WASHINGTON COLLEGE
RECOMMENDED FIRST YEAR COURSE SCHEDULE FOR 18/FA

Recommended First Year Courses by Department

One-third of the seats in the AVAIL column will be open for registration on each day of Summer Advising.

Last Updated 07:58:13 Apr 24 2018
H:  Honors Courses
W2: courses that fulfill the W2 requirement
W3: courses that fulfill the W3 requirement

   COURSE      TITLE                           LOCATION  DAYS   TIME            INSTRUCTOR   AVAIL
   ----------  -----------------------------   --------  ----   --------------  ----------   ---------   ----  -------


Color =  Closed               ANTHROPOLOGY             

    ANT 107 10/ Intro to Envrmntl Archaeology   CMWL 210  TTH    10:00AM-11:15AM  Markin       1
    ENV 107 10 (Cross Listing)                                                                 
    ANT 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     11:30AM-12:20PM  McMaster     0
    ENV 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  W      05:30PM-08:30PM  McMaster     
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               ART & ART HISTORY        

    ART 200 10  Intro History of Western Art    DALY 218  TTH    02:30PM-03:45PM  Tsui        20
HW2 ART 200 90  Intro History of Western Art    DALY 218  TTH    01:00PM-02:15PM  Tilghman    11
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               BIOLOGY                  

    BIO 100 20  CurrTop: Ecology                SMTH 332  MW     08:00AM-09:15AM  VanMeter     6
                                               TOLL SG09 W      02:00PM-04:00PM  VanMeter     
    BIO 100 21  CurrTop: Ecology                SMTH 332  MW     08:00AM-09:15AM  VanMeter     6
                                               TOLL SG09 W      02:00PM-04:00PM  VanMeter     
    BIO 100 30  CurrTop: Diversity/Adaptation   TOLL SG10 TTH    01:00PM-02:15PM  Carr         6
                                               TOLL SG09 T      09:00AM-11:00AM  Carr         
    BIO 100 31  CurrTop: Diversity/Adaptation   TOLL SG10 TTH    01:00PM-02:15PM  Carr         6
                                               TOLL SG09 T      09:00AM-11:00AM  Carr         
    BIO 100 60  Current Topics in Biology       SMTH 336  TTH    11:30AM-12:45PM  Staff        6
                                               TOLL S112 TH     08:30AM-10:20AM  Staff        
    BIO 100 61  Current Topics in Biology       SMTH 336  TTH    11:30AM-12:45PM  Staff        6
                                               TOLL S112 TH     08:30AM-10:20AM  Staff        
    BIO 111 10  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Krochmal    10
                                               TOLL S110 T      11:50AM-02:20PM  Thuecks, S   
    BIO 111 11  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Krochmal    10
                                               TOLL S110 T      02:45PM-05:15PM  Staff        
    BIO 111 12  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    10:00AM-11:15AM  Krochmal    12
                                               TOLL S110 T      06:15PM-08:45PM  Staff        
    BIO 111 13  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Wanat       10
                                               TOLL S110 W      12:30PM-03:00PM  Thuecks, S   
    BIO 111 14  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Wanat       10
                                               TOLL S110 W      03:30PM-06:00PM  Staff        
    BIO 111 15  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 TTH    11:30AM-12:45PM  Wanat       13
                                               TOLL S110 W      06:15PM-08:45PM  Staff        
    BIO 111 16  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Misra       17
                                               TOLL S110 TH     08:30AM-11:00AM  Staff        
    BIO 111 17  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Misra       14
                                               TOLL S110 TH     11:50AM-02:20PM  Misra        
    BIO 111 18  General Biology I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    10:30AM-11:20AM  Misra       14
                                               TOLL S110 TH     06:15PM-08:45PM  Staff        
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               BUSINESS MANAGEMENT      

