WASHINGTON COLLEGE
COURSE SCHEDULE FOR 19/SP

Courses by Department

Last Updated 18:02:55 Dec 09 2018
H = Honors Courses

               HONORS CLASSES           

   COURSE      TITLE                           LOCATION  DAYS   TIME            INSTRUCTOR
   ----------  -----------------------------   --------  ----   --------------  ----------
H  ANT 107 90/ Intro to Envrmntl Archaeology   CMWL 101  TTH    10:00AM-11:15AM  Markin        
    ENV 107 90 (Cross Listing)                
H  BIO 112 90  General Biology II w/ Lab       DALY 107  TTH    11:30AM-12:45PM  Connaughton   
                                               TOLL S110 TH     02:45PM-05:15PM  Connaughton
H  ENV 107 90/ Intro to Envrmntl Archaeology   CMWL 101  TTH    10:00AM-11:15AM  Markin        
    ANT 107 90 (Cross Listing)                

AMERICAN STUDIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- AMS 210 10/ Intro Am Lit & Culture II SMTH 222 TTH 11:30AM-12:45PM DeProspo,R ENG 210 10 (Cross Listing) AMS 210 11/ Intro Am Lit & Culture II SMTH 222 TTH 01:00PM-02:15PM DeProspo,R ENG 210 11 (Cross Listing) AMS 214 10/ Intro African American Lit II DALY 218 MWF 12:30PM-01:20PM Knight ENG 214 10,BLS 214 10 (Cross Listing) AMS 345 10/ The African American Novel ONL 01 TTH 10:00AM-11:15AM Knight ENG 345 10,GEN 345 10,BLS 345 10 (Cross L AMS 377 10/ 2PACalypse Now! SMTH 223 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R ENG 377 10,GEN 377 10,BLS 377 10 (Cross L AMS 394 10/ SpTp:Revolutionary Chesapeake TBA TBA TH 02:30PM-04:30PM Fithian CRS 394 10 (Cross Listing) AMS 414 10/ Comparative Cultrl Encounters GLDS 218 TTH 11:30AM-12:45PM Miller, K HIS 414 10 (Cross Listing)
ANTHROPOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ANT 105 10 Introduction to Anthropology CMWL 101 TTH 08:30AM-09:45AM Lampman ANT 105 11 Introduction to Anthropology DALY 106 MW 02:30PM-03:45PM Steinmetz ANT 107 10/ Intro to Envrmntl Archaeology CMWL 101 TTH 11:30AM-12:45PM Markin ENV 107 10 (Cross Listing) H ANT 107 90/ Intro to Envrmntl Archaeology CMWL 101 TTH 10:00AM-11:15AM Markin ENV 107 90 (Cross Listing) ANT 208 10 Archaeological Method CMWL 210 MW 02:30PM-03:45PM Markin ANT 210 10/ Intermediate GIS GLDS 202 MW 10:30AM-11:20AM McMaster ENV 211 10 (Cross Listing) GLDS 202 M 04:30PM-07:30PM McMaster ANT 215 10/ Sex, Gender, and Culture CMWL 101 TTH 01:00PM-02:15PM Steinmetz GEN 215 10 (Cross Listing) ANT 234 10 Human Evol & Bio Anthropology CMWL 101 T 04:00PM-06:30PM Staff ANT 282 10 Prim Tech & Experimental Arch CMWL 101 W 01:30PM-04:00PM Schindler ANT 394 10 SpTp: Climate Change&Society CMWL 210 TTH 10:00AM-11:15AM Lampman ANT 394 11/ SpTp: Prisons,Punshmt, Soc. CMWL 101 TTH 02:30PM-03:45PM Steinmetz BLS 394 13 (Cross Listing) ANT 405 10 Seminar in Anthropology CMWL 101 MWF 09:30AM-10:20AM Lampman ANT 313 10/ Music of Latin America GCA 206 MWF 01:30PM-02:20PM Schweitzer MUS 313 10,BLS 313 10 (Cross Listing) ANT 329 10 Cuba Music & Culture Lampman
ART & ART HISTORY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ART 194 10 SpTp:Arts of the IslamicWorld DALY 218 MWF 11:30AM-12:20PM Tilghman ART 200 10 Intro History of Western Art DALY 218 TTH 10:00AM-11:15AM Tilghman ART 200 11 Intro History of Western Art DALY 218 TTH 11:30AM-12:45PM Tsui ART 200 12 Intro History of Western Art DALY 218 TTH 04:00PM-05:15PM Tsui ART 294 12/ SpTp: MakingGods/Medieval DALY 218 TTH 01:00PM-02:15PM Tilghman REL 294 10 (Cross Listing) ART 324 10 Photography's First Century DALY 218 MW 02:30PM-03:45PM Tsui ART 251 10 Visual and Critical Thinking LARR SOUTHTH 02:30PM-05:00PM Harvey, H ART 294 10/ SpTp:GreenerArt GreenerChem TOLL S210 TTH 10:15AM-12:45PM Marteel CHE 294 10 (Cross Listing) LARR NORTHTTH 10:15AM-12:45PM Harvey, H ART 392 10 Contemporary Practices: Jr Sem LARR SOUTHT 02:30PM-05:00PM Wills ART 394 10 SpTp: Art Outside the Gallery LARR SOUTHW 06:00PM-08:30PM Staff ART 394 11 SpTp: Printmaking LARR SOUTHMW 11:30AM-02:00PM Wills ART 492 10 Studio Art Senior Seminar LARR SOUTHM 02:30PM-05:00PM Harvey, H & Wills
BIOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- BIO 100 50 CurrTop: Microbes in Yr World SMTH 332 TTH 10:00AM-11:15AM O'Connor, K TOLL S114 T 01:50PM-03:50PM O'Connor, K BIO 100 51 CurrTop: Microbes in Yr World SMTH 332 TTH 10:00AM-11:15AM O'Connor, K TOLL S114 T 01:50PM-03:50PM O'Connor, K BIO 100 60 Current Topics in Biology SMTH 332 TTH 01:00PM-02:15PM Misra TOLL SG09 T 09:00AM-11:00AM Misra BIO 100 61 Current Topics in Biology SMTH 332 TTH 01:00PM-02:15PM Misra TOLL SG09 T 09:00AM-11:00AM Misra BIO 100 80 CurrTop: Forensic Biology SMTH 336 MWF 08:30AM-09:20AM Thuecks, S TOLL SG09 TH 01:50PM-03:50PM Thuecks, S BIO 100 81 CurrTop: Forensic Biology SMTH 336 MWF 08:30AM-09:20AM Thuecks, S TOLL SG09 TH 01:50PM-03:50PM Thuecks, S BIO 112 10 General Biology II w/ Lab TOLL SG10 TTH 10:00AM-11:15AM Krochmal TOLL S110 T 11:50AM-02:20PM Thuecks, S BIO 112 11 General Biology II w/ Lab TOLL SG10 TTH 10:00AM-11:15AM Krochmal TOLL S110 T 02:45PM-05:15PM Hockenbrock BIO 112 13 General Biology II w/ Lab TOLL SG10 TTH 11:30AM-12:45PM Windelborn TOLL S110 W 12:30PM-03:00PM Windelborn BIO 112 14 General Biology II w/ Lab TOLL SG10 TTH 11:30AM-12:45PM Windelborn TOLL S110 W 03:30PM-06:00PM Hockenbrock BIO 112 15 General Biology II w/ Lab TOLL SG10 TTH 11:30AM-12:45PM Windelborn TOLL S110 W 06:15PM-08:45PM Hockenbrock BIO 112 16 General Biology II w/ Lab TOLL SG10 MWF 10:30AM-11:20AM Carr TOLL S110 TH 08:30AM-11:00AM Carr BIO 112 18 General Biology II w/ Lab TOLL SG10 MWF 10:30AM-11:20AM Carr TOLL S110 TH 06:15PM-08:45PM Hughes H BIO 112 90 General Biology II w/ Lab DALY 107 TTH 11:30AM-12:45PM Connaughton TOLL S110 TH 02:45PM-05:15PM Connaughton BIO 205 10 Cell Biology w/ Lab TOLL S204 MWF 08:30AM-09:20AM Agrawal TOLL S114 M 01:30PM-04:30PM Agrawal BIO 208 10 General Zoology DALY 107 TTH 08:30AM-09:45AM VanMeter TOLL SG09 W 01:30PM-04:30PM VanMeter BIO 209 10 Genetics w/ Lab DALY 107 MWF 10:30AM-11:20AM Wanat TOLL S112 M 01:30PM-04:30PM Wanat BIO 209 11 Genetics w/ Lab GCA 204 TTH 10:00AM-11:15AM Agrawal TOLL S112 TH 01:30PM-04:30PM Agrawal BIO 317 10 Pathophysiology w/ Lab GLDS 218 MWF 10:30AM-11:20AM Windelborn TOLL SG11 T 01:30PM-04:30PM Windelborn BIO 336 10 Ichthyology W/ Lab DALY 107 TTH 10:00AM-11:15AM Connaughton TOLL SG09 M 01:30PM-04:30PM Connaughton BIO 351 10 Evolution w/Lab SMTH 223 TTH 11:30AM-12:45PM Carr TOLL SG09 T 01:30PM-04:30PM Carr BIO 392 10 Biology Junior Seminar GLDS 100 T 04:30PM-05:30PM Misra BIO 394 10 SpTp: Stem Cell Biology SMTH 226 MWF 12:30PM-01:20PM Misra TOLL S112 F 01:30PM-04:30PM Misra BIO 394 11 SpTp: Cellular Aging GLDS 107 TTH 10:00AM-11:15AM Wanat TOLL S112 W 01:30PM-04:30PM Wanat BIO 404 10 Immunology w/ Lab SMTH 226 TTH 11:30AM-12:45PM Verville TOLL S114 TH 01:30PM-04:30PM Verville BIO 424 10 Integrative Human Phys w/ Lab TOLL SG10 MWF 11:30AM-12:20PM Krochmal TOLL SG11 W 01:30PM-04:30PM Krochmal BIO 424 11 Integrative Human Phys w/ Lab TOLL SG10 MWF 11:30AM-12:20PM Krochmal TOLL SG11 W 05:30PM-08:30PM Krochmal
