WASHINGTON COLLEGE
RECOMMENDED FIRST YEAR COURSE SCHEDULE FOR 17/FA

Recommended First Year Courses by Department

One-third of the seats in the AVAIL column will be open for registration on each day of Summer Advising.

Last Updated 11:12:15 Jun 23 2017
H:  Honors Courses
W2: courses that fulfill the W2 requirement
W3: courses that fulfill the W3 requirement

   COURSE      TITLE                           LOCATION  DAYS   TIME            INSTRUCTOR   AVAIL
   ----------  -----------------------------   --------  ----   --------------  ----------   ---------   ----  -------


Color =  Closed               ANTHROPOLOGY             

    ANT 105 10  Introduction to Anthropology    CMWL 210  TTH    11:30AM-12:45PM  Lampman      6
    ANT 105 11  Introduction to Anthropology    CMWL 101  MW     02:30PM-03:45PM  Neely        5
H   ANT 105 90  Introduction to Anthropology    CMWL 101  TTH    10:00AM-11:15AM  Lampman     11
    ANT 107 10/ Intro to Envrmntl Archaeology   CMWL 101  MWF    10:30AM-11:20AM  Fithian     13
    ENV 107 10 (Cross Listing)                                                                 
    ANT 107 11/ Intro to Envrmntl Archaeology   CMWL 210  MW     02:30PM-03:45PM  Markin      13
    ENV 107 11 (Cross Listing)                                                                 
    ANT 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     10:30AM-11:20AM  McMaster     2
    ENV 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  W      05:30PM-08:30PM  McMaster     
    ANT 104 10/ Intro to World Music & Ethno    GCA  204  TTH    01:00PM-02:15PM  McCollum, J  6
    MUS 104 10 (Cross Listing)                                                                 
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               ART & ART HISTORY        

    ART 200 10  Intro History of Western Art    DALY 218  MWF    09:30AM-10:20AM  Staff        4
    ART 200 11  Intro History of Western Art    DALY 218  TTH    01:00PM-02:15PM  Staff        5
    ART 200 12  Intro History of Western Art    DALY 218  MWF    01:30PM-02:20PM  Staff       16
    ART 251 10  Visual and Critical Thinking    STU  NRTH M      11:30AM-02:00PM  Harvey, H    2
    ART 251 11  Visual and Critical Thinking    STU  STH  T      10:15AM-12:45PM  Harvey, H    2
    ART 261 10  Intermedia_D                    STU  STH  TTH    02:30PM-05:00PM  Harvey, H    4
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               BIOLOGY                  

    BIO 100 30  CurrTop: Diversity/Adaption     TOLL SG09 TTH    01:00PM-02:15PM  Carr         2
                                               TOLL SG09 T      09:00AM-11:00AM  Carr         
    BIO 100 31  CurrTop: Diversity/Adaption     TOLL SG09 TTH    01:00PM-02:15PM  Carr         6
                                               TOLL SG09 T      09:00AM-11:00AM  Carr         
    BIO 104 10  Ecology of the Ches Bay w/Lab   SMTH 332  TTH    11:30AM-12:45PM  Weibell      4
                                               TOLL SG09 TH     08:30AM-10:20AM  Weibell      
    BIO 104 11  Ecology of the Ches Bay w/Lab   SMTH 332  TTH    11:30AM-12:45PM  Weibell      5
                                               TOLL SG09 TH     08:30AM-10:20AM  Weibell      
    BIO 111 10  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Reynolds, M  3
                                               TOLL S110 T      11:50AM-02:20PM  Thuecks, S   
    BIO 111 11  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Reynolds, M  4
                                               TOLL S110 T      02:45PM-05:15PM  Staff        
    BIO 111 12  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Reynolds, M  4
                                               TOLL S110 T      06:15PM-08:45PM  Hughes       
    BIO 111 13  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Staff        4
                                               TOLL S110 W      12:30PM-03:00PM  Thuecks, S   
    BIO 111 14  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Staff        3
                                               TOLL S110 W      03:30PM-06:00PM  Windelborn   
    BIO 111 15  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Staff        4
                                               TOLL S110 W      06:15PM-08:45PM  Dixon        
    BIO 111 16  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Staff        6
                                               TOLL S110 TH     08:30AM-11:00AM  Ellison      
    BIO 111 17  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Staff        4
                                               TOLL S110 TH     11:50AM-02:20PM  Staff        
    BIO 111 18  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Staff        3
                                               TOLL S110 TH     06:15PM-08:45PM  Ellison      
H   BIO 111 90  General Biology I w/ Lab        DALY 218  TTH    11:30AM-12:45PM  Verville     6
                                               TOLL S110 TH     02:45PM-05:15PM  Thuecks, S   
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               CHEMISTRY                