    BUS 109 10  Managerial Statistics           GLDS 100  MW     02:30PM-03:45PM  Gong         3
    BUS 109 11  Managerial Statistics           GLDS 100  MW     04:00PM-05:15PM  Gong         9
    BUS 112 10  Intro to Financial Accounting   DALY 106  MWF    08:30AM-09:20AM  Williams    11
    BUS 112 11  Intro to Financial Accounting   DALY 106  MWF    09:30AM-10:20AM  Williams     3
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               COMPUTER SCIENCE         

    CSI 100 10  Basics of Computing             DUNN N103 MWF    09:30AM-10:20AM  Wilson, K    5
    CSI 100 11  Basics of Computing             DUNN N103 MWF    08:30AM-09:20AM  Wilson, K   11
    CSI 201 10  Computer Science I              GLDS 117  MWF    11:30AM-12:20PM  Ramsey      12
    CSI 201 11  Computer Science I              GLDS 117  MWF    12:30PM-01:20PM  Ramsey      12
 W3 CSI 203 10  Object Oriented Programming     DUNN N103 TTH    01:00PM-02:15PM  Lobo         3
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               DANCE                    

    DAN 212 10  Beginning Ballet                JFC  DS   MW     04:00PM-05:15PM  Cannon      10
    DAN 227 10  Beginning Modern Dance          JFC  DS   TTH    02:30PM-03:45PM  Moffett     13
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               ECONOMICS                

    ECN 111 10  Principles of Macroeconomics    CMWL 210  MWF    01:30PM-02:20PM  Bedane      20
    ECN 111 11  Principles of Macroeconomics    GLDS 207  MWF    12:30PM-01:20PM  Bedane      18
    ECN 111 12  Principles of Macroeconomics    SMTH 113  TTH    01:00PM-02:15PM  Mayer       17
H   ECN 111 90  Principles of Macroeconomics    SMTH 226  TTH    02:30PM-03:45PM  Mayer       15
    ECN 112 10  Principles of Microeconomics    CMWL 210  MWF    02:30PM-03:20PM  Bedane      20
    ECN 112 11  Principles of Microeconomics    SMTH 336  MWF    12:30PM-01:20PM  Staff       19
    ECN 112 12  Principles of Microeconomics    SMTH 111  MWF    01:30PM-02:20PM  Staff       16
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               ENGLISH                  

    ENG 207 10  Intro British Lit & Culture I   SMTH 113  MWF    09:30AM-10:20AM  Charles     13
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               ENVIRO SCIENCE AND STUDIE

    ENV 101 10  Intro to Environmental Studies  SMTH NJT  MWF    10:30AM-11:20AM  Staff       13
                                               CMWL 104  W      02:00PM-04:00PM  Staff        
    ENV 101 11  Intro to Environmental Studies  SMTH NJT  MWF    10:30AM-11:20AM  Staff        7
                                               CMWL 104  TH     01:00PM-03:00PM  Staff        
    ENV 101 12  Intro to Environmental Studies  SMTH NJT  MWF    10:30AM-11:20AM  Staff        8
                                               CMWL 104  TH     09:00AM-11:00AM  Fox, R       
    ENV 107 10/ Intro to Envrmntl Archaeology   CMWL 210  TTH    10:00AM-11:15AM  Markin       1
    ANT 107 10 (Cross Listing)                                                                 
    ENV 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     11:30AM-12:20PM  McMaster     0
    ANT 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  W      05:30PM-08:30PM  McMaster     
    ENV 140 10  Exploring Solid Earth w/ Lab    CMWL 104  MWF    10:30AM-11:20AM  Kehm, Karl   0
                                               CMWL 104  T      10:00AM-12:00PM  Kehm, Karl   
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               FRENCH STUDIES           