BLACK STUDIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- BLS 214 10/ Intro African American Lit II DALY 218 MWF 12:30PM-01:20PM Knight ENG 214 10,AMS 214 10 (Cross Listing) BLS 218 10/ Economic Development SMTH 222 TTH 10:00AM-11:15AM Daniels ECN 218 10 (Cross Listing) BLS 221 10/ Social Inequalities GLDS 201 MWF 02:30PM-03:20PM Garcia SOC 221 10,GEN 221 10 (Cross Listing) BLS 240 10/ Criminology GLDS 100 TTH 11:30AM-12:45PM Durso SOC 240 10 (Cross Listing) BLS 312 10/ Contemp. Francophone World GLDS 208 MWF 12:30PM-01:20PM Pears FRS 312 10,GEN 312 10,ILC 312 10 (Cross L BLS 341 10/ Politics of Development SMTH 226 TTH 10:00AM-11:15AM Wade POL 341 10,GEN 341 10 (Cross Listing) BLS 345 10/ The African American Novel ONL 01 TTH 10:00AM-11:15AM Knight ENG 345 10,AMS 345 10,GEN 345 10 (Cross L BLS 347 10/ Juvenile Delinq & Social Welfr GLDS 201 TTH 10:00AM-11:15AM Durso SOC 347 10 (Cross Listing) BLS 377 10/ 2PACalypse Now! SMTH 223 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R ENG 377 10,AMS 377 10,GEN 377 10 (Cross L BLS 394 10/ SpTp: Gender & Conflict GLDS 218 MWF 12:30PM-01:20PM Reiling POL 394 10,GEN 394 11 (Cross Listing) BLS 394 12/ SpTp:Philsophy at the Margins SMTH 226 TTH 02:30PM-03:45PM Benson PHL 394 10 (Cross Listing) BLS 394 13/ SpTp: Prisons,Punshmt,Soc. CMWL 101 TTH 02:30PM-03:45PM Steinmetz ANT 394 11 (Cross Listing) BLS 494 10/ SpTp: Minorities & Migration GLDS 218 MW 02:30PM-03:45PM Grewling GRS 494 10,HMN 494 12,ILC 494 10 (Cross L BLS 313 10/ Music of Latin America GCA 206 MWF 01:30PM-02:20PM Schweitzer ANT 313 10,MUS 313 10 (Cross Listing) BLS 278 10/ Steel Pan Ensemble GCA 116 W 04:00PM-05:30PM Leupold MUS 278 10 (Cross Listing) BLS 289 10/ AfroCuban Song GCA 116 Schweitzer MUS 289 10 (Cross Listing) BLS 289 11/ AfroCuban Drumming GCA 116 M 04:00PM-05:30PM Schweitzer MUS 289 11 (Cross Listing) BLS 475 10/ W.C. Jazz Combo GCA 116 Schweitzer MUS 475 10 (Cross Listing)
BUSINESS MANAGEMENT COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- BUS 109 10 Managerial Statistics GLDS 100 MW 02:30PM-03:45PM Gong BUS 111 10 Principles of Marketing GLDS 207 MWF 10:30AM-11:20AM Ahn BUS 111 11 Principles of Marketing GLDS 207 MWF 11:30AM-12:20PM Ahn BUS 112 10 Intro to Financial Accounting DALY 106 MWF 08:30AM-09:20AM Williams BUS 112 11 Intro to Financial Accounting DALY 106 MWF 09:30AM-10:20AM Williams BUS 209 10 Financial Analysis DALY 218 MWF 08:30AM-09:20AM Vich BUS 209 11 Financial Analysis DALY 107 MWF 11:30AM-12:20PM Tsai BUS 209 12 Financial Analysis DALY 107 MWF 12:30PM-01:20PM Tsai BUS 210 10 Management Information Systems DALY 108 TTH 11:30AM-12:45PM Vowels BUS 210 11 Management Information Systems DALY 108 TTH 01:00PM-02:15PM Vowels BUS 223 10 Marketing Research Methods DALY 108 MW 02:30PM-03:45PM Ahn BUS 294 10 SpTp: Portfolio Management DALY 108 W 08:00AM-09:20AM Bookbinder BUS 302 10 Organizational Behavior CMWL 210 MWF 11:30AM-12:20PM Harvey, M BUS 302 11 Organizational Behavior CMWL 210 MWF 12:30PM-01:20PM Harvey, M BUS 303 10 Legal Environment of Business DALY 106 TTH 02:30PM-03:45PM Barroll BUS 311 10 Global Business Strategy DALY 108 TTH 08:30AM-09:45AM Bauer BUS 316 10 Business Analytics DALY 108 TTH 02:30PM-03:45PM Goldberg BUS 320 10 Entrepreneurship DALY 107 MWF 08:30AM-09:20AM Bauer BUS 323 10 Consumer Behavior DALY 106 MWF 10:30AM-11:20AM Eanes BUS 334 10 Leadership DALY 107 MW 02:30PM-03:45PM Harvey, M DALY 107 F 02:30PM-03:45PM Feyerherm BUS 340 10 Intermediate Accounting DALY 106 TTH 08:30AM-09:45AM Williams BUS 351 10 Advertising DALY 106 MWF 12:30PM-01:20PM Eanes BUS 351 11 Advertising DALY 106 MWF 01:30PM-02:20PM Eanes BUS 394 10 SpTp:Multinat'l FinancialMgmt DALY 108 MWF 11:30AM-12:20PM Vich BUS 394 11 SpTp:Multinat'l FinancialMgmt DALY 108 MWF 12:30PM-01:20PM Vich BUS 394 12/ SpTp: Creative&Info Economies DALY 108 MWF 10:30AM-11:20AM Grosse CMS 394 10 (Cross Listing) BUS 401 10 Strategic Management DALY 106 TTH 11:30AM-12:45PM Bauer BUS 455 10 Financial Derivatives DALY 108 MWF 09:30AM-10:20AM Tsai