    CHE 111 10  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  Sherman      4
    CHE 111 11  General Chemistry I w/ Lab      CMWL 210  MWF    10:30AM-11:20AM  Marteel      5
    CHE 111 12  General Chemistry I w/ Lab      TOLL SG10 MWF    11:30AM-12:20PM  Lipchock     5
    CHE 111 13  General Chemistry I w/ Lab      GLDS 100  MWF    12:30PM-01:20PM  Staff        5
    CHE 113 10  General Chemistry Lab           TOLL S208 M      01:30PM-04:30PM  Sherman      1
    CHE 113 11  General Chemistry Lab           TOLL S208 T      08:30AM-11:30AM  Moyer-Taylo  4
    CHE 113 12  General Chemistry Lab           TOLL S208 T      01:00PM-04:00PM  Lipchock     1
    CHE 113 13  General Chemistry Lab           TOLL S208 T      06:30PM-09:30PM  Staff        2
    CHE 113 14  General Chemistry Lab           TOLL S208 W      01:30PM-04:30PM  Lipchock     4
    CHE 113 15  General Chemistry Lab           TOLL S208 TH     08:30AM-11:30AM  Moyer-Taylo  6
    CHE 113 16  General Chemistry Lab           TOLL S208 TH     01:00PM-04:00PM  Marteel      4
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               CHINESE LANGUAGE         

    CHN 101 10  Elementary Chinese I            SMTH 111  MWF    09:30AM-10:20AM  Hull         7
                                               SMTH 111  TTH    05:30PM-06:20PM               
    CHN 201 10  Intermediate Chinese            GLDS 201  MWF    01:30PM-02:20PM  Hull        14
                                               SMTH 222  TTH    06:30PM-07:20PM               
    CHN 394 10  SpTp: Advanced Chinese          SMTH 226  MWF    01:30PM-02:20PM  Staff       14
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               COMMUNICATION & MEDIA STU

    CMS 194 10  SpTp:Intro Comm&Media Studies   SMTH 336  TTH    10:00AM-11:15AM  Staff        2
    CMS 194 11  SpTp:Intro Comm&Media Studies   GLDS 201  TTH    02:30PM-03:45PM  Staff        9
    CMS 294 10  SpTp:Contmp Popular Film & TV   GLDS 208  MWF    04:30PM-05:20PM  Staff       21

(See courses to be used towards the CMS major)

Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               COMPUTER SCIENCE         

    CSI 100 10  Basics of Computing             DUNN N103 MWF    10:30AM-11:20AM  Wilson, K    7
    CSI 201 10  Computer Science I              DUNN 103  MWF    12:30PM-01:20PM  Ramsey       3
    CSI 201 11  Computer Science I              DUNN 103  MWF    01:30PM-02:20PM  Ramsey       6
 W3 CSI 240 10/ Discrete Mathematics            SMTH 111  TTH    10:00AM-11:15AM  Schwartz     5
    MAT 240 10 (Cross Listing)                                                                 
 W3 CSI 240 11/ Discrete Mathematics            GLDS 201  TTH    11:30AM-12:45PM  Feinberg     4
    MAT 240 11 (Cross Listing)                                                                 
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               ECONOMICS                

