WASHINGTON COLLEGE
COURSE SCHEDULE FOR 18/FA

Courses by Department

Last Updated 18:00:56 Jul 19 2018
H = Honors Courses

               HONORS CLASSES           

   COURSE      TITLE                           LOCATION  DAYS   TIME            INSTRUCTOR
   ----------  -----------------------------   --------  ----   --------------  ----------
H  ANT 105 90  Introduction to Anthropology    CMWL 101  TTH    11:30AM-12:45PM  Lampman       
H  ART 200 90  Intro History of Western Art    DALY 218  TTH    01:00PM-02:15PM  Tilghman      
H  BIO 111 90  General Biology I w/ Lab        GLDS 208  TTH    11:30AM-12:45PM  Verville      
                                               TOLL S110 TH     02:45PM-05:15PM  Thuecks, S
H  ECN 111 90  Principles of Macroeconomics    SMTH 226  TTH    02:30PM-03:45PM  Mayer         
H  PHL 100 90  Introduction to Philosophy      SMTH 223  MWF    11:30AM-12:20PM  Weigel        

AMERICAN STUDIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- AMS 209 10/ Intro Am Lit & Culture I SMTH 222 TTH 11:30AM-12:45PM DeProspo,R ENG 209 10 (Cross Listing) AMS 209 11/ Intro Am Lit & Culture I SMTH 222 TTH 01:00PM-02:15PM DeProspo,R ENG 209 11 (Cross Listing) AMS 213 10/ Intro African Am Lit & Cul I DALY 218 MWF 12:30PM-01:20PM Knight BLS 213 10,ENG 213 10 (Cross Listing) AMS 313 10/ 17th and 18th Century America GLDS 218 TTH 02:30PM-03:45PM Miller, K HIS 313 10 (Cross Listing) AMS 344 10/ Hollywood Films in Dep & WWII SMTH 332 MWF 02:30PM-05:00PM Striner HIS 344 10 (Cross Listing) AMS 347 10/ American Environmental Writing GLDS 218 MWF 12:30PM-01:20PM Meehan ENG 347 10,ENV 347 10 (Cross Listing) AMS 370 10/ The Harlem Renaissance SMTH 223 TTH 10:00AM-11:15AM Knight ENG 370 10,BLS 370 10 (Cross Listing) AMS 371 10/ Faulker & Modernism in U.S. SMTH 223 T 07:00PM-09:30PM DeProspo,R ENG 371 10 (Cross Listing) AMS 400 10/ Sem: Race,Gender,&His of AMS SMTH 222 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R GEN 394 11,ENG 394 14,CMS 394 10,BLS 394
ANTHROPOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ANT 105 10 Introduction to Anthropology GLDS 201 TTH 10:00AM-11:15AM E. Steinmetz H ANT 105 90 Introduction to Anthropology CMWL 101 TTH 11:30AM-12:45PM Lampman ANT 107 10/ Intro to Envrmntl Archaeology CMWL 210 TTH 10:00AM-11:15AM Markin ENV 107 10 (Cross Listing) ANT 109 10/ Intro to GIS GLDS 202 MW 11:30AM-12:20PM McMaster ENV 109 10 (Cross Listing) GLDS 202 W 05:30PM-08:30PM McMaster ANT 137 10/ Cult/Envrnmnts of the Chespke CMWL 101 TTH 01:00PM-02:15PM Markin ENV 137 10 (Cross Listing) ANT 235 10 Cultures of Latin America CMWL 101 TTH 10:00AM-11:15AM Lampman ANT 294 10 SpTp: Applied Anthropology CMWL 101 TTH 02:30PM-03:45PM E. Steinmetz ANT 305 10 Ethnographic Method CMWL 101 W 01:30PM-04:00PM Lampman ANT 306 10 Marine Archaeology GLDS 208 W 02:30PM-05:00PM Fithian ANT 394 10/ SpTp: Museum Studies CMWL 101 M 01:30PM-04:00PM Markin HMN 394 10 (Cross Listing)
ART & ART HISTORY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ART 200 10 Intro History of Western Art DALY 218 TTH 02:30PM-03:45PM Tsui ART 200 11 Intro History of Western Art DALY 218 MW 02:30PM-03:45PM Tsui H ART 200 90 Intro History of Western Art DALY 218 TTH 01:00PM-02:15PM Tilghman ART 294 10/ SpTp: Arts Administration GCA 204 MWF 01:30PM-02:20PM Eckelman THE 294 10,CMS 294 10,BUS 294 10,MUS 294 ART 394 11/ SpTp: Art & Natural World DALY 218 TTH 10:00AM-11:15AM Tilghman ENV 394 12 (Cross Listing) ART 394 12 SpTp: Modern Art DALY 218 TTH 11:30AM-12:45PM Tsui ART 231 10 Creative Process STU NRTH TH 02:30PM-05:00PM Harvey, H ART 245 10 Photography STU NRTH MW 08:30AM-11:00AM Wills ART 251 10 Visual and Critical Thinking STU STH M 11:30AM-02:00PM Harvey, H ART 271 10 Intermedia_P STU NRTH TTH 10:15AM-12:45PM Harvey, H ART 281 10 Intermedia_S STU NRTH MW 11:30AM-02:00PM Wills ART 394 10 SpTp: Art and Language STU NRTH T 02:30PM-05:00PM Wills ART 491 10 Studio Art Senior Seminar SCS 01 M 02:30PM-05:00PM Wills & Harvey, H
BIOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- BIO 100 20 CurrTop: Ecology SMTH 332 MW 08:00AM-09:15AM VanMeter TOLL SG09 W 02:00PM-04:00PM VanMeter BIO 100 21 CurrTop: Ecology SMTH 332 MW 08:00AM-09:15AM VanMeter TOLL SG09 W 02:00PM-04:00PM VanMeter BIO 100 30 CurrTop: Diversity/Adaptation TOLL SG10 TTH 01:00PM-02:15PM Carr TOLL SG09 T 09:00AM-11:00AM Carr BIO 100 31 CurrTop: Diversity/Adaptation TOLL SG10 TTH 01:00PM-02:15PM Carr TOLL SG09 T 09:00AM-11:00AM Carr BIO 100 60 Current Topics in Biology SMTH 336 TTH 11:30AM-12:45PM S. Agrawal TOLL S112 TH 08:30AM-10:20AM S. Agrawal BIO 100 61 Current Topics in Biology SMTH 336 TTH 11:30AM-12:45PM S. Agrawal TOLL S112 TH 08:30AM-10:20AM S. Agrawal BIO 111 10 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 TTH 10:00AM-11:15AM Krochmal TOLL S110 T 11:50AM-02:20PM Thuecks, S BIO 111 11 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 TTH 10:00AM-11:15AM Krochmal TOLL S110 T 02:45PM-05:15PM Staff BIO 111 12 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 TTH 10:00AM-11:15AM Krochmal TOLL S110 T 06:15PM-08:45PM Hughes BIO 111 13 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 TTH 11:30AM-12:45PM Wanat TOLL S110 W 12:30PM-03:00PM Thuecks, S BIO 111 14 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 TTH 11:30AM-12:45PM Wanat TOLL S110 W 03:30PM-06:00PM Staff BIO 111 15 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 TTH 11:30AM-12:45PM Wanat TOLL S110 W 06:15PM-08:45PM Staff BIO 111 16 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 MWF 10:30AM-11:20AM Misra TOLL S110 TH 08:30AM-11:00AM Staff BIO 111 17 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 MWF 10:30AM-11:20AM Misra TOLL S110 TH 11:50AM-02:20PM Misra BIO 111 18 General Biology I w/ Lab TOLL SG10 MWF 10:30AM-11:20AM Misra TOLL S110 TH 06:15PM-08:45PM Staff H BIO 111 90 General Biology I w/ Lab GLDS 208 TTH 11:30AM-12:45PM Verville TOLL S110 TH 02:45PM-05:15PM Thuecks, S