CHEMISTRY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CHE 120 10 Chem Prin of Organic Molecules TOLL S208 MWF 11:30AM-12:20PM Lipchock TOLL S205 TH 01:00PM-04:00PM Lipchock CHE 140 10 Reactions of Organc Molecules SMTH 222 MWF 09:30AM-10:20AM Amick, A CHE 140 11 Reactions of Organc Molecules SMTH 222 MWF 10:30AM-11:20AM Amick, A CHE 140 12 Reactions of Organc Molecules SMTH 222 MWF 11:30AM-12:20PM Amick, A CHE 142 10 Reactions of Org Molec Lab TOLL S208 M 01:30PM-04:30PM Moyer-Taylor CHE 142 11 Reactions of Org Molec Lab TOLL S208 T 08:30AM-11:30AM Moyer-Taylor CHE 142 12 Reactions of Org Molec Lab TOLL S208 T 01:00PM-04:00PM Lipchock CHE 142 13 Reactions of Org Molec Lab TOLL S208 W 01:30PM-04:30PM Moyer-Taylor CHE 142 14 Reactions of Org Molec Lab TOLL S208 TH 01:00PM-04:00PM Moyer-Taylor CHE 202 10 Organic Chemistry II DALY 218 MWF 09:30AM-10:20AM Smith, Anna CHE 202 11 Organic Chemistry II DALY 218 MWF 10:30AM-11:20AM Smith, Anna CHE 204 10 Organic Chemistry II Lab TOLL S209 M 01:30PM-04:30PM Smith, Anna CHE 204 11 Organic Chemistry II Lab TOLL S209 M 06:30PM-09:30PM Chatellier CHE 204 12 Organic Chemistry II Lab TOLL S209 T 01:00PM-04:00PM Moyer-Taylor CHE 204 13 Organic Chemistry II Lab TOLL S209 W 01:30PM-04:30PM Smith, Anna CHE 210 10/ Environmental Chemistry SMTH 226 MWF 11:30AM-12:20PM Sherman ENV 210 10 (Cross Listing) TOLL S209 TH 01:00PM-04:00PM Sherman CHE 220 10 Quantitatve Chemical Analysis GLDS 218 MWF 09:30AM-10:20AM Sherman TOLL S205 W 01:30PM-04:30PM Sherman CHE 306 10 Quantum Chem & Spectro w/ Lab TOLL S204 MWF 09:30AM-10:20AM Locker TOLL S210 M 01:30PM-04:30PM Locker CHE 311 10 Inorganic Chemisty w/ Lab TOLL S204 MWF 11:30AM-12:20PM Marteel TOLL S210 W 01:30PM-04:30PM Marteel CHE 314 10 Instrumental Mthds of Analysis TOLL S204 TTH 08:30AM-09:45AM Locker TOLL S210 T 01:00PM-04:00PM Locker CHE 392 10 Junior Seminar TOLL S204 MWF 12:30PM-01:20PM Marteel CHE 405 10 Biophysical Methods TOLL S209 TTH 10:00AM-11:15AM Lipchock CHE 294 10/ SpTp:GreenerArt GreenerChem TOLL S210 TTH 10:15AM-12:45PM Marteel ART 294 10 (Cross Listing) LARR NORTHTTH 10:15AM-12:45PM Harvey, H
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CHN 102 10 Elementary Chinese II DALY 211 MWF 09:30AM-10:20AM Hull GLDS 107 TTH 05:30PM-06:20PM Hull CHN 202 10 Intermediate Chinese II DALY 212 MWF 01:30PM-02:20PM Hull GLDS 107 TTH 06:30PM-07:20PM Hull CHN 394 10 SpTp: Advanced Chinese II GLDS 107 MWF 10:30AM-11:20AM Wang
COMMUNICATION & MEDIA STU COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CMS 101 10 Intro to Comm & Media Studies SMTH 113 MWF 02:30PM-03:20PM Grosse CMS 194 10 SpTp: Video Production I MILL BECK T 04:00PM-05:30PM N. Cross CMS 201 10 Contemp Popular Film & TV DALY 218 TTH 02:30PM-03:45PM Kozma SMTH NJT W 02:30PM-05:20PM CMS 202 10 World Cinema II SMTH NJT TTH 10:00AM-11:15AM Kozma SMTH NJT W 08:30AM-11:20AM CMS 250 10 Intermediate Comm& Media Thry DALY 212 TTH 11:30AM-12:45PM Kozma CMS 294 10 SpTp: Int'l Communication SMTH 111 MWF 12:30PM-01:20PM Grosse CMS 394 10/ SpTp: Creative&Info Economies DALY 108 MWF 10:30AM-11:20AM Grosse BUS 394 12 (Cross Listing)
CHESAPEAKE REGIONAL STUDI COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CRS 394 10/ SpTp:Revolutionary Chesapeake TBA TBA TH 02:30PM-04:30PM Fithian AMS 394 10 (Cross Listing)
MATHEMATICS COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- CSI 201 11 Computer Science I DUNN N103 MWF 10:30AM-11:20AM Ramsey CSI 202 10 Computer Science II DUNN N103 MWF 12:30PM-01:20PM Wilson, K CSI 202 11 Computer Science II DUNN N103 MWF 09:30AM-10:20AM Wilson, K CSI 240 10/ Discrete Mathematics DUNN N103 TTH 02:30PM-03:45PM Feinberg MAT 240 10 (Cross Listing) CSI 350 10 Theory of Computation DUNN N103 MWF 11:30AM-12:20PM Ramsey CSI 360 10 Database Systems DUNN N103 TTH 01:00PM-02:15PM Ramsey CSI 370 10 Design & Analysis of Algorthms CMWL 210 TTH 08:30AM-09:45AM Wilson, K CSI 394 10/ SpTp:Combinatorics&GrphTheory DUNN N103 TTH 11:30AM-12:45PM Feinberg MAT 394 10 (Cross Listing)