    ECN 111 10  Principles of Macroeconomics    SMTH 222  TTH    10:00AM-11:15AM  Daniels      4
    ECN 111 11  Principles of Macroeconomics    SMTH 111  TTH    11:30AM-12:45PM  Lynch        7
    ECN 111 12  Principles of Macroeconomics    SMTH 336  TTH    01:00PM-02:15PM  Mayer        5
    ECN 111 13  Principles of Macroeconomics    SMTH 336  TTH    02:30PM-03:45PM  Mayer       14
    ECN 112 10  Principles of Microeconomics    SMTH 336  MWF    12:30PM-01:20PM  Helms        1
    ECN 112 11  Principles of Microeconomics    SMTH 332  TTH    08:30AM-09:45AM  Scott        5
    ECN 112 12  Principles of Microeconomics    SMTH 113  TTH    10:00AM-11:15AM  Scott        2
H   ECN 112 90  Principles of Microeconomics    SMTH 332  MWF    01:30PM-02:20PM  Helms       14
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               ENGLISH                  

 W2 ENG 101 10  Literature and Composition      SMTH 226  MWF    09:30AM-10:20AM  Andrews      1
 W2 ENG 101 13  Literature and Composition      SMTH 111  MWF    01:30PM-02:20PM  Charles      2
HW2 ENG 101 90  Literature and Composition      GLDS 117  MWF    10:30AM-11:20AM  Meehan      15
 W2 ENG 103 10  Intro to Creative Writing       ONL  01   MWF    11:30AM-12:20PM  Andrews     10
 W2 ENG 103 11  Intro to Creative Writing       ONL  01   TTH    02:30PM-03:45PM  Hall, J      5
 W2 ENG 103 12  Intro to Creative Writing       ONL  01   TTH    10:00AM-11:15AM  Sovich       1
    ENG 207 10  History of English Lit I        SMTH 113  MWF    09:30AM-10:20AM  Charles      3
    ENG 208 11  History of English Lit II       DALY 106  TTH    10:00AM-11:15AM  Gillin, R   13
    ENG 215 10/ Bible as Literature             GLDS 201  MWF    12:30PM-01:20PM  Rydel        6
    REL 215 10 (Cross Listing)                                                                 
 W2 ENG 221 10  Introduction to Nonfiction      GLDS 218  MWF    11:30AM-12:20PM  Meehan       3
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               ENVIRO SCIENCE AND STUDIE

    ENV 101 10  Intro to Environmental Studies  GLDS 100  TTH    10:00AM-11:15AM  VanMeter     1
                                               CMWL 104  M      02:00PM-04:00PM  Staff        
    ENV 101 11  Intro to Environmental Studies  GLDS 100  TTH    10:00AM-11:15AM  VanMeter     1
                                               CMWL 104  W      02:00PM-04:00PM  Staff        
    ENV 101 12  Intro to Environmental Studies  GLDS 100  TTH    10:00AM-11:15AM  VanMeter     7
                                               CMWL 104  W      09:30AM-11:25AM  VanMeter     
    ENV 107 10/ Intro to Envrmntl Archaeology   CMWL 101  MWF    10:30AM-11:20AM  Fithian     13
    ANT 107 10 (Cross Listing)                                                                 
    ENV 107 11/ Intro to Envrmntl Archaeology   CMWL 210  MW     02:30PM-03:45PM  Markin      13
    ANT 107 11 (Cross Listing)                                                                 
    ENV 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     10:30AM-11:20AM  McMaster     2
    ANT 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  W      05:30PM-08:30PM  McMaster     
    ENV 140 10  Exploring Solid Earth w/ Lab    GLDS 208  MWF    10:30AM-11:20AM  Staff        5
                                               CMWL 104  TH     09:30AM-11:25AM  Staff        
    ENV 140 11  Exploring Solid Earth w/ Lab    GLDS 208  MWF    10:30AM-11:20AM  Staff       10
                                               CMWL 104  W      06:30PM-08:25PM               
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               FRENCH STUDIES           