BIO 203 10 Microbiology w/ Lab DALY 218 MWF 11:30AM-12:20PM Verville TOLL S114 W 01:30PM-04:30PM Verville BIO 203 11 Microbiology w/ Lab DALY 218 MWF 11:30AM-12:20PM Verville TOLL S114 W 05:30PM-08:30PM O'Connor, K BIO 203 12 Microbiology w/ Lab DALY 218 MWF 10:30AM-11:20AM Verville TOLL S114 TH 01:30PM-04:30PM O'Connor, K BIO 205 10 Cell Biology w/ Lab TOLL S204 MWF 08:30AM-09:20AM S. Agrawal TOLL S114 M 01:30PM-04:30PM S. Agrawal BIO 206 10 Ecology w/ Lab DALY 107 TTH 10:00AM-11:15AM Connaughton TOLL SG09 M 01:30PM-04:30PM Staff BIO 206 11 Ecology w/ Lab DALY 107 TTH 10:00AM-11:15AM Connaughton TOLL SG09 T 01:30PM-04:30PM Staff BIO 206 12 Ecology w/ Lab DALY 107 TTH 11:30AM-12:45PM Connaughton TOLL SG09 TH 01:30PM-04:30PM Staff BIO 206 13 Ecology w/ Lab DALY 107 TTH 11:30AM-12:45PM Connaughton TOLL SG09 F 01:30PM-04:30PM Staff BIO 209 10 Genetics w/ Lab TOLL SG10 MWF 11:30AM-12:20PM Wanat TOLL S112 W 01:30PM-04:30PM Wanat BIO 209 11 Genetics w/ Lab TOLL SG10 MWF 11:30AM-12:20PM Wanat TOLL S112 TH 01:30PM-04:30PM Wanat BIO 301 10 Integrative Human Anat w/ Lab TOLL SG10 MWF 12:30PM-01:20PM Krochmal TOLL SG11 TH 01:30PM-04:30PM Krochmal BIO 301 11 Integrative Human Anat w/ Lab TOLL SG10 MWF 12:30PM-01:20PM Krochmal TOLL SG11 TH 05:30PM-08:30PM Krochmal BIO 302 10 Developmental Biology w/ Lab DALY 211 TTH 10:00AM-11:15AM Misra TOLL S112 T 01:30PM-04:30PM Misra BIO 315 10 Ecophysiology w/Lab DALY 211 MWF 11:30AM-12:20PM Carr TOLL SG11 W 01:30PM-04:30PM Carr BIO 409 10/ Biochemistry w/ Lab GLDS 208 MWF 10:30AM-11:20AM Reynolds, Mind CHE 309 10 (Cross Listing) TOLL S112 M 01:30PM-04:30PM Reynolds, Mindy BIO 409 11/ Biochemistry w/ Lab GLDS 208 MWF 10:30AM-11:20AM Reynolds, Mind CHE 309 11 (Cross Listing) TOLL S112 F 01:30PM-04:30PM Reynolds, Mindy BIO 491 10 Biology Senior Seminar TOLL SG10 T 04:30PM-05:30PM VanMeter
BLACK STUDIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- BLS 213 10/ Intro African Am Lit & Cul I DALY 218 MWF 12:30PM-01:20PM Knight AMS 213 10,ENG 213 10 (Cross Listing) BLS 218 10/ Economic Development SMTH 332 TTH 10:00AM-11:15AM Daniels ECN 218 10 (Cross Listing) BLS 218 11/ Economic Development SMTH 332 TTH 11:30AM-12:45PM Daniels ECN 218 11 (Cross Listing) BLS 240 10/ Criminology GLDS 100 TTH 11:30AM-12:45PM Durso SOC 240 10 (Cross Listing) BLS 294 10/ SpTp: Black Feminism DALY 212 TTH 02:30PM-03:45PM Benson PHL 294 10 (Cross Listing) BLS 319 10/ African-American Hist to 1865 GLDS 207 MWF 10:30AM-11:20AM Wilson,C HIS 319 10 (Cross Listing) BLS 336 10/ Postcolonial Literature SMTH 111 MWF 10:30AM-11:20AM O'Connor, E. ILC 336 10,ENG 336 10 (Cross Listing) BLS 370 10/ The Harlem Renaissance SMTH 223 TTH 10:00AM-11:15AM Knight ENG 370 10,AMS 370 10 (Cross Listing) BLS 394 10/ SpTp: Modern African Politics DALY 211 MW 02:30PM-03:45PM C. Reiling POL 394 10 (Cross Listing) BLS 394 11/ SpTp:Race, Gender,&His of AMS SMTH 222 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R GEN 394 11,ENG 394 14,CMS 394 10,AMS 400 BLS 417 10/ Afro Latin America SMTH 113 MWF 01:30PM-02:20PM Deanda HPS 417 10 (Cross Listing) BLS 281 10/ W.C. Jazz Ensemble GCA 116 TH 04:00PM-05:45PM Thomas MUS 281 10 (Cross Listing) BLS 289 10/ Afro Cuban Song GCA 116 T 04:00PM-05:00PM Schweitzer MUS 289 10 (Cross Listing) BLS 289 11/ Afro Cuban Drum GCA 116 T 05:15PM-06:15PM Schweitzer MUS 289 11 (Cross Listing) BLS 475 10/ W.C. Jazz Combo GCA 116 TTH 10:00AM-11:15AM Schweitzer MUS 475 10 (Cross Listing)
BUSINESS MANAGEMENT COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- BUS 109 10 Managerial Statistics GLDS 100 MW 02:30PM-03:45PM Gong BUS 109 11 Managerial Statistics GLDS 100 MW 04:00PM-05:15PM Gong BUS 111 10 Principles of Marketing DALY 107 MWF 09:30AM-10:20AM Ahn BUS 111 11 Principles of Marketing DALY 106 MWF 10:30AM-11:20AM Ahn BUS 112 10 Intro to Financial Accounting DALY 106 MWF 08:30AM-09:20AM Williams BUS 112 11 Intro to Financial Accounting DALY 106 MWF 09:30AM-10:20AM Williams BUS 209 10 Financial Analysis CMWL 210 MWF 10:30AM-11:20AM Staff BUS 209 11 Financial Analysis DALY 107 MWF 01:30PM-02:20PM Staff BUS 209 12 Financial Analysis DALY 106 MWF 01:30PM-02:20PM Tsai BUS 210 10 Management Information Systems DALY 108 TTH 11:30AM-12:45PM Vowels BUS 210 11 Management Information Systems DALY 108 TTH 01:00PM-02:15PM Vowels BUS 212 10 Managerial Accounting DALY 106 TTH 01:00PM-02:15PM Williams BUS 223 10 Marketing Research Methods DALY 108 TTH 02:30PM-03:45PM Ahn BUS 224 10 Digital Marketing DALY 108 MWF 02:30PM-03:20PM Eanes BUS 294 10/ SpTp: Arts Administration GCA 204 MWF 01:30PM-02:20PM Eckelman THE 294 10,CMS 294 10,ART 294 10,MUS 294 BUS 302 10 Organizational Behavior GLDS 208 MWF 11:30AM-12:20PM Harvey, M BUS 302 11 Organizational Behavior GLDS 208 MWF 12:30PM-01:20PM Harvey, M BUS 303 10 Legal Environment of Business DALY 106 TTH 08:30AM-09:45AM Richard BUS 303 11 Legal Environment of Business DALY 106 TTH 05:30PM-06:45PM Staff BUS 310 10 International Business CMWL 210 TTH 11:30AM-12:45PM Bauer BUS 323 10 Consumer Behavior DALY 108 MWF 12:30PM-01:20PM Eanes BUS 341 10 Income Tax Accounting DALY 106 MWF 11:30AM-12:20PM Staff BUS 355 10 Corporate Finance DALY 106 MWF 12:30PM-01:20PM Tsai BUS 355 11 Corporate Finance DALY 107 MWF 12:30PM-01:20PM Staff BUS 360 10 Corporate Social Respnsblty DALY 107 MW 02:30PM-03:45PM Putnam Rankin BUS 394 10 SpTp: Organizational Change CMWL 210 TTH 01:00PM-02:15PM Harvey, M BUS 394 11 SpTp: Case Study Practicum DALY 108 MW 04:00PM-05:15PM Eanes BUS 401 10 Strategic Management DALY 212 TTH 11:30AM-12:45PM Putnam Rankin BUS 401 11 Strategic Management DALY 107 TTH 01:00PM-02:15PM Putnam Rankin BUS 401 12 Strategic Management DALY 107 TTH 08:30AM-09:45AM Bauer
