    12:30PM-01:20PM  Schwartz     5
   MAT 201 12  Differential Calculus           DALY 106  MWF    11:30AM-12:20PM  Law          4
   MAT 201 13  Differential Calculus           DALY 107  MWF    01:30PM-02:20PM  Schwartz     6
   MAT 201 14  Differential Calculus           SMTH 222  MWF    01:30PM-02:20PM  Russell      9
   MAT 202 10  Integral Calculus               GLDS 201  MWF    11:30AM-12:20PM  Russell      1
   MAT 203 10  Multivariable Calculus          LFC  SEM  MWF    10:30AM-11:20AM  Hamilton, G  7
   MAT 240 10/ Discrete Mathematics            GLDS 207  TTH    10:00AM-11:15AM  Schwartz    -1
    CSI 240 10 (Cross Listing)                                                                 
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               MUSIC                    

Music History/Theory Courses

   MUS 104 10/ Intro to World Music & Ethno    GCA  204  TTH    01:00PM-02:15PM  McCollum, J  8
    ANT 104 10 (Cross Listing)                                                                 
   MUS 131 10  Music Theory I                  GCA  204  MTWTH  10:30AM-11:20AM  Leupold      6

Applied Music

   MUS 135 10  Class Piano I                   GCA  107  M      10:30AM-11:20AM  Kim          0
   MUS 194 10/ SpTp: History of Rock Music     GLDS 208  MW     02:30PM-03:45PM  Schweitzer   1
    BLS 194 10 (Cross Listing)                                                                 
   MUS 231 10  Music Theory III                GCA  206  MTWTH  11:30AM-12:20PM  Leupold     13
   MUS 251 10  Applied Music: Voice            GCA  112                          Dudley       9
   MUS 253 10  Applied Music: Piano            GCA  207                          Kim         -1
   MUS 255 10  Applied Music: Flute            GCA  208                          Crossen      5
   MUS 255 11  Applied Music: Reeds            GCA  208                          Crossen      5
   MUS 257 10  Applied Music: Guitar/Lute      GCA  104                          Palmer, M    3
   MUS 259 10  Applied Music: Trumpet          GCA  208                          DeArmond     5
   MUS 259 11  Applied Music: Low Brass        GCA  212                          McCollum, J  6
   MUS 261 10  Applied Music: Violin/Viola     GCA  212                          McCollum, K  8
   MUS 261 11  Applied Music: Cello            GCA  208                          Shomper      5
   MUS 261 12  Applied Music: Double Bass      GCA  104                          Anthony      4
   MUS 263 10  Applied Mus: Percussion/Drums   GCA  116                          Schweitzer   1
   MUS 265 10  Applied Music: Composition                                        Leupold     -1

Music Ensembles

   MUS 277 10  W.C. Symphonic Band             GCA  116  T      06:30PM-08:30PM  Wharton, K  24
   MUS 281 10/ W.C. Jazz Ensemble              GCA  116  M      04:00PM-05:30PM  Schweitzer   5
    BLS 281 10 (Cross Listing)                 TBA  TBA  TH     04:00PM-05:00PM                
   MUS 283 10  W.C. Chorus                     GCA  116  M      04:00PM-05:30PM  Byerly      29
   MUS 294 10/ SpTp: Steel Pan Ensemble        GCA  103  T      04:00PM-05:30PM  Leupold      1
    BLS 294 10 (Cross Listing)                                                                 
   MUS 294 11  SpTp: Japanese Music Ensemble                                     McCollum, J  2
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               PHYSICAL EDUCATION       
  Key Code: T = Theory, A = Activity
            1 = first half of semester, 2 = second half of semester

   PED 002 10  Aerobics/Cardio (A-2)    (1 crd)LFC  DS   MW     09:30AM-10:20AM  Kline       14
   PED 004 10  Tennis (A-1)             (1 crd)LFC  LFC  MW     11:30AM-12:30PM  Finnegan     5
 **PED 008 10  Lifetime Fitness (T-1)   (2 crd)LFC  WR   MW     10:30AM-11:20AM  Finnegan     7
 **PED 008 11  Lifetime Fitness (T-2)   (2 crd)LFC  WR   MW     11:30AM-12:20PM  Finnegan     6
   PED 013 10  Sailing (A-1)            (1 crd)BOAT BOAT T      01:00PM-02:15PM  Pierson      1
   PED 013 11  Sailing (A-1)            (1 crd)BOAT BOAT TH     01:00PM-02:15PM  Pierson      0
   PED 017 10  Strength & Condt'ning (T&A-1)(2 LFC  LFC  TTH    08:30AM-09:45AM  Finnegan     6
   PED 018 10  Horseback Riding (T & A-1)(1 crdTBA  TBA                          Griffiths,   6
   PED 019 10  Pilates Mat Class (A-1)  (1 crd)LFC  DS   MW     02:30PM-03:20PM  Fry         -2
   PED 025 10  Yoga (A-2)               (1 crd)LFC  DS   MW     02:30PM-03:20PM  Fry          3
   PED 026 10  Racquet Sports (A-2)     (1 crd)LFC  LFC  MW     12:30PM-01:20PM  Finnegan     5
   PED 030 10  Scuba (T&A 1&2)          (2 crd)DALY 106  W      06:00PM-10:00PM  Kiser        5
   PED 034 10  Advanced Scuba (T&A 1&2) (2 crd)DALY 106  W      06:00PM-10:00PM  Kiser       10
   PED 051 10  Methods of Coaching (T-2)(2 crd)LFC  WR   MW     10:30AM-11:20AM  Finnegan     2