    FRS 101 10  Elementary French I             GLDS 218  MWF    09:30AM-10:20AM  Pears        3
                                               GLDS 201  T      05:30PM-06:15PM               
    FRS 101 11  Elementary French I             GLDS 218  MWF    09:30AM-10:20AM  Pears        8
                                               GLDS 201  TH     05:30PM-06:15PM               
    FRS 101 12  Elementary French I             GLDS 107  MWF    11:30AM-12:20PM  Maynard      2
                                               GLDS 107  T      06:30PM-07:15PM               
    FRS 101 13  Elementary French I             GLDS 107  MWF    11:30AM-12:20PM  Maynard      7
                                               GLDS 107  TH     06:30PM-07:15PM               
    FRS 201 10  Intermediate French I           GLDS 107  MWF    12:30PM-01:20PM  Pears        8
                                               GLDS 208  W      06:30PM-07:15PM               
    FRS 301 10  Advanced French I               GLDS 107  MWF    09:30AM-10:20AM  Maynard     14
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               FIRST-YEAR SEMINAR       

    FYS 101 10  Making a Livng in Kent County   SMTH 223  MWF    09:30AM-10:20AM  Bauer        5
    FYS 101 11  Enemies, Terror & Paranoia      SMTH 110  MWF    09:30AM-10:20AM  Black        4
    FYS 101 12  Voices from the Grave           GLDS 117  TTH    11:30AM-12:45PM  Calloway     9
    FYS 101 13  Reason in Society               SMTH 223  MWF    08:30AM-09:20AM  Campbell, C  5
    FYS 101 14  Trashed:Consuming & Disposing   CMWL 210  TTH    06:00PM-07:15PM  Case         7
    FYS 101 15  Business of Organized Crime     GLDS 218  TTH    01:00PM-02:15PM  Harvey, M    4
    FYS 101 16  New China Through Literature    SMTH 223  TTH    11:30AM-12:45PM  Hull        12
    FYS 101 17  Inclusive Div., Soc. Justice    SMTH 110  TTH    02:30PM-03:45PM  Laurenceau-  5
    FYS 101 18  Ethics/Profits in Glblzed Med   DALY 211  MWF    09:30AM-10:20AM  Lipchock     5
    FYS 101 19  Human Rights in Hispanic Wrld   SMTH 226  MWF    10:30AM-11:20AM  Moreno      11
    FYS 101 20  Childhood Around the World      GLDS 117  MWF    12:30PM-01:20PM  Murphy       5
    FYS 101 21  Power of Language Ideologies    GLDS 218  TTH    02:30PM-03:45PM  Neely        8
    FYS 101 22  Transformations in Literature   ONL  01   MWF    10:30AM-11:20AM  O'Connor, E  7
    FYS 101 23  Religious Liberty               GLDS 218  MWF    10:30AM-11:20AM  Prud'homme   6
    FYS 101 24  Sex, Lies, and Power            SMTH 110  MW     02:30PM-03:45PM  Putnam-Rank  5
    FYS 101 25  Here Be Monsters                DALY 212  MWF    09:30AM-10:20AM  Rydel        5
    FYS 101 26  A Time & Place for Madness      GLDS 218  TTH    10:00AM-11:15AM  Windelborn   5
    FYS 101 27  Health and Technology           GLDS 218  TTH    04:00PM-05:15PM  Yost         7
    FYS 101 28  The Ethics of Care              SMTH 226  TTH    02:30PM-03:45PM  Foster, S    5
    FYS 101 29  Dystopia on Page,Stage&Screen   GLDS 100  TTH    01:00PM-02:15PM  Fox, B       8
    FYS 101 30  TheRaw,the Cooked,the Prcessd   TOLL S208 MWF    10:30AM-11:20AM  Moyer-Taylo  5
    FYS 101 31  Experiments in Wonder           STU  NRTH TTH    10:00AM-11:15AM  Wills       14
    FYS 101 32  Making Meaning in Museums       DALY 211  TTH    02:30PM-03:45PM  Wortman      9
    FYS 101 33  Economics of Health Inequalty   SMTH 111  TTH    02:30PM-03:45PM  Lim         10
    FYS 101 34  Deep Impressions: Letterpress   SMTH 110  TTH    01:00PM-02:15PM  Sovich      12
    FYS 101 35  Schools on Film                 GLDS 117  TTH    02:30PM-03:45PM  S. Clarke-V  8
    FYS 101 36  The Tides of Trade              GLDS 218  TTH    06:00PM-07:15PM  Livie        9
    FYS 101 37  Godlike Heroes & Fatal Flaws    SMTH 226  MWF    12:30PM-01:20PM  Finney       7
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               GERMAN STUDIES           