CHEMISTRY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CHE 110 10/ Chem of Environment w/ Lab CMWL 210 MWF 09:30AM-10:20AM Sherman ENV 110 10 (Cross Listing) TOLL S205 M 01:30PM-03:30PM Sherman CHE 110 11/ Chem of Environment w/ Lab CMWL 210 MWF 09:30AM-10:20AM Sherman ENV 110 11 (Cross Listing) TOLL S205 T 01:00PM-03:00PM Sherman CHE 120 10 Chem Prin of Organic Molecules SMTH 222 MWF 09:30AM-10:20AM Marteel TOLL S208 M 01:30PM-04:30PM Marteel CHE 120 11 Chem Prin of Organic Molecules SMTH 222 MWF 09:30AM-10:20AM Marteel TOLL S208 T 01:00PM-04:00PM Marteel CHE 120 12 Chem Prin of Organic Molecules SMTH 222 MWF 11:30AM-12:20PM Amick, A TOLL S208 TH 01:00PM-04:00PM Moyer-Taylor CHE 120 13 Chem Prin of Organic Molecules SMTH 222 MWF 11:30AM-12:20PM Amick, A TOLL S208 T 08:30AM-11:30AM Moyer-Taylor CHE 120 14 Chem Prin of Organic Molecules SMTH 222 MWF 11:30AM-12:20PM Amick, A TOLL S208 TH 08:30AM-11:30AM Moyer-Taylor CHE 120 15 Chem Prin of Organic Molecules SMTH 222 MWF 12:30PM-01:20PM Amick, A TOLL S208 F 01:30PM-04:30PM Moyer-Taylor CHE 120 16 Chem Prin of Organic Molecules SMTH 222 MWF 12:30PM-01:20PM Amick, A TOLL S208 T 08:30AM-11:30AM Moyer-Taylor CHE 120 17 Chem Prin of Organic Molecules SMTH 222 MWF 12:30PM-01:20PM Amick, A TOLL S208 TH 08:30AM-11:30AM Moyer-Taylor CHE 120 18 Chem Prin of Organic Molecules DALY 107 MWF 10:30AM-11:20AM Lipchock TOLL S208 W 01:30PM-04:30PM Lipchock CHE 120 19 Chem Prin of Organic Molecules DALY 107 MWF 10:30AM-11:20AM Lipchock TOLL S208 T 08:30AM-11:30AM Moyer-Taylor CHE 120 20 Chem Prin of Organic Molecules DALY 107 MWF 10:30AM-11:20AM Lipchock TOLL S208 TH 08:30AM-11:30AM Moyer-Taylor CHE 201 10 Organic Chemistry I w/ Lab SMTH 332 MWF 09:30AM-10:20AM Smith, Anna CHE 201 11 Organic Chemistry I w/ Lab SMTH 332 MWF 10:30AM-11:20AM Smith, Anna CHE 203 10 Organic Chemistry I Lab TOLL S209 M 01:30PM-04:30PM Moyer-Taylor CHE 203 11 Organic Chemistry I Lab TOLL S209 M 06:30PM-09:30PM Chatellier CHE 203 12 Organic Chemistry I Lab TOLL S209 T 01:00PM-04:00PM Smith, Anna CHE 203 13 Organic Chemistry I Lab TOLL S209 W 01:30PM-04:30PM Smith, Anna CHE 301 10 Analytical Chemistry w/ Lab TOLL S204 TTH 08:30AM-09:45AM Locker TOLL S205 W 01:30PM-04:30PM Locker CHE 303 10 Chem of Biological Compounds TOLL S209 TTH 10:00AM-11:15AM Lipchock TOLL S205 TH 01:00PM-04:00PM Lipchock CHE 305 10 Chemical Therm/Kinetics w/Lab TOLL S204 MWF 09:30AM-10:20AM Locker TOLL S210 T 01:00PM-04:00PM Locker CHE 309 10/ Biochemistry w/ Lab GLDS 208 MWF 10:30AM-11:20AM Reynolds, Mind BIO 409 10 (Cross Listing) TOLL S112 M 01:30PM-04:30PM Reynolds, Mindy CHE 309 11/ Biochemistry w/ Lab GLDS 208 MWF 10:30AM-11:20AM Reynolds, Mind BIO 409 11 (Cross Listing) TOLL S112 F 01:30PM-04:30PM Reynolds, Mindy CHE 310 10 Green & Sustainable Chemistry TOLL S204 MWF 11:30AM-12:20PM Marteel CHE 403 10 Advanced Organic Chemistry TOLL S209 TTH 08:30AM-09:45AM Amick, A
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CHN 101 10 Elementary Chinese I GLDS 117 MWF 09:30AM-10:20AM Hull SMTH 226 TTH 05:30PM-06:20PM CHN 201 10 Intermediate Chinese DALY 108 MWF 01:30PM-02:20PM Hull SMTH 111 TTH 06:30PM-07:20PM CHN 394 10 SpTp: Advanced Chinese SMTH 110 MWF 12:30PM-01:20PM Wang
COMMUNICATION & MEDIA STU COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CMS 101 10 Intro to Comm & Media Studies DALY 106 TTH 02:30PM-03:45PM M. Grosse CMS 194 10 SpTp: Public Speaking GLDS 107 TTH 10:00AM-11:15AM M. Grosse CMS 294 10/ SpTp: Arts Administration GCA 204 MWF 01:30PM-02:20PM Eckelman THE 294 10,BUS 294 10,ART 294 10,MUS 294 CMS 294 11/ SpTp: World Cinema I GLDS 201 TTH 11:30AM-12:45PM Kozma ILC 294 12 (Cross Listing) DALY 106 W 02:30PM-05:20PM CMS 394 10/ SpTp:Race,Gender,&His of AMS SMTH 222 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R GEN 394 11,ENG 394 14,AMS 400 10,BLS 394 CMS 394 11/ SpTp:Studio Recording Methods GCA 103 MW 01:30PM-03:30PM Schweitzer MUS 394 10 (Cross Listing) CMS 394 12 SpTp:Methds in Com&Media Stud GLDS 100 TH 02:30PM-05:20PM Kozma CMS 494 10 SpTp: Film Theory DALY 107 T 02:30PM-05:20PM Kozma
CHESAPEAKE REGIONAL STUDI COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CRS 240 10 Estuarine Science Connaughton & Hardesty CRS 242 10 Society and Estuary Seidel CRS 244 10 Humanities and Estuary Staff CRS 246 10 Integrated Ecosystem Mgmt Hardesty
MATHEMATICS COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CSI 100 10 Basics of Computing DUNN N103 MWF 09:30AM-10:20AM Wilson, K CSI 100 11 Basics of Computing DUNN N103 MWF 08:30AM-09:20AM Wilson, K CSI 201 10 Computer Science I GLDS 117 MWF 11:30AM-12:20PM Ramsey CSI 201 11 Computer Science I GLDS 117 MWF 12:30PM-01:20PM Ramsey CSI 202 10 Computer Science II DUNN N103 MWF 01:30PM-02:20PM Lobo CSI 203 10 Object Oriented Programming DUNN N103 TTH 01:00PM-02:15PM Lobo CSI 240 10/ Discrete Mathematics DALY 212 TTH 10:00AM-11:15AM Feinberg MAT 240 10 (Cross Listing) CSI 240 11/ Discrete Mathematics DALY 211 TTH 11:30AM-12:45PM E. Stacy MAT 240 11 (Cross Listing) CSI 250 10 Computer Architecture DUNN N103 TTH 10:00AM-11:15AM Ramsey CSI 294 10 SpTp: Decision Analysis DUNN N103 TTH 11:30AM-12:45PM Lobo CSI 394 10/ SpTp: Data Science GLDS 207 MWF 01:30PM-02:20PM Wilson, K MAT 394 10 (Cross Listing)
DANCE COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- DAN 212 10 Beginning Ballet JFC DS MW 04:00PM-05:15PM Moffett DAN 227 10 Beginning Modern Dance JFC DS TTH 02:30PM-03:45PM Moffett DAN 233 10 Dance Composition GCA 229 TTH 04:00PM-05:15PM Moffett DAN 294 10/ SpTp: Arts Administration GCA 204 MWF 01:30PM-02:20PM Eckelman THE 294 10,CMS 294 10,BUS 294 10,ART 294 DAN 394 10/ SpTp: Movement for Actors GCA 229 MW 02:30PM-03:45PM Moffett THE 394 12 (Cross Listing)