DANCE COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- DAN 194 10 SpTp: Jazz Dance JFC DS TTH 02:30PM-03:45PM Moffett DAN 212 10 Beginning Ballet JFC DS MW 04:00PM-05:15PM Cannon DAN 305 10 Intro to Teaching Dance GCA 229 MW 04:00PM-05:15PM Moffett DAN 327 10 Intermediate Modern Dance JFC DS TTH 04:00PM-05:15PM Moffett
ECONOMICS COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ECN 111 10 Principles of Macroeconomics SMTH 113 TTH 10:00AM-11:15AM Lim ECN 111 11 Principles of Macroeconomics SMTH 332 TTH 11:30AM-12:45PM Lim ECN 111 12 Principles of Macroeconomics SMTH 113 TTH 02:30PM-03:45PM Mayer ECN 112 10 Principles of Microeconomics CMWL 210 MWF 09:30AM-10:20AM Scott ECN 112 11 Principles of Microeconomics CMWL 210 MWF 10:30AM-11:20AM Scott ECN 112 12 Principles of Microeconomics SMTH 111 TTH 11:30AM-12:45PM Lynch ECN 212 10 Intermediate Microeconomics SMTH 336 MWF 12:30PM-01:20PM Jhunjhunwala ECN 212 11 Intermediate Microeconomics SMTH 336 MWF 01:30PM-02:20PM Jhunjhunwala ECN 215 10 Data Analysis I CMWL 210 TTH 01:00PM-02:15PM Daniels ECN 215 11 Data Analysis I CMWL 210 TTH 02:30PM-03:45PM Daniels ECN 218 10/ Economic Development SMTH 222 TTH 10:00AM-11:15AM Daniels BLS 218 10 (Cross Listing) ECN 314 10 Money & Banking SMTH 336 TTH 02:30PM-03:45PM Lim ECN 320 10 Econometrics SMTH 336 TTH 11:30AM-12:45PM Mayer ECN 394 10 SpTp: Behavioral Economics GLDS 100 MWF 09:30AM-10:20AM Jhunjhunwala ECN 410 10 International Trade SMTH 332 TTH 02:30PM-03:45PM Lynch ECN 410 11 International Trade SMTH 332 TTH 04:00PM-05:15PM Lynch
EDUCATION COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- EDU 194 10/ SpTp: Environment'l Field Exp Counihan ENV 194 10 (Cross Listing) EDU 194 11 SpTp: Museum Edu Field Exp Clarke-Vivier EDU 216 10 Clinical Fld Exper - SEC Counihan EDU 217 10 Clinical Fld Exper - SEC Counihan EDU 218 10 Clinical Fld Exper - HDV Clarke-Vivier EDU 219 10 Clinical Fld Exper - HDV Clarke-Vivier EDU 251 10 Principles of Education GLDS 101 TTH 11:30AM-12:45PM Clarke-Vivier EDU 305 10 Qualitative Inquiry in Educ GLDS 101 TTH 02:30PM-03:45PM Clarke-Vivier EDU 307 10 Reading in the Content Area GLDS 117 TTH 08:30AM-09:45AM Counihan EDU 315 10 Traditional & Modern Grammar GLDS 101 M 06:00PM-08:30PM Hansen EDU 330 10 Diversity & Inclusion GLDS 117 TTH 10:00AM-11:15AM Johnson, M EDU 352 10 Rdng Instrctn and Assessment GLDS 101 TTH 10:00AM-11:15AM Bunten EDU 354 10/ Children's & Young Adult Lit GLDS 101 TTH 01:00PM-02:15PM Bunten ENG 342 10 (Cross Listing) EDU 394 10 SpTp:Dsigning&Msuring Lrning GLDS 101 TTH 08:30AM-09:45AM Clarke-Vivier EDU 404 10 Secondary Teaching Internship TBA TBA Counihan EDU 406 10 Seminar in Peer Tutoring GLDS 117 TTH 02:30PM-03:45PM Boyd EDU 414 10 Int:Teaching - Elementary GLDS 101 T 04:00PM-05:15PM Bunten
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ELL 101 10 English for Acad Purposes I GLDS 202 TTH 01:00PM-02:15PM Hepler ELL 102 10 English for Acad Purposes II GLDS 202 TTH 02:30PM-03:45PM Hepler