    GRS 101 10  Elementary German I             GLDS 201  MWF    09:30AM-10:20AM  Grewling     2
                                               GLDS 117  T      06:30PM-07:15PM               
    GRS 101 11  Elementary German I             GLDS 201  MWF    09:30AM-10:20AM  Grewling     6
                                               GLDS 117  TH     06:30PM-07:15PM               
    GRS 201 10  Intermediate German I           GLDS 201  MWF    10:30AM-11:20AM  Grewling    16
                                               GLDS 201  T      05:30PM-06:15PM               
 W2 GRS 301 10  Advanced German Proficiency     GLDS 117  MWF    01:30PM-02:20PM  Grewling    18
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               HISTORY                  

 W2 HIS 111 10  IntroHis: Undergrnd Railroad    GLDS 207  MWF    09:30AM-10:20AM  Wilson,C    11
 W2 HIS 111 11  IntroHis:SmallWrldsErlyAmer     GLDS 207  TTH    10:00AM-11:15AM  Miller, K    8
 W2 HIS 111 12  IntroHis: Russian Revolution    SMTH 110  MWF    10:30AM-11:20AM  Black        6
 W2 HIS 111 13  IntroHis: American Home Front   DALY 211  TTH    11:30AM-12:45PM  Nugent       8
    HIS 201 10  History of the U.S. to 1865     SMTH 332  MWF    10:30AM-11:20AM  Striner     10
    HIS 205 10  Early Western Civilization I    GLDS 208  MWF    01:30PM-02:20PM  Sorrentino  11
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               HISPANIC STUDIES         