  NOTE: Physical Education courses are 7 1/2 weeks in length.  Students may not add
        a course after the first week of classes, without the instructor's approval

Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               PHILOSOPHY               

   PHL 100 10  Introduction to Philosophy      SMTH 113  MWF    10:30AM-11:20AM  Benson       7
   PHL 100 11  Introduction to Philosophy      SMTH 113  MWF    11:30AM-12:20PM  Benson       6
   PHL 100 12  Introduction to Philosophy      SMTH 336  TTH    10:00AM-11:15AM  McCabe       2
   PHL 100 13  Introduction to Philosophy      SMTH 113  MWF    12:30PM-01:20PM  Whitehill    6
H* PHL 100 90  Introduction to Philosophy      SMTH 113  TTH    01:00PM-02:15PM  Brien        0
   PHL 111 10  Intro Comprtv Religion:Western  SMTH 336  MW     02:30PM-03:45PM  Prud'homme  12
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               PHYSICS                  

   PHY 101 10  College Physics I w/ Lab        GLDS 208  TTH    07:00PM-08:15PM  Manrakhan    0
                                               DUNN N201 M      01:30PM-04:20PM  Ferguson      
   PHY 101 11  College Physics I w/ Lab        GLDS 208  TTH    07:00PM-08:15PM  Manrakhan   -2
                                               DUNN N201 T      01:00PM-03:45PM  Ferguson      
   PHY 101 12  College Physics I w/ Lab        GLDS 208  TTH    07:00PM-08:15PM  Manrakhan    3
                                               DUNN N201 W      01:30PM-04:20PM  Lin           
   PHY 101 13  College Physics I w/ Lab        GLDS 208  TTH    07:00PM-08:15PM  Manrakhan    3
                                               DUNN N201 W      04:30PM-07:20PM  Madachik      
   PHY 101 14  College Physics I w/ Lab        GLDS 208  TTH    07:00PM-08:15PM  Manrakhan    2
                                               DUNN N201 TH     04:00PM-06:45PM  Manrakhan     
   PHY 111 10  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Lin          4
                                               DUNN N201 M      01:30PM-04:20PM  Ferguson      
   PHY 111 11  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Lin          3
                                               DUNN N201 T      01:00PM-03:45PM  Ferguson      
   PHY 111 12  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Lin          1
                                               DUNN N201 W      01:30PM-04:20PM  Lin           
   PHY 111 13  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Lin          0
                                               DUNN N201 W      04:30PM-07:20PM  Madachik      
   PHY 111 14  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Lin          4
                                               DUNN N201 TH     04:00PM-06:45PM  Manrakhan     
   PHY 140 10/ Exploring Solid Earth w/ Lab    TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm, Karl  -1
    ENV 140 10 (Cross Listing)                 DUNN N213 M      02:30PM-04:30PM  Kehm, Karl    
   PHY 140 11/ Exploring Solid Earth w/ Lab    TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm, Karl  -1
    ENV 140 11 (Cross Listing)                 DUNN N213 T      05:00PM-07:00PM  Kehm, Karl    
   PHY 140 12/ Exploring Solid Earth w/ Lab    TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm, Karl  -1
    ENV 140 12 (Cross Listing)                 DUNN N213 W      02:30PM-04:30PM  Kehm, Karl    
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               POLITICAL SCIENCE        

 * POL 102 10  American Gov't and Politics     SMTH 222  MWF    10:30AM-11:20AM  Deckman      1
 * POL 102 11  American Gov't and Politics     SMTH 222  MW     02:30PM-03:45PM  Hopper       9
 * POL 104 10  Intro to World Politics         GLDS 207  TTH    11:30AM-12:45PM  Shad         0
 * POL 104 11  Intro to World Politics         LFC  WR   TTH    10:00AM-11:15AM  Wolfe        5
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               PORTUGUESE               

   POR 101 10  Elementary Portuguese I         GCA  206  MWF    01:30PM-02:20PM  Stein        9
                                               GLDS 201  TTH    06:30PM-07:15PM                
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               PSYCHOLOGY               

   PSY 111 10  General Psychology              GLDS 100  MWF    10:30AM-11:20AM  Gibson      27
                                                                                 & Kerchner    
   PSY 111 11  General Psychology              GLDS 100  MWF    11:30AM-12:20PM  Kerchner    14
                                                                                 & Gibson      
   PSY 111 12  General Psychology              SMTH 332  T      07:00PM-09:30PM  Barnhardt   32
   PSY 202 10  Life-Span Development           GLDS 100  MWF    09:30AM-10:20AM  Grignon      1
 * PSY 205 10  Drugs & Behavior                TOLL SG10 MWF    02:30PM-03:20PM  Kerchner    11
Top
Up
Down
AMS ANT ART BIO BLS CHE CSI DAN DRA ECN ENG ENV FRS GRS GRW HIS HPS
JPN MAT MUS PED PHL PHY POL POR PSY SOC

By Time Slot



Color =  Closed               SOCIOLOGY                

   SOC 101 10  Intro to Sociology              GLDS 208  MWF    11:30AM-12:20PM  Kelty        4
   SOC 101 11  Intro to Sociology              SMTH 332  TTH    10:00AM-11:15AM  Hotchkiss    4
   SOC 101 12  Intro to Sociology              SMTH 336  TTH    11:30AM-12:45PM  Clever       0



Index: (by Dept)
AMS * AMS * ANT * ART * BIO * BLS * CHE * CSI * DAN * DRA * ECN * ENG * ENV * FRS * GRS * GRW * HIS * HPS * JPN * MAT * MUS * PED * PHL * PHY * POL * POR * PSY * SOC * Star Courses/Writing Intensive
Schedules by Time Slot