ENGLISH COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ENG 101 10 Literature and Composition SMTH 226 MWF 09:30AM-10:20AM Meehan ENG 101 11 Literature and Composition SMTH 226 MWF 10:30AM-11:20AM O'Connor, E. ENG 101 12 Literature and Composition SMTH 223 MWF 12:30PM-01:20PM Rydel ENG 101 13 Literature and Composition SMTH 226 MWF 01:30PM-02:20PM Charles, K ENG 103 10 Intro to Creative Writing ONL 01 TTH 02:30PM-03:45PM Abdur-Rahman ENG 103 11 Intro to Creative Writing SMTH 110 MWF 10:30AM-11:20AM Andrews, K ENG 201 10 The Art of Rhetoric SMTH 113 MWF 12:30PM-01:20PM Meehan ENG 206 10/ Shakespeare II SMTH 222 TTH 02:30PM-03:45PM Moncrief THE 206 10 (Cross Listing) ENG 208 10 Intro British Lit& Culture II GLDS 201 MWF 10:30AM-11:20AM Charles, K ENG 210 10/ Intro Am Lit & Culture II SMTH 222 TTH 11:30AM-12:45PM DeProspo,R AMS 210 10 (Cross Listing) ENG 210 11/ Intro Am Lit & Culture II SMTH 222 TTH 01:00PM-02:15PM DeProspo,R AMS 210 11 (Cross Listing) ENG 214 10/ Intro African American Lit II DALY 218 MWF 12:30PM-01:20PM Knight AMS 214 10,BLS 214 10 (Cross Listing) ENG 216 10/ Classical Literature SMTH 111 MWF 09:30AM-10:20AM Rydel GEN 216 10 (Cross Listing) ENG 220 10 Introduction to Fiction SMTH 226 MWF 02:30PM-03:20PM Knight ENG 220 11 Introduction to Fiction DALY 212 TTH 10:00AM-11:15AM Kesey ENG 222 10 Introduction to Poetry DALY 211 MWF 11:30AM-12:20PM Andrews, K ENG 224 10 Intro to Journalism SMTH 111 MWF 01:30PM-02:20PM O'Connor, E. ENG 323 10 19th Century English Novel SMTH 113 MWF 09:30AM-10:20AM Charles, K ENG 332 10 Modern & Contemp British Lit SMTH 110 MWF 12:30PM-01:20PM O'Connor, E. ENG 342 10/ Children's & Young Adult Lit GLDS 101 TTH 01:00PM-02:15PM Bunten EDU 354 10 (Cross Listing) ENG 345 10/ The African American Novel ONL 01 TTH 10:00AM-11:15AM Knight AMS 345 10,GEN 345 10,BLS 345 10 (Cross L ENG 353 10 Contemp Am Lit:Living Writers SMTH 110 TTH 02:30PM-03:45PM Kesey ENG 354 10 Literary Editing & Publishing ONL 01 M 01:30PM-04:00PM Hall, J ENG 377 10/ 2PACalypse Now! SMTH 223 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R AMS 377 10,GEN 377 10,BLS 377 10 (Cross L ENG 393 10 Journalism Practicum ONL 01 F 02:30PM-03:45PM Abdur-Rahman ENG 394 10/ SpTp: The Global Middle Ages DALY 212 MWF 11:30AM-12:20PM Rydel HMN 394 10,ILC 394 11,GEN 394 10 (Cross L ENG 394 11 SpTp: Journalism:Adv Writing SMTH 110 TTH 10:00AM-11:15AM Abdur-Rahman ENG 411 10 Milton SMTH 226 TTH 01:00PM-02:15PM Moncrief ENG 454 10 Creative Wrtg Wksp:Nonfiction SMTH 110 TTH 11:30AM-12:45PM Abdur-Rahman ENG 493 10 Journalism Practicum ONL 01 F 02:30PM-03:45PM Abdur-Rahman ENG 494 10 SpTp: CW Wrkshp: The Novella ONL 01 W 10:00AM-12:20PM Kesey ENG 494 11 SpTp: CW Wrkshp: Prose Poetry SMTH 223 W 01:30PM-04:00PM Andrews, K
ENVIRO SCIENCE AND STUDIE COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ENV 107 10/ Intro to Envrmntl Archaeology CMWL 101 TTH 11:30AM-12:45PM Markin ANT 107 10 (Cross Listing) H ENV 107 90/ Intro to Envrmntl Archaeology CMWL 101 TTH 10:00AM-11:15AM Markin ANT 107 90 (Cross Listing) ENV 117 10 Intro Enviro/Natural Res Econ CMWL 210 MWF 08:30AM-09:20AM Scott ENV 141 10 Atmosphere, Ocean, Env w/ Lab SMTH 222 MWF 12:30PM-01:20PM Bible CMWL 104 TH 09:00AM-11:00AM Bible ENV 141 11 Atmosphere, Ocean, Env w/ Lab SMTH 222 MWF 12:30PM-01:20PM Bible CMWL 104 TH 01:00PM-03:00PM Bible ENV 194 10/ SpTp: Environment'l Field Exp Counihan EDU 194 10 (Cross Listing) ENV 210 10/ Environmental Chemistry SMTH 226 MWF 11:30AM-12:20PM Sherman CHE 210 10 (Cross Listing) TOLL S209 TH 01:00PM-04:00PM Sherman ENV 211 10/ Intermediate GIS GLDS 202 MW 10:30AM-11:20AM McMaster ANT 210 10 (Cross Listing) GLDS 202 M 04:30PM-07:30PM McMaster ENV 294 10 SpTp: Envirnm'tl Communicat'n GLDS 117 MWF 09:30AM-10:20AM Bible ENV 302 10 Conservatn & Wildlife Technqs SMTH 223 TTH 10:00AM-11:15AM VanMeter CMWL 104 M 01:30PM-04:30PM VanMeter ENV 312 10 Watershed Biogeochemistry SMTH 223 MWF 09:30AM-10:20AM Fox, R CMWL 104 T 01:00PM-04:00PM Fox, R ENV 392 10 Junior Seminar CMWL 210 W 04:30PM-05:30PM Fox, R ENV 394 10 SpTp: Climate Change w/ Lab SMTH 223 MWF 10:30AM-11:20AM Fox, R CMWL 104 W 01:30PM-04:30PM Fox, R ENV 394 11/ SpTp: Soc of Food&Agriculture DALY 212 TTH 01:00PM-02:15PM Garcia SOC 394 10 (Cross Listing)