    HPS 101 10  Elementary Spanish I            SMTH 113  MWF    12:30PM-01:20PM  Deanda       2
                                               GLDS 117  M      05:30PM-06:15PM               
    HPS 101 11  Elementary Spanish I            SMTH 113  MWF    12:30PM-01:20PM  Deanda       4
                                               GLDS 117  W      05:30PM-06:15PM               
    HPS 101 12  Elementary Spanish I            SMTH 113  MWF    11:30AM-12:20PM  Deanda       2
                                               GLDS 201  M      05:30PM-06:15PM               
    HPS 101 13  Elementary Spanish I            SMTH 113  MWF    11:30AM-12:20PM  Deanda       2
                                               GLDS 201  W      05:30PM-06:15PM               
    HPS 101 14  Elementary Spanish I            GLDS 207  MWF    12:30PM-01:20PM  Moreno       3
                                               GLDS 201  M      07:30PM-08:15PM               
    HPS 101 15  Elementary Spanish I            GLDS 207  MWF    12:30PM-01:20PM  Moreno       2
                                               GLDS 201  W      07:30PM-08:15PM               
    HPS 101 16  Elementary Spanish I            GLDS 218  MWF    01:30PM-02:20PM  Moreno       3
                                               GLDS 208  T      06:30PM-07:15PM               
    HPS 101 17  Elementary Spanish I            GLDS 218  MWF    01:30PM-02:20PM  Moreno       3
                                               GLDS 208  TH     06:30PM-07:15PM               
    HPS 200 10  Elementary Spanish Review       GLDS 207  MWF    10:30AM-11:20AM  Casado Pres  2
                                               GLDS 107  T      04:30PM-05:15PM               
    HPS 200 11  Elementary Spanish Review       GLDS 207  MWF    10:30AM-11:20AM  Casado Pres  3
                                               GLDS 107  TH     04:30PM-05:15PM               
    HPS 200 12  Elementary Spanish Review       GLDS 207  MWF    11:30AM-12:20PM  Casado Pres  1
                                               GLDS 107  T      05:30PM-06:15PM               
    HPS 200 13  Elementary Spanish Review       GLDS 207  MWF    11:30AM-12:20PM  Casado Pres  3
                                               GLDS 107  TH     05:30PM-06:15PM               
    HPS 200 14  Elementary Spanish Review       DALY 211  MWF    01:30PM-02:20PM  Ashmore      2
                                               GLDS 117  T      07:30PM-08:15PM               
    HPS 200 15  Elementary Spanish Review       DALY 211  MWF    01:30PM-02:20PM  Ashmore      2
                                               GLDS 117  TH     07:30PM-08:15PM               
    HPS 201 10  Intermediate Spanish I          DALY 211  MWF    11:30AM-12:20PM  Ashmore      5
                                               GLDS 201  TH     07:30PM-08:15PM               
    HPS 201 11  Intermediate Spanish I          DALY 211  MWF    12:30PM-01:20PM  Ashmore     13
                                               GLDS 107  TH     07:30PM-08:15PM               
    HPS 202 10  Intermediate Spanish II         GLDS 208  MWF    09:30AM-10:20AM  Ponti        6
                                               DALY 212  T      05:30PM-06:15PM               
 W2 HPS 301 10  Advanced Spanish Proficiency I  GLDS 107  MWF    10:30AM-11:20AM  Ponti        4
 W2 HPS 301 11  Advanced Spanish Proficiency I  DALY 107  MWF    12:30PM-01:20PM  Ponti       12
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               MATHEMATICS              

    MAT 109 10  Statistics                      DALY 107  MWF    08:30AM-09:20AM  Staff        1
    MAT 109 11  Statistics                      DALY 107  MWF    09:30AM-10:20AM  Staff        1
    MAT 110 10  Precalculus Mathematics         SMTH 223  MWF    10:30AM-11:20AM  Staff        7
    MAT 135 10  Finite Mathematics              GLDS 207  MW     04:00PM-05:15PM  Coppage      4
    MAT 201 10  Differential Calculus           SMTH 336  MWF    09:30AM-10:20AM  Feinberg     6
    MAT 201 11  Differential Calculus           SMTH 336  MWF    10:30AM-11:20AM  Feinberg     3
    MAT 201 12  Differential Calculus           DALY 106  TTH    02:30PM-03:45PM  Schwartz     5
    MAT 201 13  Differential Calculus           SMTH 222  MWF    12:30PM-01:20PM  Poulsen      5
    MAT 201 14  Differential Calculus           SMTH 222  MWF    01:30PM-02:20PM  Poulsen      6
 W3 MAT 240 10/ Discrete Mathematics            SMTH 111  TTH    10:00AM-11:15AM  Schwartz     5
    CSI 240 10 (Cross Listing)                                                                 
 W3 MAT 240 11/ Discrete Mathematics            GLDS 201  TTH    11:30AM-12:45PM  Feinberg     4
    CSI 240 11 (Cross Listing)                                                                 
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed                                        

Music History/Theory Courses

    MUS 100 10  Introduction to Music           GCA  204  MW     02:30PM-03:45PM  Staff       12
    MUS 104 10/ Intro to World Music & Ethno    GCA  204  TTH    01:00PM-02:15PM  McCollum, J  6
    ANT 104 10 (Cross Listing)                                                                 
    MUS 131 10  Music Theory I                  GCA  204  MTWTH  10:30AM-11:20AM  Staff        4
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               PHILOSOPHY               