ECONOMICS COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ECN 111 10 Principles of Macroeconomics CMWL 210 MWF 01:30PM-02:20PM Bedane ECN 111 11 Principles of Macroeconomics GLDS 207 MWF 12:30PM-01:20PM Bedane ECN 111 12 Principles of Macroeconomics SMTH 113 TTH 01:00PM-02:15PM Mayer H ECN 111 90 Principles of Macroeconomics SMTH 226 TTH 02:30PM-03:45PM Mayer ECN 112 10 Principles of Microeconomics CMWL 210 MWF 02:30PM-03:20PM Bedane ECN 112 11 Principles of Microeconomics SMTH 336 MWF 12:30PM-01:20PM T. Jhunjhunwal ECN 112 12 Principles of Microeconomics SMTH 111 MWF 01:30PM-02:20PM T. Jhunjhunwal ECN 211 10 Intermediate Macroeconomics SMTH 336 TTH 01:00PM-02:15PM Lim ECN 211 11 Intermediate Macroeconomics SMTH 336 TTH 02:30PM-03:45PM Lim ECN 212 10 Intermediate Microeconomics SMTH 111 MWF 09:30AM-10:20AM T. Jhunjhunwal ECN 215 10 Data Analysis I CMWL 210 TTH 02:30PM-03:45PM Daniels ECN 218 10/ Economic Development SMTH 332 TTH 10:00AM-11:15AM Daniels BLS 218 10 (Cross Listing) ECN 218 11/ Economic Development SMTH 332 TTH 11:30AM-12:45PM Daniels BLS 218 11 (Cross Listing) ECN 312 10 Public Finance GLDS 201 TTH 01:00PM-02:15PM Lynch ECN 312 11 Public Finance GLDS 201 TTH 02:30PM-03:45PM Lynch ECN 394 10 SpTp: Health Economics SMTH 222 TTH 10:00AM-11:15AM Lim
EDUCATION COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- EDU 194 10/ SpTp: Environmental Field Exp Counihan ENV 194 10 (Cross Listing) EDU 211 10 Clinical Field Experiences Johnson, M EDU 212 10 Clinical Field Experiences Johnson, M EDU 213 10 Clinical Field Experiences Johnson, M EDU 216 10 Clinical Fld Exper - Sec Counihan EDU 217 10 Clinical Fld Exper - Sec Counihan EDU 218 10 Clinical Fld Exper - HDV Clarke-Vivier EDU 219 10 Clinical Fld Exper - HDV Clarke-Vivier EDU 251 10 Principles of Education GLDS 101 TTH 08:30AM-09:45AM Clarke-Vivier EDU 252 10 Educational Psychology GLDS 101 TTH 11:30AM-12:45PM Clarke-Vivier EDU 330 10 Diversity & Inclusion GLDS 117 TTH 08:30AM-09:45AM Johnson, M EDU 351 10 Processes & Acquisition Rdng GLDS 101 TTH 02:30PM-03:45PM Pauls-Brown EDU 401 10 Prin of Teaching I: Secondary GLDS 101 Counihan EDU 403 19 Special Methds in Tching: SS Staff EDU 403 21 Special Methds in Tching: THE Staff EDU 403 22 Special Methds in Tching: MUS Staff EDU 405 10 Secondary Teaching Internship Counihan EDU 411 10 Curr&Instr: Math & Sci (Elem) GLDS 101 W 05:30PM-08:00PM Newlin EDU 412 10 Curr&Instr: Lang Arts/Soc Std GLDS 101 M 05:30PM-08:00PM Staff EDU 413 10 Elementary Teaching Internship GLDS 101 TTH 10:00AM-11:15AM Johnson, M
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ELL 101 10 English for Acad Purposes I GLDS 202 TTH 02:30PM-03:45PM Hepler ELL 102 10 English for Acad Purposes II GLDS 202 TTH 04:00PM-05:15PM Hepler
ENGLISH COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ENG 101 10 Literature and Composition SMTH 223 MWF 12:30PM-01:20PM O'Connor, E. ENG 101 11 Literature and Composition DALY 212 MWF 10:30AM-11:20AM Rydel ENG 101 12 Literature and Composition SMTH 226 MWF 09:30AM-10:20AM Meehan ENG 103 10 Intro to Creative Writing SMTH 223 MWF 01:30PM-02:20PM Andrews ENG 103 11 Intro to Creative Writing ONL 01 TTH 01:00PM-02:15PM Mooney ENG 103 12 Intro to Creative Writing ONL 01 TTH 10:00AM-11:15AM S. Abdur-Rahma ENG 205 10/ Shakespeare I SMTH 222 TTH 02:30PM-03:45PM Moncrief THE 205 10 (Cross Listing) ENG 207 10 Intro British Lit & Culture I SMTH 113 MWF 09:30AM-10:20AM Charles ENG 208 10 Intro British Lit& Culture II DALY 106 TTH 10:00AM-11:15AM Gillin, R ENG 209 10/ Intro Am Lit & Culture I SMTH 222 TTH 11:30AM-12:45PM DeProspo,R AMS 209 10 (Cross Listing) ENG 209 11/ Intro Am Lit & Culture I SMTH 222 TTH 01:00PM-02:15PM DeProspo,R AMS 209 11 (Cross Listing) ENG 213 10/ Intro African Am Lit & Cul I DALY 218 MWF 12:30PM-01:20PM Knight BLS 213 10,AMS 213 10 (Cross Listing) ENG 220 10 Introduction to Fiction SMTH 222 MWF 02:30PM-03:20PM Knight ENG 220 11 Introduction to Fiction GLDS 107 TTH 02:30PM-03:45PM Mooney ENG 221 10 Introduction to Nonfiction SMTH 111 TTH 11:30AM-12:45PM S. Abdur-Rahma ENG 223 10 Introduction to Drama SMTH 111 MWF 12:30PM-01:20PM Rydel ENG 224 10 Intro to Journalism SMTH 332 MWF 01:30PM-02:20PM O'Connor, E. ENG 311 10 The Seventeenth Century SMTH 226 TTH 01:00PM-02:15PM Moncrief ENG 321 10 Romanticism DALY 106 TTH 11:30AM-12:45PM Gillin, R ENG 336 10/ Postcolonial Literature SMTH 111 MWF 10:30AM-11:20AM O'Connor, E. ILC 336 10,BLS 336 10 (Cross Listing) ENG 347 10/ American Environmental Writing GLDS 218 MWF 12:30PM-01:20PM Meehan ENV 347 10,AMS 347 10 (Cross Listing) ENG 370 10/ The Harlem Renaissance SMTH 223 TTH 10:00AM-11:15AM Knight AMS 370 10,BLS 370 10 (Cross Listing) ENG 371 10/ Faulker & Modernism in U.S. SMTH 223 T 07:00PM-09:30PM DeProspo,R AMS 371 10 (Cross Listing) ENG 393 10 Journalism Practicum DALY 107 TH 06:00PM-07:00PM S. Abdur-Rahma ENG 394 10 SpTp: The Rise of the Novel DALY 212 MWF 01:30PM-02:20PM Charles ENG 394 11/ SpTp: Restoration Comedy GCA 204 TTH 10:00AM-11:15AM Fox, B THE 394 11 (Cross Listing) ENG 394 13 SpTp: Journalism SMTH 110 TTH 02:30PM-03:45PM S. Abdur-Rahma ENG 394 14/ SpTp:Race,Gender,&His of AMS SMTH 222 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R GEN 394 11,CMS 394 10,AMS 400 10,BLS 394 ENG 452 10 Creative Wrtg Wksp: Fiction SMTH 223 W 04:00PM-06:30PM Mooney ENG 453 10 Creative Wrtg Wksp: Poetry ONL 01 M 01:30PM-04:00PM Hall, J ENG 493 10 Journalism Practicum DALY 107 TH 06:00PM-07:00PM S. Abdur-Rahma ENG 494 10 SpTp: Junior Seminar SMTH 111 MWF 11:30AM-12:20PM Andrews & Rydel ENG 494 11 SpTp: Junior Seminar SMTH 226 MWF 11:30AM-12:20PM Andrews & Rydel