    FRS 101 10  Elementary French I             GLDS 107  MWF    11:30AM-12:20PM  Maynard      6
                                               GLDS 117  T      05:30PM-06:15PM               
    FRS 101 11  Elementary French I             GLDS 107  MWF    11:30AM-12:20PM  Maynard      5
                                               GLDS 117  TH     05:30PM-06:15PM               
    FRS 200 10  Elementary French Review        GLDS 107  MWF    01:30PM-02:20PM  Maynard      4
                                               GLDS 107  T      06:30PM-07:15PM               
    FRS 200 11  Elementary French Review        GLDS 107  MWF    01:30PM-02:20PM  Maynard      5
                                               GLDS 107  TH     06:30PM-07:15PM               
    FRS 201 10  Intermediate French I           GLDS 201  MWF    01:30PM-02:20PM  Pears       16
                                               GLDS 107  T      04:30PM-05:15PM               
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               FIRST-YEAR SEMINAR       

    FYS 101 10  The Science Behind our Food     SMTH 226  MWF    10:30AM-11:20AM  Moyer-Taylo 15
    FYS 101 11  Feminism and the #MeToo Mvm't   GLDS 117  TTH    10:00AM-11:15AM  Benson      15
    FYS 101 12  Consider the Tree               DALY 218  MWF    01:30PM-02:20PM  Tilghman    15
    FYS 101 13  You Are What You Eat            DALY 212  TTH    10:00AM-11:15AM  Durso       15
    FYS 101 14  Storytelling                    GCA  216  MWF    12:30PM-01:20PM  Daigle      15
    FYS 101 15  Personal Finance                DALY 108  MWF    10:30AM-11:20AM  Tsai        15
    FYS 101 16  First-Year Seminar              SMTH 223  TTH    02:30PM-03:45PM  Goodheart   15
    FYS 101 17  Schools on Film                 GLDS 117  TTH    02:30PM-03:45PM  Clarke-Vivi 15
    FYS 101 18  Science Fiction and Identity    SMTH 226  MWF    02:30PM-03:20PM  Andrews     15
    FYS 101 19  Jane Austen and Afterlives      SMTH 110  MWF    11:30AM-12:20PM  Charles     15
    FYS 101 20  Voices from the Grave           GLDS 117  TTH    11:30AM-12:45PM  Calloway    15
    FYS 101 21  Food, People, & the Planet      ESFL 01   TTH    10:00AM-11:15AM  Schindler   15
    FYS 101 22  Human Rights in Hispanic Wrld   GLDS 117  MWF    01:30PM-02:20PM  Moreno      15
    FYS 101 23  Religious Liberty               GLDS 117  MWF    10:30AM-11:20AM  Prud'homme  15
    FYS 101 24  Enemies, Terror, & Paranoia     SMTH 110  MWF    09:30AM-10:20AM  Black       15
    FYS 101 25  Dystopia                        GLDS 117  MW     02:30PM-03:45PM  Fox, B      15
    FYS 101 26  First-Year Seminar              SMTH 332  MWF    11:30AM-12:20PM  Ponti       15
    FYS 101 27  First Year Seminar              SMTH 223  MW     02:30PM-03:45PM  Staff       15
    FYS 101 28  Making a Living in Kent Co.     DALY 107  MWF    08:30AM-09:20AM  Bauer       15
    FYS 101 29  Godlike Heroes & Fatal Flaws    GLDS 117  TTH    04:00PM-05:15PM  Finney      15
    FYS 101 30  The Apocalypse & Where We Go    SMTH 223  TTH    11:30AM-12:45PM  Kesey       15
    FYS 101 31  Abroad: The Lit. of Travel      SMTH 223  TTH    01:00PM-02:15PM  Kesey       15
    FYS 101 32  First-Year Seminar              SMTH 223  MWF    09:30AM-10:20AM  Boyd        15
    FYS 101 33  First-Year Seminar              SMTH 223  TTH    08:30AM-09:45AM  Thuecks, D  15
    FYS 101 34  First-Year Seminar              GCA  204  TTH    11:30AM-12:45PM  E. Fugger   15
    FYS 101 35  Neuroethics                     CMWL 210  MWF    11:30AM-12:20PM  Kerchner    15
    FYS 101 36  Narrative in Revolution         GLDS 107  MWF    12:30PM-01:20PM  Hull        15
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               GERMAN STUDIES           