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- FRS 102 10 Elementary French II SMTH 113 MWF 10:30AM-11:20AM Pears GLDS 208 T 05:30PM-06:15PM FRS 102 11 Elementary French II SMTH 113 MWF 10:30AM-11:20AM Pears GLDS 117 TH 05:30PM-06:15PM FRS 202 10 Intermediate French II GLDS 107 MWF 11:30AM-12:20PM Maynard GLDS 208 T 06:30PM-07:15PM FRS 294 10/ SpTp: Vice & Virtue Early Mod GLDS 117 MWF 10:30AM-11:20AM Maynard ILC 294 12,HPS 294 10 (Cross Listing) FRS 302 10 Advanced French II GLDS 208 MWF 08:30AM-09:20AM Pears FRS 312 10/ Contemp. Francophone World GLDS 208 MWF 12:30PM-01:20PM Pears GEN 312 10,BLS 312 10,ILC 312 10 (Cross L FRS 494 10/ SpTp: French Crime Fiction GLDS 107 TTH 11:30AM-12:45PM Maynard HMN 494 10 (Cross Listing)
FIRST-YEAR SEMINAR COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- FYS 101 10 First-Year Seminar GLDS 107 TTH 02:30PM-03:45PM A. Vassar
GENDER STUDIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- GEN 213 10/ Sociology of Gender GLDS 201 MWF 09:30AM-10:20AM Anderson, E SOC 213 10 (Cross Listing) GEN 215 10/ Sex, Gender, and Culture CMWL 101 TTH 01:00PM-02:15PM Steinmetz ANT 215 10 (Cross Listing) GEN 216 10/ Classical Literature SMTH 111 MWF 09:30AM-10:20AM Rydel ENG 216 10 (Cross Listing) GEN 221 10/ Social Inequalities GLDS 201 MWF 02:30PM-03:20PM Garcia BLS 221 10,SOC 221 10 (Cross Listing) GEN 312 10/ Contemp. Francophone World GLDS 208 MWF 12:30PM-01:20PM Pears FRS 312 10,BLS 312 10,ILC 312 10 (Cross L GEN 341 10/ Politics of Development SMTH 226 TTH 10:00AM-11:15AM Wade POL 341 10,BLS 341 10 (Cross Listing) GEN 345 10/ The African American Novel ONL 01 TTH 10:00AM-11:15AM Knight ENG 345 10,AMS 345 10,BLS 345 10 (Cross L GEN 355 10/ Women in Medieval Europe GLDS 207 MW 02:30PM-03:45PM Sorrentino HIS 355 10 (Cross Listing) GEN 373 10/ Human Rights & Social Justice SMTH 110 TTH 01:00PM-02:15PM Wade POL 373 10 (Cross Listing) GEN 377 10/ 2PACalypse Now! SMTH 223 W 07:00PM-09:30PM DeProspo,R ENG 377 10,AMS 377 10,BLS 377 10 (Cross L GEN 394 10/ SpTp: The Global Middle Ages DALY 212 MWF 11:30AM-12:20PM Rydel ENG 394 10,HMN 394 10,ILC 394 11 (Cross L GEN 394 11/ SpTp: Gender & Conflict GLDS 218 MWF 12:30PM-01:20PM Reiling POL 394 10,BLS 394 10 (Cross Listing)
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- GRS 102 10 Elementary German II DALY 212 MWF 09:30AM-10:20AM Grewling DALY 212 T 06:30PM-07:15PM GRS 102 11 Elementary German II DALY 212 MWF 09:30AM-10:20AM Grewling DALY 212 TH 06:30PM-07:15PM GRS 202 10 Intermediate German II DALY 212 MWF 10:30AM-11:20AM Grewling DALY 212 T 05:30PM-06:15PM GRS 494 10/ SpTp: Minorities & Migration GLDS 218 MW 02:30PM-03:45PM Grewling BLS 494 10,HMN 494 12,ILC 494 10 (Cross L
HISTORY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- HIS 111 10 IntroHis: H.Potter RenSnceMgc GLDS 207 MWF 12:30PM-01:20PM Sorrentino HIS 111 11 IntroHis: SmallWrlds ErlyAmrc GLDS 218 TTH 10:00AM-11:15AM Miller, K HIS 111 12 IntHis:The Unfinished Civ War DALY 212 TTH 02:30PM-03:45PM Goodheart HIS 202 10 History of the U.S. Since 1865 SMTH 332 MWF 10:30AM-11:20AM Striner HIS 204 10 Modern World History II SMTH 336 MWF 10:30AM-11:20AM Black HIS 218 10 Historical Film Genres SMTH 222 MWF 02:30PM-05:00PM Striner HIS 315 10 The Early Republic GLDS 208 TTH 02:30PM-03:45PM Miller, K HIS 335 10 Reconstruction & Gilded Age SMTH 332 MWF 12:30PM-01:20PM Striner HIS 355 10/ Women in Medieval Europe GLDS 207 MW 02:30PM-03:45PM Sorrentino GEN 355 10 (Cross Listing) HIS 383 10 History of Modern Japan SMTH 336 MWF 09:30AM-10:20AM Black HIS 394 10 SpTp:The Past in Publc Spaces SMTH 113 TTH 01:00PM-02:15PM Nugent HIS 394 11 SpTp:War & Race in Early Amer SMTH 113 TTH 06:30PM-07:45PM R. Parkinson HIS 399 10 Historical Method GLDS 207 TTH 10:00AM-11:15AM Sorrentino HIS 414 10/ Comparative Cultrl Encounters GLDS 218 TTH 11:30AM-12:45PM Miller, K AMS 414 10 (Cross Listing)