ENVIRO SCIENCE AND STUDIE COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ENV 101 10 Intro to Environmental Studies SMTH NJT MWF 10:30AM-11:20AM J. Bible CMWL 104 W 02:00PM-04:00PM J. Bible ENV 101 11 Intro to Environmental Studies SMTH NJT MWF 10:30AM-11:20AM J. Bible CMWL 104 TH 01:00PM-03:00PM J. Bible ENV 101 12 Intro to Environmental Studies SMTH NJT MWF 10:30AM-11:20AM J. Bible CMWL 104 TH 09:00AM-11:00AM Fox, R ENV 107 10/ Intro to Envrmntl Archaeology CMWL 210 TTH 10:00AM-11:15AM Markin ANT 107 10 (Cross Listing) ENV 109 10/ Intro to GIS GLDS 202 MW 11:30AM-12:20PM McMaster ANT 109 10 (Cross Listing) GLDS 202 W 05:30PM-08:30PM McMaster ENV 110 10/ Chem of Environment w/ Lab CMWL 210 MWF 09:30AM-10:20AM Sherman CHE 110 10 (Cross Listing) TOLL S205 M 01:30PM-03:30PM Sherman ENV 110 11/ Chem of Environment w/ Lab CMWL 210 MWF 09:30AM-10:20AM Sherman CHE 110 11 (Cross Listing) TOLL S205 T 01:00PM-03:00PM Sherman ENV 137 10/ Cult/Envrnmnts of the Chespke CMWL 101 TTH 01:00PM-02:15PM Markin ANT 137 10 (Cross Listing) ENV 140 10 Exploring Solid Earth w/ Lab CMWL 104 MWF 10:30AM-11:20AM Kehm, Karl CMWL 104 T 10:00AM-12:00PM Kehm, Karl ENV 194 10/ SpTp: Environmental Field Exp Counihan EDU 194 10 (Cross Listing) ENV 294 10 SpTp: Applied Ecology w/ Lab CMWL 210 MWF 12:30PM-01:20PM VanMeter CMWL 104 M 01:30PM-04:30PM VanMeter ENV 294 11 SpTp: Applied Ecology w/ Lab CMWL 210 MWF 12:30PM-01:20PM VanMeter CMWL 104 F 01:30PM-04:30PM VanMeter ENV 311 10 Field Methods in Env Science SMTH 110 TTH 11:30AM-12:45PM Fox, R CMWL 104 T 01:00PM-04:00PM Fox, R ENV 347 10/ American Environmental Writing GLDS 218 MWF 12:30PM-01:20PM Meehan ENG 347 10,AMS 347 10 (Cross Listing) ENV 370 10/ Environmental Sociology GLDS 208 TTH 01:00PM-02:15PM N. Garcia SOC 370 10 (Cross Listing) ENV 394 10 SpTp: Marine Conservation SMTH 110 TTH 10:00AM-11:15AM J. Bible ENV 491 10 Senior Seminar I CMWL 210 W 04:30PM-05:30PM Kehm, Karl ENV 394 12/ SpTp: Art & Natural World DALY 218 TTH 10:00AM-11:15AM Tilghman ART 394 11 (Cross Listing)
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- FRS 101 10 Elementary French I GLDS 107 MWF 11:30AM-12:20PM Maynard GLDS 117 T 05:30PM-06:15PM FRS 101 11 Elementary French I GLDS 107 MWF 11:30AM-12:20PM Maynard GLDS 117 TH 05:30PM-06:15PM FRS 200 10 Elementary French Review GLDS 107 MWF 01:30PM-02:20PM Maynard GLDS 107 T 06:30PM-07:15PM FRS 200 11 Elementary French Review GLDS 107 MWF 01:30PM-02:20PM Maynard GLDS 107 TH 06:30PM-07:15PM FRS 201 10 Intermediate French I GLDS 201 MWF 01:30PM-02:20PM Pears GLDS 107 T 04:30PM-05:15PM FRS 301 10 Advanced French I GLDS 107 MWF 09:30AM-10:20AM Maynard FRS 304 10 Intro to French Literature II GLDS 107 TTH 11:30AM-12:45PM Pears FRS 375 10 Study Abroad Portfolio Maynard FRS 418 10 French Literature:1945-Present GLDS 107 TTH 08:30AM-09:45AM Pears
FIRST-YEAR SEMINAR COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- FYS 101 10 The Science Behind our Food SMTH 226 MWF 10:30AM-11:20AM Moyer-Taylor FYS 101 11 Feminism and the #MeToo Mvm't GLDS 117 TTH 10:00AM-11:15AM Benson FYS 101 12 Consider the Tree DALY 218 MWF 01:30PM-02:20PM Tilghman FYS 101 15 Personal Finance DALY 108 MWF 10:30AM-11:20AM Tsai FYS 101 17 Schools on Film GLDS 117 TTH 02:30PM-03:45PM Clarke-Vivier FYS 101 18 Science Fiction and Identity SMTH 226 MWF 02:30PM-03:20PM Andrews FYS 101 19 Jane Austen and Fan Culture SMTH 110 MWF 11:30AM-12:20PM Charles FYS 101 20 Voices from the Grave GLDS 117 TTH 11:30AM-12:45PM Calloway FYS 101 21 Food, People, & the Planet ESFL 01 TTH 10:00AM-11:15AM Schindler FYS 101 22 Human Rights in Hispanic Wrld GLDS 117 MWF 01:30PM-02:20PM Moreno FYS 101 24 Enemies, Terror, & Paranoia SMTH 110 MWF 09:30AM-10:20AM Black FYS 101 25 Dystopia GLDS 117 MW 02:30PM-03:45PM Fox, B FYS 101 26 Queer Pop Culture SMTH 332 MWF 11:30AM-12:20PM Ponti FYS 101 27 Cultrl Relativsm & its Limits SMTH 223 MW 02:30PM-03:45PM E. Steinmetz FYS 101 28 Making a Living in Kent Co. DALY 107 MWF 08:30AM-09:20AM Bauer FYS 101 30 The Apocalypse & Where We Go SMTH 223 TTH 11:30AM-12:45PM Kesey FYS 101 31 Abroad: The Lit. of Travel SMTH 223 TTH 01:00PM-02:15PM Kesey FYS 101 32 Writing Communities SMTH 223 MWF 09:30AM-10:20AM Boyd FYS 101 33 Boon/Boom:NuclearTech&Society SMTH 223 TTH 08:30AM-09:45AM Thuecks, D FYS 101 34 I Ain't Gonna Stdy War NoMore GCA 204 TTH 11:30AM-12:45PM E. Fugger FYS 101 35 Neuroethics CMWL 210 MWF 11:30AM-12:20PM Kerchner FYS 101 36 Narrative in Revolution GLDS 107 MWF 12:30PM-01:20PM Hull FYS 101 37 FakeNews:Media Litrcy/Dig Age DALY 211 TTH 01:00PM-02:15PM M. Grosse
GENDER STUDIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- GEN 394 10/ SpTp: Chick Playwrights GCA 204 MWF 12:30PM-01:20PM Volansky THE 394 10 (Cross Listing) GEN 394 11/ SpTp:Race,Gender,&His of AMS SMTH 222 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R ENG 394 14,CMS 394 10,AMS 400 10,BLS 394 GEN 462 10/ Sociology of the Body SMTH 113 MW 02:30PM-03:45PM Anderson, E SOC 462 10 (Cross Listing) GEN 494 10/ SpTp: Women & Washington Coll GLDS 207 TTH 08:30AM-09:45AM Wilson,C HIS 494 10 (Cross Listing)
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- GRS 101 10 Elementary German I DALY 211 MWF 09:30AM-10:20AM Grewling GLDS 201 T 06:30PM-07:15PM GRS 101 11 Elementary German I DALY 211 MWF 09:30AM-10:20AM Grewling GLDS 201 TH 06:30PM-07:15PM GRS 201 10 Intermediate German I DALY 211 MWF 10:30AM-11:20AM Grewling GLDS 201 T 05:30PM-06:15PM GRS 301 10 Advanced German Proficiency GLDS 218 MWF 01:30PM-02:20PM Grewling GRS 305 10 Intro to German Literature GLDS 218 MW 02:30PM-03:45PM Grewling
HISTORY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- HIS 111 10 IntroHis: Undrground Railroad GLDS 207 MWF 09:30AM-10:20AM Wilson,C HIS 111 11 IntroHis: SmallWrlds ErlyAmrc GLDS 218 TTH 10:00AM-11:15AM Miller, K HIS 111 12 IntroHis: WWII Home Front SMTH 111 TTH 02:30PM-03:45PM Nugent HIS 111 13 IntroHis:Medvl Courts&Culture GLDS 201 MWF 12:30PM-01:20PM Sorrentino HIS 201 10 History of the U.S. to 1865 SMTH 222 MWF 10:30AM-11:20AM Striner HIS 203 10 Modern World History I SMTH 336 MWF 10:30AM-11:20AM Black HIS 313 10/ 17th and 18th Century America GLDS 218 TTH 02:30PM-03:45PM Miller, K AMS 313 10 (Cross Listing) HIS 319 10/ African-American Hist to 1865 GLDS 207 MWF 10:30AM-11:20AM Wilson,C BLS 319 10 (Cross Listing) HIS 334 10 The American Civil War SMTH 332 MWF 12:30PM-01:20PM Striner HIS 344 10/ Hollywood Films in Dep & WWII SMTH 332 MWF 02:30PM-05:00PM Striner AMS 344 10 (Cross Listing) HIS 357 10/ Early Islamic Civilization GLDS 207 MW 02:30PM-03:45PM Sorrentino REL 357 10 (Cross Listing) HIS 391 10 Early Russian History SMTH 113 TTH 10:00AM-11:15AM Black HIS 473 10 Latin American Lit As History GLDS 218 TTH 11:30AM-12:45PM Miller, K HIS 494 10/ SpTp: Women & Washington Coll GLDS 207 TTH 08:30AM-09:45AM Wilson,C GEN 494 10 (Cross Listing)
HUMANITIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- HMN 294 10/ SpTp: ChineseLit Through Ages SMTH 110 MWF 10:30AM-11:20AM Wang ILC 294 10 (Cross Listing) HMN 294 11/ SpTp: Chinese Food Traditions SMTH 336 MW 02:30PM-03:45PM Wang ILC 294 11 (Cross Listing) HMN 394 10/ SpTp: Museum Studies CMWL 101 M 01:30PM-04:00PM Markin ANT 394 10 (Cross Listing)
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- HPS 101 10 Elementary Spanish I SMTH 113 MWF 12:30PM-01:20PM Deanda GLDS 117 M 05:30PM-06:15PM HPS 101 11 Elementary Spanish I SMTH 113 MWF 12:30PM-01:20PM Deanda GLDS 117 W 05:30PM-06:15PM HPS 101 12 Elementary Spanish I SMTH 113 MWF 11:30AM-12:20PM Deanda GLDS 117 M 06:30PM-07:15PM HPS 101 13 Elementary Spanish I SMTH 113 MWF 11:30AM-12:20PM Deanda GLDS 117 W 06:30PM-07:15PM HPS 101 14 Elementary Spanish I DALY 108 MWF 09:30AM-10:20AM Ponti GLDS 117 M 07:30PM-08:15PM HPS 101 15 Elementary Spanish I DALY 108 MWF 09:30AM-10:20AM Ponti GLDS 117 W 07:30PM-08:15PM HPS 101 16 Elementary Spanish I DALY 211 MWF 12:30PM-01:20PM Ashmore GLDS 117 T 06:30PM-07:15PM HPS 101 17 Elementary Spanish I DALY 211 MWF 12:30PM-01:20PM Ashmore GLDS 117 TH 06:30PM-07:15PM HPS 200 10 Elementary Spanish Review GLDS 201 MWF 10:30AM-11:20AM Moreno SMTH 113 T 04:30PM-05:15PM HPS 200 11 Elementary Spanish Review GLDS 201 MWF 10:30AM-11:20AM Moreno SMTH 113 TH 04:30PM-05:15PM HPS 200 12 Elementary Spanish Review GLDS 201 MWF 11:30AM-12:20PM Moreno SMTH 113 T 05:30PM-06:15PM HPS 200 13 Elementary Spanish Review GLDS 201 MWF 11:30AM-12:20PM Moreno SMTH 113 TH 05:30PM-06:15PM HPS 201 10 Intermediate Spanish I GLDS 107 MWF 10:30AM-11:20AM Ashmore GLDS 201 TH 07:30PM-08:15PM HPS 201 11 Intermediate Spanish I DALY 211 MWF 01:30PM-02:20PM Ashmore GLDS 201 T 07:30PM-08:15PM HPS 202 10 Intermediate Spanish II GLDS 208 MWF 01:30PM-02:20PM Casado Presa DALY 212 W 06:30PM-07:15PM HPS 294 10 SpTp: Spanish Lang Theatre WS GLDS 208 W 06:00PM-07:00PM Ponti HPS 301 10 Advanced Spanish Proficiency I GLDS 218 MWF 10:30AM-11:20AM Casado Presa HPS 301 11 Advanced Spanish Proficiency I GLDS 207 MWF 11:30AM-12:20PM Casado Presa HPS 303 10 Intro to Lit of Span America GLDS 107 MW 02:30PM-03:45PM Ponti HPS 375 10 Study Abroad Portfolio Casado Presa HPS 417 10/ Afro Latin America SMTH 113 MWF 01:30PM-02:20PM Deanda BLS 417 10 (Cross Listing)
INTERNATIONAL LIT & CULTU COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ILC 294 10/ SpTp: ChineseLit Through Ages SMTH 110 MWF 10:30AM-11:20AM Wang HMN 294 10 (Cross Listing) ILC 294 11/ SpTp: Chinese Food Traditions SMTH 336 MW 02:30PM-03:45PM Wang HMN 294 11 (Cross Listing) ILC 294 12/ SpTp: World Cinema GLDS 201 TTH 11:30AM-12:45PM Kozma CMS 294 11 (Cross Listing) DALY 106 W 02:30PM-05:20PM ILC 336 10/ Postcolonial Literature SMTH 111 MWF 10:30AM-11:20AM O'Connor, E. ENG 336 10,BLS 336 10 (Cross Listing)
INTERNATIONAL STUDIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- INT 491 10 International Studies Seminar GLDS 208 M 07:00PM-09:30PM Oros
MATHEMATICS COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- MAT 109 10 Statistics DALY 218 MWF 08:30AM-09:20AM Doyle MAT 109 11 Statistics DALY 218 MWF 09:30AM-10:20AM Doyle MAT 109 12 Statistics DUNN N103 MWF 10:30AM-11:20AM Ehrensbeck MAT 109 13 Statistics DUNN N103 MWF 11:30AM-12:20PM Ehrensbeck MAT 110 10 Precalculus Mathematics GLDS 201 MW 03:30PM-04:45PM Staff MAT 135 10 Finite Mathematics DALY 211 MW 04:15PM-05:30PM Coppage MAT 191 10 Freshman Math Major Seminar DUNN N103 MWF 02:30PM-03:20PM Lobo MAT 201 10 Differential Calculus SMTH 113 MWF 10:30AM-11:20AM E. Stacy MAT 201 11 Differential Calculus SMTH 226 MWF 12:30PM-01:20PM E. Stacy MAT 201 12 Differential Calculus SMTH 336 MWF 11:30AM-12:20PM Doyle MAT 201 14 Differential Calculus SMTH 222 MWF 01:30PM-02:20PM Staff MAT 202 10 Integral Calculus DALY 212 MWF 09:30AM-10:20AM Feinberg MAT 203 10 Multivariable Calculus SMTH 113 TTH 11:30AM-12:45PM Hamilton, G MAT 240 10/ Discrete Mathematics DALY 212 TTH 10:00AM-11:15AM Feinberg CSI 240 10 (Cross Listing) MAT 240 11/ Discrete Mathematics DALY 211 TTH 11:30AM-12:45PM E. Stacy CSI 240 11 (Cross Listing) MAT 291 10 Sophomore Math Major Seminar DUNN N103 MWF 02:30PM-03:20PM Lobo MAT 322 10 Intro to Abstract Algebra DUNN N103 TTH 02:30PM-03:45PM Feinberg MAT 391 10 Junior Math Major Seminar I DUNN N103 MWF 02:30PM-03:20PM Lobo MAT 394 10/ SpTp: Data Science GLDS 207 MWF 01:30PM-02:20PM Wilson, K CSI 394 10 (Cross Listing) MAT 491 10 Senior Math Major Seminar I DUNN N103 MWF 02:30PM-03:20PM Lobo MAT 494 10 SpTp: Calculus of Variations SMTH 336 MWF 01:30PM-02:20PM Hamilton, G
MUSIC COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- MUS 100 10 Introduction to Music GCA 204 MWF 10:30AM-11:20AM Green, E MUS 131 10 Music Theory I GCA 204 MWF 09:30AM-10:20AM Leupold MUS 194 10 SpTp: Music Theatre Practicum GCA 244 M 02:30PM-03:20PM Green, E MUS 204 10 Western Music:Classic-Romntic GCA 206 TTH 11:30AM-12:45PM McCollum, J MUS 231 10 Music Theory III GCA 206 MWF 10:30AM-11:20AM Leupold MUS 294 13/ SpTp: Arts Administration GCA 204 MWF 01:30PM-02:20PM Eckelman THE 294 10,CMS 294 10,BUS 294 10,ART 294 MUS 314 10 Music of Asia GCA 206 TTH 01:00PM-02:15PM McCollum, J MUS 394 10/ SpTp:Studio Recording Methods GCA 103 MW 01:30PM-03:30PM Schweitzer CMS 394 11 (Cross Listing) MUS 400 10 Music Practicum McCollum, J MUS 135 10 Class Piano I GCA 107 M 10:30AM-11:20AM Brower MUS 135 11 Class Piano I GCA 107 T 11:30AM-12:20PM Brower MUS 135 12 Class Piano I GCA 107 F 01:30PM-02:20PM Park MUS 135 13 Class Piano I GCA 107 F 02:30PM-03:20PM Park MUS 136 10 Class Guitar I GCA 244 T 11:30AM-12:20PM Palmer, M MUS 136 11 Class Guitar I GCA 244 T 02:30PM-03:20PM Palmer, M MUS 236 10 Class Guitar II GCA 244 T 