    GRS 101 10  Elementary German I             DALY 211  MWF    09:30AM-10:20AM  Grewling     5
                                               GLDS 201  T      06:30PM-07:15PM               
    GRS 101 11  Elementary German I             DALY 211  MWF    09:30AM-10:20AM  Grewling    10
                                               GLDS 201  TH     06:30PM-07:15PM               
    GRS 201 10  Intermediate German I           DALY 211  MWF    10:30AM-11:20AM  Grewling    16
                                               GLDS 201  T      05:30PM-06:15PM               
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               HISTORY                  

 W2 HIS 111 10  IntroHis: Undrground Railroad   GLDS 207  MWF    09:30AM-10:20AM  Wilson,C    17
 W2 HIS 111 11  IntroHis: SmallWrlds ErlyAmrc   GLDS 218  TTH    10:00AM-11:15AM  Miller, K   15
 W2 HIS 111 12  IntroHis: WWII Home Front       SMTH 111  TTH    02:30PM-03:45PM  Nugent      14
 W2 HIS 111 13  IntroHis:Medvl Courts&Culture   GLDS 201  MWF    12:30PM-01:20PM  Sorrentino  15
    HIS 201 10  History of the U.S. to 1865     SMTH 222  MWF    10:30AM-11:20AM  Striner     11
    HIS 203 10  Modern World History I          SMTH 336  MWF    10:30AM-11:20AM  Black       11
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               HISPANIC STUDIES         

    HPS 101 10  Elementary Spanish I            SMTH 113  MWF    12:30PM-01:20PM  Deanda       5
                                               GLDS 117  M      05:30PM-06:15PM               
    HPS 101 11  Elementary Spanish I            SMTH 113  MWF    12:30PM-01:20PM  Deanda       5
                                               GLDS 117  W      05:30PM-06:15PM               
    HPS 101 12  Elementary Spanish I            SMTH 113  MWF    11:30AM-12:20PM  Deanda       5
                                               GLDS 117  M      06:30PM-07:15PM               
    HPS 101 13  Elementary Spanish I            SMTH 113  MWF    11:30AM-12:20PM  Deanda       6
                                               GLDS 117  W      06:30PM-07:15PM               
    HPS 101 14  Elementary Spanish I            DALY 108  MWF    09:30AM-10:20AM  Ponti        5
                                               GLDS 117  M      07:30PM-08:15PM               
    HPS 101 15  Elementary Spanish I            DALY 108  MWF    09:30AM-10:20AM  Ponti        5
                                               GLDS 117  W      07:30PM-08:15PM               
    HPS 101 16  Elementary Spanish I            DALY 211  MWF    12:30PM-01:20PM  Ashmore      5
                                               GLDS 117  T      06:30PM-07:15PM               
    HPS 101 17  Elementary Spanish I            DALY 211  MWF    12:30PM-01:20PM  Ashmore      5
                                               GLDS 117  TH     06:30PM-07:15PM               
    HPS 200 10  Elementary Spanish Review       GLDS 201  MWF    10:30AM-11:20AM  Moreno       6
                                               SMTH 113  T      04:30PM-05:15PM               
    HPS 200 11  Elementary Spanish Review       GLDS 201  MWF    10:30AM-11:20AM  Moreno       5
                                               SMTH 113  TH     04:30PM-05:15PM               
    HPS 200 12  Elementary Spanish Review       GLDS 201  MWF    11:30AM-12:20PM  Moreno       5
                                               SMTH 113  T      05:30PM-06:15PM               
    HPS 200 13  Elementary Spanish Review       GLDS 201  MWF    11:30AM-12:20PM  Moreno       6
                                               SMTH 113  TH     05:30PM-06:15PM               
    HPS 201 10  Intermediate Spanish I          GLDS 107  MWF    10:30AM-11:20AM  Ashmore     11
                                               GLDS 201  TH     07:30PM-08:15PM               
    HPS 201 11  Intermediate Spanish I          DALY 211  MWF    01:30PM-02:20PM  Ashmore     12
                                               GLDS 201  T      07:30PM-08:15PM               
    HPS 202 10  Intermediate Spanish II         GLDS 208  MWF    01:30PM-02:20PM  Casado Pres 11
                                               DALY 212  W      06:30PM-07:15PM               
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               MATHEMATICS              