 W2 PHL 100 10  Introduction to Philosophy      SMTH 336  MW     02:30PM-03:45PM  McCabe       6
 W2 PHL 100 11  Introduction to Philosophy      CMWL 210  TTH    10:00AM-11:15AM  Benson       4
 W2 PHL 100 12  Introduction to Philosophy      CMWL 210  TTH    04:00PM-05:15PM  Benson       9
HW2 PHL 100 90  Introduction to Philosophy      DALY 212  MWF    12:30PM-01:20PM  Weigel       8
    PHL 111 10  Intro Comprtv Religion:Western  DALY 212  M      01:30PM-04:00PM  Prud'homme   5
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               PHYSICS                  

    PHY 105 11  Astronomy w/ Lab                TOLL SG10 MWF    01:30PM-02:20PM  Kehm, Karl   1
                                               DUNN N213 W      06:00PM-08:00PM  Staff        
    PHY 111 10  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Thuecks, D   5
                                               DUNN N201 M      01:30PM-04:15PM  Thuecks, D   
    PHY 111 11  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Thuecks, D  10
                                               DUNN N201 T      10:00AM-12:45PM  Staff        
    PHY 111 12  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    08:30AM-09:20AM  Thuecks, D  10
                                               DUNN N201 T      01:00PM-03:45PM  Staff        
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               POLITICAL SCIENCE        

    POL 102 10  American Gov't and Politics     DALY 107  MWF    01:30PM-02:20PM  Deckman      7
    POL 102 11  American Gov't and Politics     GLDS 100  TTH    02:30PM-03:45PM  Cossette    16
    POL 104 10  Intro to World Politics         GLDS 207  TTH    11:30AM-12:45PM  Shad        12
    POL 104 11  Intro to World Politics         GLDS 208  MW     02:30PM-03:45PM  Oros        13
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               PSYCHOLOGY               

    PSY 111 10  General Psychology              GLDS 100  MWF    10:30AM-11:20AM  Kerchner    15
    PSY 111 11  General Psychology              GLDS 100  MWF    11:30AM-12:20PM  Gibson      14
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               RELIGION                 

    REL 215 10/ Bible as Literature             GLDS 201  MWF    12:30PM-01:20PM  Rydel        6
    ENG 215 10 (Cross Listing)                                                                 
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               SOCIOLOGY                

    SOC 101 10  Intro to Sociology              SMTH 332  MWF    03:30PM-04:20PM  Klocke      17
    SOC 101 11  Intro to Sociology              GLDS 100  MWF    09:30AM-10:20AM  Anderson, E  5
    SOC 101 12  Intro to Sociology              GLDS 208  TTH    11:30AM-12:45PM  Staff       10
    SOC 101 13  Intro to Sociology              CMWL 210  MWF    12:30PM-01:20PM  Klocke      14
Top
Up
Down
ANT ART BIO CHE CHN **CMS CMS CSI ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT MUS PHL PHY POL PSY **REL REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               THEATER & DANCE          

    THE 211 12  Acting I                        GCA  TWS  MWF    12:30PM-01:20PM  Daigle      11




Courses recommended for Communication & Media Studies Major

    ANT 105 10  Introduction to Anthropology    CMWL 210  TTH    11:30AM-12:45PM  Lampman      6
    ANT 105 11  Introduction to Anthropology    CMWL 101  MW     02:30PM-03:45PM  Neely        5
H   ANT 105 90  Introduction to Anthropology    CMWL 101  TTH    10:00AM-11:15AM  Lampman     11
    ANT 104 10/ Intro to World Music & Ethno    GCA  204  TTH    01:00PM-02:15PM  McCollum, J  6
    CMS 194 10  SpTp:Intro Comm&Media Studies   SMTH 336  TTH    10:00AM-11:15AM  Staff        2
    CMS 194 11  SpTp:Intro Comm&Media Studies   GLDS 201  TTH    02:30PM-03:45PM  Staff        9
    CMS 294 10  SpTp:Contmp Popular Film & TV   GLDS 208  MWF    04:30PM-05:20PM  Staff       21
    MUS 104 10/ Intro to World Music & Ethno    GCA  204  TTH    01:00PM-02:15PM  McCollum, J  6
Courses to be used for American Studies Major