04:00PM-04:50PM Palmer, M MUS 251 10 Applied Music: Voice GCA 212 Winter MUS 251 11 Applied Music: Voice GCA 213 Morse Jans MUS 253 10 Applied Music: Piano GCA 207 Brower MUS 253 11 Applied Music: Piano GCA 207 Park MUS 255 10 Applied Music: Clarinet/Sax GCA 244 Thomas MUS 255 11 Applied Music: Woodwinds GCA 208 Kesner MUS 257 10 Applied Music: Guitar/Lute GCA 104 Palmer, M MUS 259 10 Applied Music: Trumpet GCA 244 DeArmond MUS 259 11 Applied Music: Low Brass GCA 116 McCollum, J MUS 259 12 Applied Music: French Horn GCA 116 Rester MUS 261 10 Applied Music: Violin/Viola GCA 212 McCollum, K MUS 261 11 Applied Music: Cello GCA 208 Shomper MUS 261 12 Applied Music: Bass GCA 104 Anthony MUS 263 11 Applied Mus: Percussion/Drums GCA 116 Plewinski MUS 265 10 Applied Music: Composition GCA 203 Leupold MUS 451 10 Applied Music: Adv Voice GCA 212 Winter MUS 451 11 Applied Music: Adv Voice GCA 213 Morse Jans MUS 453 10 Applied Music: Adv Piano GCA 207 Brower MUS 453 11 Applied Music: Adv Piano GCA 207 Park MUS 455 10 Applied Music: Clarinet/Sax GCA 244 Thomas MUS 455 11 Applied Music: Adv Flute GCA 208 Kesner MUS 455 12 Applied Music: Oboe GCA 208 Schultz, H MUS 457 10 Applied Music: Adv Guitar/Lute GCA 104 Palmer, M MUS 459 10 Applied Music: Adv Trumpet GCA 244 DeArmond MUS 459 11 Applied Music: Adv Low Brass GCA 116 McCollum, J MUS 459 12 Applied Music: Adv FrenchHorn GCA 116 Rester MUS 461 10 Applied Music:AdvViolin/Viola GCA 212 McCollum, K MUS 461 11 Applied Music: Adv Cello GCA 208 Shomper MUS 461 12 Applied Music: Adv Bass GCA 104 Anthony MUS 463 10 Appld Music: Adv Percuss/Drums GCA 116 Schweitzer MUS 463 11 Appld Music: Adv Percuss/Drums GCA 116 Plewinski MUS 465 10 Appl Music: Ableton Composing Schweitzer MUS 266 10 Pan Pipe Ensemble TBA TBA Kesner MUS 277 10 W.C. Symphonic Band GCA 116 T 06:30PM-08:30PM Wharton, K MUS 278 10 Steel Pan Ensemble GCA 116 W 04:00PM-05:30PM Leupold MUS 279 10 Japanese Music Ensemble GCA 108 McCollum, J MUS 279 11 Japanese Music Ensemble GCA 108 McCollum, J MUS 279 12 Japanese Music Ensemble GCA 108 McCollum, J MUS 281 10/ W.C. Jazz Ensemble GCA 116 TH 04:00PM-05:45PM Thomas BLS 281 10 (Cross Listing) MUS 283 10 W.C. Chorus GCA 244 M 04:00PM-05:30PM Green, E MUS 289 10/ Afro Cuban Song GCA 116 T 04:00PM-05:00PM Schweitzer BLS 289 10 (Cross Listing) MUS 289 11/ Afro Cuban Drum GCA 116 T 05:15PM-06:15PM Schweitzer BLS 289 11 (Cross Listing) MUS 291 10 W.C. String Orchestra GCA 244 T 06:30PM-08:00PM McCollum, K MUS 294 11 SpTp: Indian Music Ensemble TBA TBA McCollum, J MUS 333 10 Conducting II GCA 206 W 02:30PM-03:45PM Green, E MUS 475 10/ W.C. Jazz Combo GCA 116 TTH 10:00AM-11:15AM Schweitzer BLS 475 10 (Cross Listing) MUS 487 10 Chamber Ensemble: Brass GCA 244 DeArmond MUS 487 11 Chamber Ens: Percussion GCA 116 Plewinski MUS 487 12 Chamber Ensemble: Strings GCA 212 McCollum, K MUS 487 14 Chamber Ensemble: Saxophone GCA 244 Thomas MUS 487 15 Chamber Ensemble: Electronic GCA 107 W 04:00PM-05:30PM Schweitzer MUS 487 16 Chamber Ensemble: Guitar GCA 244 Palmer, M
PHYSICAL EDUCATION Key Code: T = Theory, LA = Lifetime Activity, AA = Aerobic Activity 1 = first half of semester, 2 = second half of semester COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PED 017 10 Intro Strength/Condng (A-1) JFC TR MW 10:30AM-11:20AM Jenkins & M. Mullen PED 019 10 Pilates Mat Class (A-2) CAIN STD MW 08:30AM-09:20AM Fry PED 019 11 Pilates Mat Class (A-1) CAIN STD MW 08:30AM-09:20AM Fry PED 025 10 Yoga (A-1) CAIN STD MW 09:30AM-10:20AM Fry PED 025 11 Yoga (A-2) CAIN STD MW 09:30AM-10:20AM Fry PED 030 10 Scuba (A-1) SMTH 336 W 06:00PM-10:00PM Kiser PED 034 10 Advanced Scuba (A-1) SMTH 336 W 06:00PM-10:00PM Kiser PED 047 10 Personal Trng Cert (A-1) JFC TR TTH 10:00AM-11:15AM Jenkins & M. Mullen PED 052 10 Nutrition (T-1) JFC TR MW 09:30AM-10:20AM Jenkins NOTE: Physical Education courses are 7 1/2 weeks in length. Students may not add a course after the first week of classes without the instructor's approval.
PHILOSOPHY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PHL 100 10 Introduction to Philosophy CMWL 210 TTH 08:30AM-09:45AM Benson PHL 100 11 Introduction to Philosophy SMTH 332 TTH 02:30PM-03:45PM Staff PHL 100 12 Introduction to Philosophy SMTH 332 TTH 04:00PM-05:15PM Staff H PHL 100 90 Introduction to Philosophy SMTH 223 MWF 11:30AM-12:20PM Weigel PHL 102 10 Contemporary Moral Issues SMTH 111 TTH 10:00AM-11:15AM McCabe PHL 108 10 Introduction to Logic SMTH 223 MWF 10:30AM-11:20AM Weigel PHL 111 10 Intro Comprtv Religion:Western SMTH 110 M 01:30PM-04:00PM Prud'homme PHL 213 10 History of Ancient Philosophy SMTH 111 TTH 01:00PM-02:15PM McCabe PHL 240 10 Philosophy of Humor SMTH 111 T 04:00PM-06:30PM McCabe PHL 294 10/ SpTp: Black Feminism DALY 212 TTH 02:30PM-03:45PM Benson BLS 294 10 (Cross Listing) PHL 394 10 SpTp: Ruism/Confucianism DALY 108 TTH 10:00AM-11:15AM Staff PHL 435 10 Philosophy, Dialogue, Methods DALY 212 MW 02:30PM-03:45PM Weigel
RELIGION COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- REL 194 10 SpTp: Intro to Catholicism GLDS 218 M 06:30PM-07:45PM Weigel REL 357 10/ Early Islamic Civilization GLDS 207 MW 02:30PM-03:45PM Sorrentino HIS 357 10 (Cross Listing)
PHYSICS COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PHY 101 10 College Physics I w/ Lab GLDS 100 MWF 08:30AM-09:20AM Keiser DUNN N201 W 01:30PM-04:15PM Keiser PHY 101 11 College Physics I w/ Lab GLDS 100 MWF 08:30AM-09:20AM Keiser DUNN N201 TH 10:00AM-12:45PM E. Tucholski PHY 101 12 College Physics I w/ Lab GLDS 100 MWF 08:30AM-09:20AM Keiser DUNN N201 TH 01:30PM-04:15PM E. Tucholski PHY 111 10 General Physics I w/ Lab TOLL SG10 MWF 09:30AM-10:20AM Thuecks, D DUNN N201 M 01:30PM-04:15PM E. Tucholski PHY 111 11 General Physics I w/ Lab TOLL SG10 MWF 09:30AM-10:20AM Thuecks, D DUNN N201 T 10:00AM-12:45PM Thuecks, D PHY 111 12 General Physics I w/ Lab TOLL SG10 MWF 09:30AM-10:20AM Thuecks, D DUNN N201 T 01:30PM-04:15PM Thuecks, D PHY 211 10 Modern Physics DUNN N210 MWF 11:30AM-12:20PM E. Tucholski DUNN N213 T 01:30PM-04:00PM E. Tucholski PHY 323 10 Thermodynmcs/Stats Mechanics DUNN N210 MWF 10:30AM-11:20AM Thuecks, D PHY 391 10 Junior Physics Seminar I DUNN N213 T 04:00PM-05:15PM Kehm, Karl PHY 451 10 Advanced Physics Laboratory DUNN N211 TTH 01:00PM-02:15PM Keiser DUNN N211 TTH 02:30PM-04:00PM Keiser PHY 491 10 Senior Physics Seminar I DUNN N213 T 04:00PM-05:15PM Kehm, Karl