    MAT 109 10  Statistics                      DALY 218  MWF    08:30AM-09:20AM  Doyle        5
    MAT 109 11  Statistics                      DALY 218  MWF    09:30AM-10:20AM  Doyle        4
    MAT 109 12  Statistics                      DUNN N103 MWF    10:30AM-11:20AM  Ehrensbeck   4
    MAT 109 13  Statistics                      DUNN N103 MWF    11:30AM-12:20PM  Ehrensbeck   4
    MAT 110 10  Precalculus Mathematics         GLDS 201  MW     03:30PM-04:45PM  Staff        6
    MAT 135 10  Finite Mathematics              DALY 211  MW     04:15PM-05:30PM  Coppage      4
    MAT 201 10  Differential Calculus           SMTH 113  MWF    10:30AM-11:20AM  Staff        9
    MAT 201 11  Differential Calculus           SMTH 226  MWF    12:30PM-01:20PM  Staff        8
    MAT 201 12  Differential Calculus           SMTH 336  MWF    11:30AM-12:20PM  Doyle        9
    MAT 201 13  Differential Calculus           GLDS 218  MWF    09:30AM-10:20AM  Staff       13
    MAT 201 14  Differential Calculus           SMTH 222  MWF    01:30PM-02:20PM  Staff       11
    MAT 202 10  Integral Calculus               DALY 212  MWF    09:30AM-10:20AM  Feinberg     8
    MAT 203 10  Multivariable Calculus          SMTH 113  TTH    11:30AM-12:45PM  Hamilton, G  0
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed                                        

Music History/Theory Courses

    MUS 100 10  Introduction to Music           GCA  204  MWF    10:30AM-11:20AM  Green, E     6
    MUS 131 10  Music Theory I                  GCA  204  MWF    09:30AM-10:20AM  Leupold      5
 W3 MUS 204 10  Western Music:Classic-Romntic   GCA  206  TTH    11:30AM-12:45PM  McCollum, J  2
    MUS 231 10  Music Theory III                GCA  206  MWF    10:30AM-11:20AM  Leupold      7

Applied Music

    MUS 251 10  Applied Music: Voice            GCA  212                          Winter       7
    MUS 251 11  Applied Music: Voice            GCA  213                          Morse Jans  12
    MUS 253 10  Applied Music: Piano            GCA  207                          Brower       8
    MUS 253 11  Applied Music: Piano            GCA  207                          Park         6
    MUS 255 10  Applied Music: Clarinet/Sax     GCA  244                          Thomas       6
    MUS 255 11  Applied Music: Woodwinds        GCA  208                          Kesner       6
    MUS 257 10  Applied Music: Guitar/Lute      GCA  104                          Palmer, M    5
    MUS 259 10  Applied Music: Trumpet          GCA  244                          DeArmond     6
    MUS 259 11  Applied Music: Low Brass        GCA  116                          McCollum, J  6
    MUS 259 12  Applied Music: French Horn      GCA  116                          Rester       6
    MUS 261 10  Applied Music: Violin/Viola     GCA  212                          McCollum, K  9
    MUS 261 11  Applied Music: Cello            GCA  208                          Shomper      6
    MUS 261 12  Applied Music: Bass             GCA  104                          Anthony      6
    MUS 263 11  Applied Mus: Percussion/Drums   GCA  116                          Plewinski    7
    MUS 265 10  Applied Music: Composition      GCA  203                          Leupold      5