    ANT 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     10:30AM-11:20AM  McMaster     2
    ENV 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  W      05:30PM-08:30PM  McMaster     
    ENV 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     10:30AM-11:20AM  McMaster     2
    ANT 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  W      05:30PM-08:30PM  McMaster     
    HIS 201 10  History of the U.S. to 1865     SMTH 332  MWF    10:30AM-11:20AM  Striner     10

Courses to be used for Religion Minor

    ENG 215 10/ Bible as Literature             GLDS 201  MWF    12:30PM-01:20PM  Rydel        6
    REL 215 10/ Bible as Literature             GLDS 201  MWF    12:30PM-01:20PM  Rydel        6

W2 Courses

 W2 ENG 101 10  Literature and Composition      SMTH 226  MWF    09:30AM-10:20AM  Andrews      1
 W2 ENG 101 13  Literature and Composition      SMTH 111  MWF    01:30PM-02:20PM  Charles      2
HW2 ENG 101 90  Literature and Composition      GLDS 117  MWF    10:30AM-11:20AM  Meehan      15
 W2 ENG 103 10  Intro to Creative Writing       ONL  01   MWF    11:30AM-12:20PM  Andrews     10
 W2 ENG 103 11  Intro to Creative Writing       ONL  01   TTH    02:30PM-03:45PM  Hall, J      5
 W2 ENG 103 12  Intro to Creative Writing       ONL  01   TTH    10:00AM-11:15AM  Sovich       1
 W2 ENG 221 10  Introduction to Nonfiction      GLDS 218  MWF    11:30AM-12:20PM  Meehan       3
 W2 GRS 301 10  Advanced German Proficiency     GLDS 117  MWF    01:30PM-02:20PM  Grewling    18
 W2 HIS 111 10  IntroHis: Undergrnd Railroad    GLDS 207  MWF    09:30AM-10:20AM  Wilson,C    11
 W2 HIS 111 11  IntroHis:SmallWrldsErlyAmer     GLDS 207  TTH    10:00AM-11:15AM  Miller, K    8
 W2 HIS 111 12  IntroHis: Russian Revolution    SMTH 110  MWF    10:30AM-11:20AM  Black        6
 W2 HIS 111 13  IntroHis: American Home Front   DALY 211  TTH    11:30AM-12:45PM  Nugent       8
 W2 HPS 301 10  Advanced Spanish Proficiency I  GLDS 107  MWF    10:30AM-11:20AM  Ponti        4
 W2 HPS 301 11  Advanced Spanish Proficiency I  DALY 107  MWF    12:30PM-01:20PM  Ponti       12
 W2 PHL 100 10  Introduction to Philosophy      SMTH 336  MW     02:30PM-03:45PM  McCabe       6
 W2 PHL 100 11  Introduction to Philosophy      CMWL 210  TTH    10:00AM-11:15AM  Benson       4
 W2 PHL 100 12  Introduction to Philosophy      CMWL 210  TTH    04:00PM-05:15PM  Benson       9
HW2 PHL 100 90  Introduction to Philosophy      DALY 212  MWF    12:30PM-01:20PM  Weigel       8

W3 Courses

 W3 CSI 240 10/ Discrete Mathematics            SMTH 111  TTH    10:00AM-11:15AM  Schwartz     5
 W3 CSI 240 11/ Discrete Mathematics            GLDS 201  TTH    11:30AM-12:45PM  Feinberg     4
 W3 MAT 240 10/ Discrete Mathematics            SMTH 111  TTH    10:00AM-11:15AM  Schwartz     5
 W3 MAT 240 11/ Discrete Mathematics            GLDS 201  TTH    11:30AM-12:45PM  Feinberg     4

Index: (by Dept)
ANT * ART * BIO * CHE * CHN * CMS * CSI * ECN * ENG * ENV * FRS * FYS * GRS * HIS * HPS * MAT * MUS * PHL * PHY * POL * PSY * REL * SOC * THE * W2 Courses W3 Courses
Schedules by Time Slot
Printable schedule