POLITICAL SCIENCE COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- POL 102 10 American Gov't and Politics GLDS 201 MWF 09:30AM-10:20AM Prud'homme POL 104 10 Intro to World Politics GLDS 207 TTH 11:30AM-12:45PM Shad POL 104 11 Intro to World Politics GLDS 208 MWF 09:30AM-10:20AM C. Reiling POL 201 10 Theories of Peace and Conflict DALY 218 TTH 08:30AM-09:45AM Wade POL 317 10 State and Local Politics DALY 212 MWF 12:30PM-01:20PM Deckman POL 320 10 Law and Society GLDS 218 MWF 11:30AM-12:20PM Prud'homme POL 331 10 History of Political Thought GLDS 117 MWF 10:30AM-11:20AM Prud'homme POL 342 10 Revolutions & Rev Movements SMTH 110 TTH 01:00PM-02:15PM Wade POL 375 10 Internatnl Political Economy SMTH 226 TTH 11:30AM-12:45PM C. Reiling POL 382 10 U.S.-Latin American Relations SMTH 226 TTH 10:00AM-11:15AM Wade POL 388 10 U.S. Forgn Pol in Middle East GLDS 207 TTH 02:30PM-03:45PM Shad POL 394 10/ SpTp: Modern African Politics DALY 211 MW 02:30PM-03:45PM C. Reiling BLS 394 10 (Cross Listing) POL 401 10 Empirical Political Research DALY 108 MWF 11:30AM-12:20PM Deckman POL 471 10 Model Diplomacy GLDS 207 T 05:00PM-06:00PM Shad
PSYCHOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PSY 111 10 General Psychology GLDS 100 MWF 10:30AM-11:20AM Gibson PSY 111 11 General Psychology GLDS 100 MWF 11:30AM-12:20PM Gibson PSY 111 12 General Psychology TOLL SG10 TTH 02:30PM-03:45PM A. Weil PSY 202 10 Life-Span Development GLDS 100 MWF 09:30AM-10:20AM Murphy PSY 209 10 Stats & Design I w/ Lab DUNN NG14 MWF 09:30AM-10:20AM McKillop DUNN NG14 T 09:00AM-11:00AM McKillop PSY 209 11 Stats & Design I w/ Lab DUNN NG14 MWF 09:30AM-10:20AM McKillop DUNN NG14 T 01:00PM-03:00PM McKillop PSY 210 10 Biopsychology DUNN NG14 MWF 02:30PM-03:20PM Kerchner DUNN N112 TH 09:00AM-11:00AM Kerchner PSY 210 11 Biopsychology DUNN NG14 MWF 02:30PM-03:20PM Kerchner DUNN N112 TH 01:00PM-03:00PM Kerchner PSY 221 10 Social Psychology DUNN NG14 MWF 12:30PM-01:20PM McKillop PSY 233 10 Psychopathology I GLDS 207 TTH 10:00AM-11:15AM Staff PSY 294 10 SpTp: Positive Psychology DUNN NG20 TTH 10:00AM-11:15AM Staff PSY 302 10 Adv Development w/ Lab DUNN NG13 TTH 10:00AM-11:15AM Murphy DUNN NG20 T 02:30PM-04:00PM Murphy PSY 304 10 Theories & Processes Counslng DUNN NG13 TTH 08:30AM-09:45AM Staff PSY 309 10 Stats & Design II w/ Lab DUNN NG14 TTH 11:30AM-12:45PM A. Weil DUNN NG14 W 10:30AM-12:20PM A. Weil PSY 309 11 Stats & Design II w/ Lab DUNN NG14 TTH 11:30AM-12:45PM A. Weil DUNN NG14 W 12:30PM-02:20PM A. Weil PSY 320 10 Health Psychology w/ Lab SMTH 332 TTH 01:00PM-02:15PM Staff DUNN NG20 F 09:30AM-11:30AM Staff PSY 320 11 Health Psychology w/ Lab SMTH 332 TTH 01:00PM-02:15PM Staff DUNN NG20 F 12:30PM-02:30PM Staff PSY 333 10 Psychological Testing DUNN NG13 MW 02:30PM-03:45PM Littlefield PSY 410 10 Human Neuropsych w/ Lab DUNN NG13 MWF 10:30AM-11:20AM Littlefield DUNN NG13 MW 09:30AM-10:20AM Littlefield PSY 490 10 Psychology Internship DUNN NG20 T 04:00PM-05:15PM Littlefield PSY 494 10 SpTp: Group Processes DUNN NG20 TH 02:30PM-03:45PM Littlefield
SOCIOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- SOC 101 10 Intro to Sociology SMTH 336 MWF 09:30AM-10:20AM Anderson, E SOC 101 11 Intro to Sociology DALY 107 MWF 11:30AM-12:20PM N. Garcia SOC 101 12 Intro to Sociology GLDS 208 TTH 10:00AM-11:15AM Durso SOC 240 10/ Criminology GLDS 100 TTH 11:30AM-12:45PM Durso BLS 240 10 (Cross Listing) SOC 262 10 Self and Society GLDS 100 MWF 12:30PM-01:20PM Anderson, E SOC 306 10 Research Methods in Sociology GLDS 100 MWF 01:30PM-02:20PM N. Garcia SOC 341 10 Variant Behavior SMTH 113 TTH 02:30PM-03:45PM Durso SOC 370 10/ Environmental Sociology GLDS 208 TTH 01:00PM-02:15PM N. Garcia ENV 370 10 (Cross Listing) SOC 462 10/ Sociology of the Body SMTH 113 MW 02:30PM-03:45PM Anderson, E GEN 462 10 (Cross Listing) SOC 483 10 Field Exp in Social Welfare SMTH 110 TH 06:00PM-08:30PM Clark SOC 491 10 Senior Seminar GLDS 218 M 04:00PM-05:15PM Durso
THEATER & DANCE COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- THE 101 10 Drama, Stage, and Society I GCA 204 MWF 11:30AM-12:20PM Volansky THE 205 10/ Shakespeare I SMTH 222 TTH 02:30PM-03:45PM Moncrief ENG 205 10 (Cross Listing) THE 211 10 Introduction to Acting GCA TWS MWF 10:30AM-11:20AM Sommerfeld THE 211 11 Introduction to Acting GCA TWS MWF 11:30AM-12:20PM Sommerfeld THE 211 13 Introduction to Acting GCA TWS MWF 01:30PM-02:20PM Daigle THE 221 10 Introduction to Directing GCA TWS TH 02:30PM-05:00PM Daigle THE 231 10 Theatre Technology GCA TWS TTH 10:00AM-11:15AM Stahl THE 241 10 Intro to Theatrical Design GCA 232 TTH 11:30AM-12:45PM Eckelman GCA 232 F 03:30PM-05:00PM Eckelman THE 285 10 Adv The Practicum: Stage Mgmt GCA 216 TH 05:00PM-06:00PM Eckelman THE 294 10/ SpTp: Arts Administration GCA 204 MWF 01:30PM-02:20PM Eckelman CMS 294 10,BUS 294 10,ART 294 10,MUS 294 THE 311 10 Advanced Acting: Shakespeare GCA TWS TTH 01:00PM-02:15PM Fox, B THE 394 10/ SpTp: Chick Playwrights GCA 204 MWF 12:30PM-01:20PM Volansky GEN 394 10 (Cross Listing) THE 394 11/ SpTp: Restoration Comedy GCA 204 TTH 10:00AM-11:15AM Fox, B ENG 394 11 (Cross Listing) THE 394 12/ SpTp: Movement for Actors GCA 229 MW 02:30PM-03:45PM Moffett DAN 394 10 (Cross Listing) THE 400 10 Elements of Production Eckelman NOTE: Students meet the Sophmore Writing Obligation requirements by: 1. Enrolling in one of the SWO sections, AND either: a. taking one course designated by one asterisk (*) or b. taking two courses designated by two asterisks (**).