Music Ensembles

    MUS 277 10  W.C. Symphonic Band             GCA  116  T      06:30PM-08:30PM  Wharton, K  23
    MUS 279 10  Japanese Music Ensemble         GCA  108                          McCollum, J  1
    MUS 279 11  Japanese Music Ensemble         GCA  108                          McCollum, J  1
    MUS 279 12  Japanese Music Ensemble         GCA  108                          McCollum, J  1
    MUS 283 10  W.C. Chorus                     GCA  244  M      04:00PM-05:30PM  Green, E    40
    MUS 291 10  W.C. String Orchestra           GCA  244  T      06:30PM-08:00PM  McCollum, K  8
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               PHYSICAL EDUCATION       
  Key Code: T = Theory, A = Activity
            1 = first half of semester, 2 = second half of semester
            2 ** designated courses are equal to 1 * writing intensive course.

    PED 017 10  Intro Strength/Conditioning(2 crJFC  TR   MW     10:30AM-11:20AM  Jenkins      0
    PED 019 10  Pilates Mat Class (A-2)  (1 crd)CAIN STD  MW     08:30AM-09:20AM  Fry          0
    PED 025 10  Yoga (A-1)               (1 crd)CAIN STD  MW     09:30AM-10:20AM  Fry          0
    PED 030 10  Scuba (A-1)              (2 crd)SMTH 336  W      06:00PM-10:00PM  Kiser       12
    PED 034 10  Advanced Scuba (A-1)     (0 crd)SMTH 336  W      06:00PM-10:00PM  Kiser       10
    PED 052 10  Nutrition (T-2)          (2 crd)JFC  TR   MW     09:30AM-10:20AM  Alvarez      4

  NOTE: Physical Education courses are 7 1/2 weeks in length.  Students may not add
        a course after the first week of classes.  The deadline to withdraw from these courses
        is the Friday of the fifth week of classes.

Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               PHILOSOPHY               

 W2 PHL 100 10  Introduction to Philosophy      CMWL 210  TTH    08:30AM-09:45AM  Benson      10
    PHL 100 11  Introduction to Philosophy      SMTH 332  TTH    02:30PM-03:45PM  Staff       11
H   PHL 100 90  Introduction to Philosophy      SMTH 223  MWF    11:30AM-12:20PM  Weigel       9
    PHL 102 10  Contemporary Moral Issues       SMTH 111  TTH    10:00AM-11:15AM  McCabe       0
    PHL 111 10  Intro Comprtv Religion:Western  SMTH 110  M      01:30PM-04:00PM  Prud'homme  11
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               PHYSICS                  

    PHY 101 10  College Physics I w/ Lab        GLDS 100  MWF    08:30AM-09:20AM  Keiser       1
                                               DUNN N201 W      01:30PM-04:15PM  Keiser       
    PHY 101 11  College Physics I w/ Lab        GLDS 100  MWF    08:30AM-09:20AM  Keiser       0
                                               DUNN N201 TH     10:00AM-12:45PM  Keiser       
    PHY 101 12  College Physics I w/ Lab        GLDS 100  MWF    08:30AM-09:20AM  Keiser       0
                                               DUNN N201 TH     01:30PM-04:15PM  Keiser       
    PHY 111 10  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  Thuecks, D   6
                                               DUNN N201 M      01:30PM-04:15PM  Thuecks, D   
    PHY 111 11  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  Thuecks, D   9
                                               DUNN N201 T      10:00AM-12:45PM  Thuecks, D   
    PHY 111 12  General Physics I w/ Lab        TOLL SG10 MWF    09:30AM-10:20AM  Thuecks, D   8
                                               DUNN N201 T      01:30PM-04:15PM  Thuecks, D   
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               PSYCHOLOGY               

    PSY 111 10  General Psychology              GLDS 100  MWF    10:30AM-11:20AM  Gibson      21
    PSY 111 11  General Psychology              GLDS 100  MWF    11:30AM-12:20PM  Gibson      22
    PSY 202 10  Life-Span Development           GLDS 100  MWF    09:30AM-10:20AM  Murphy       0
    PSY 221 10  Social Psychology               DUNN NG14 MWF    12:30PM-01:20PM  McKillop     1
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               SOCIOLOGY                

    SOC 101 10  Intro to Sociology              SMTH 336  MWF    09:30AM-10:20AM  Anderson, E 16
    SOC 101 11  Intro to Sociology              DALY 107  MWF    11:30AM-12:20PM  Staff       12
    SOC 101 12  Intro to Sociology              GLDS 207  TTH    01:00PM-02:15PM  Yost        15
    SOC 101 13  Intro to Sociology              GLDS 208  TTH    04:00PM-05:15PM  Yost        26
Top
Up
Down
ANT ART BIO BUS **CMS CSI DAN ECN ENG ENV FRS FYS GRS HIS HPS **INT MAT
MUS PED PHL PHY PSY **REL SOC THE *W2 *W3

By Time Slot



Color =  Closed               THEATER & DANCE          

    THE 211 10  Acting I                        GCA  TWS  MWF    10:30AM-11:20AM  Sommerfeld  10
    THE 211 11  Acting I                        GCA  TWS  MWF    11:30AM-12:20PM  Sommerfeld  14
    THE 211 13  Acting I                        GCA  TWS  MWF    01:30PM-02:20PM  Daigle       8
    THE 231 10  Theatre Technology I            GCA  TWS  TTH    10:00AM-11:15AM  Stahl        6




Courses recommended for Communication & Media Studies Major


Courses to be used for American Studies Major

    ANT 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     11:30AM-12:20PM  McMaster     0
    ENV 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  W      05:30PM-08:30PM  McMaster     
    ENV 109 10/ Intro to GIS                    GLDS 202  MW     11:30AM-12:20PM  McMaster     0
    ANT 109 10 (Cross Listing)                 GLDS 202  W      05:30PM-08:30PM  McMaster     
    HIS 201 10  History of the U.S. to 1865     SMTH 222  MWF    10:30AM-11:20AM  Striner     11

Courses to be used for Religion Minor


W2 Courses

HW2 ART 200 90  Intro History of Western Art    DALY 218  TTH    01:00PM-02:15PM  Tilghman    11
 W2 HIS 111 10  IntroHis: Undrground Railroad   GLDS 207  MWF    09:30AM-10:20AM  Wilson,C    17
 W2 HIS 111 11  IntroHis: SmallWrlds ErlyAmrc   GLDS 218  TTH    10:00AM-11:15AM  Miller, K   15
 W2 HIS 111 12  IntroHis: WWII Home Front       SMTH 111  TTH    02:30PM-03:45PM  Nugent      14
 W2 HIS 111 13  IntroHis:Medvl Courts&Culture   GLDS 201  MWF    12:30PM-01:20PM  Sorrentino  15
 W2 PHL 100 10  Introduction to Philosophy      CMWL 210  TTH    08:30AM-09:45AM  Benson      10

W3 Courses

 W3 CSI 203 10  Object Oriented Programming     DUNN N103 TTH    01:00PM-02:15PM  Lobo         3
 W3 MUS 204 10  Western Music:Classic-Romntic   GCA  206  TTH    11:30AM-12:45PM  McCollum, J  2

Index: (by Dept)
ANT * ART * BIO * BUS * CSI * DAN * ECN * ENG * ENV * FRS * FYS * GRS * HIS * HPS * MAT * MUS * MUSAPPL * MUSENSM * PED * PHL * PHY * PSY * SOC * THE * W2 Courses W3 Courses
Schedules by Time Slot
Printable schedule