HUMANITIES COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- HMN 394 10/ SpTp: The Global Middle Ages DALY 212 MWF 11:30AM-12:20PM Rydel ENG 394 10,ILC 394 11,GEN 394 10 (Cross L HMN 394 12/ SpTp: Latin American Civ&Cult GLDS 107 MW 02:30PM-03:45PM Ponti HPS 394 10 (Cross Listing) HMN 394 13/ SpTp: Journey to the West GLDS 117 MW 02:30PM-03:45PM Wang ILC 394 10 (Cross Listing) HMN 494 10/ SpTp: French Crime Fiction GLDS 107 TTH 11:30AM-12:45PM Maynard FRS 494 10 (Cross Listing) HMN 494 11/ SpTp:Occult Wrlds:Lit&CultrSP GLDS 201 TTH 02:30PM-03:45PM Casado Presa HPS 494 10 (Cross Listing) HMN 494 12/ SpTp: Minorities & Migration GLDS 218 MW 02:30PM-03:45PM Grewling GRS 494 10,BLS 494 10,ILC 494 10 (Cross L
MODERN LANGUAGE STUDY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- HPS 102 10 Elementary Spanish II SMTH 111 MWF 10:30AM-11:20AM Ashmore SMTH 111 T 05:30PM-06:15PM Ashmore HPS 102 11 Elementary Spanish II SMTH 111 MWF 10:30AM-11:20AM Ashmore SMTH 111 TH 05:30PM-06:15PM Ashmore HPS 102 12 Elementary Spanish II SMTH 111 MWF 11:30AM-12:20PM Ashmore SMTH 111 T 06:30PM-07:15PM Ashmore HPS 102 13 Elementary Spanish II SMTH 111 MWF 11:30AM-12:20PM Ashmore SMTH 111 TH 06:30PM-07:15PM HPS 102 14 Elementary Spanish II DALY 211 MWF 12:30PM-01:20PM Moreno DALY 211 M 06:30PM-07:15PM Moreno HPS 102 15 Elementary Spanish II DALY 211 MWF 12:30PM-01:20PM Moreno DALY 211 W 06:30PM-07:15PM HPS 102 16 Elementary Spanish II DALY 211 MWF 02:30PM-03:20PM Moreno DALY 211 M 05:30PM-06:15PM Moreno HPS 102 17 Elementary Spanish II DALY 211 MWF 02:30PM-03:20PM Moreno DALY 211 W 05:30PM-06:15PM Moreno HPS 200 10 Elementary Spanish Review GLDS 107 MWF 09:30AM-10:20AM Ponti GLDS 117 T 05:30PM-06:15PM Ponti HPS 200 11 Elementary Spanish Review GLDS 107 MWF 09:30AM-10:20AM Ponti GLDS 201 TH 05:30PM-06:15PM HPS 200 12 Elementary Spanish Review GLDS 107 MWF 08:30AM-09:20AM Ponti GLDS 117 T 06:30PM-07:15PM Ponti HPS 200 13 Elementary Spanish Review GLDS 107 MWF 08:30AM-09:20AM Ponti GLDS 117 TH 06:30PM-07:15PM Ponti HPS 201 10 Intermediate Spanish I DALY 211 MWF 01:30PM-02:20PM Ashmore GLDS 107 T 07:30PM-08:15PM HPS 202 10 Intermediate Spanish II SMTH 113 MWF 11:30AM-12:20PM Moreno GLDS 107 M 07:30PM-08:15PM Moreno HPS 294 10/ SpTp: Vice & Virtue Early Mod GLDS 117 MWF 10:30AM-11:20AM Maynard ILC 294 12,FRS 294 10 (Cross Listing) HPS 302 10 Adv Spanish Proficiency II GLDS 201 MWF 11:30AM-12:20PM Deanda HPS 302 11 Adv Spanish Proficiency II GLDS 201 TTH 11:30AM-12:45PM Casado Presa HPS 305 10 Intro Lit of Spain & Latin Am GLDS 107 MWF 01:30PM-02:20PM Deanda HPS 375 10 Study Abroad Portfolio Casado Presa HPS 394 10/ SpTp: Latin American Civ&Cult GLDS 107 MW 02:30PM-03:45PM Ponti HMN 394 12 (Cross Listing) HPS 494 10/ SpTp:Occult Wrlds:Lit&CultrSP GLDS 201 TTH 02:30PM-03:45PM Casado Presa HMN 494 11 (Cross Listing)
INTERNATIONAL LIT & CULTU COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- ILC 294 10 SpTp: Chinese Lit Thrgh Ages GLDS 117 MWF 11:30AM-12:20PM Hull ILC 294 11 SpTp: East Asian Cult & Civ GLDS 107 MWF 12:30PM-01:20PM Wang ILC 294 12/ SpTp: Vice & Virtue Early Mod GLDS 117 MWF 10:30AM-11:20AM Maynard FRS 294 10,HPS 294 10 (Cross Listing) ILC 312 10/ Contemp. Francophone World GLDS 208 MWF 12:30PM-01:20PM Pears FRS 312 10,GEN 312 10,BLS 312 10 (Cross L ILC 394 10/ SpTp: Journey to the West GLDS 117 MW 02:30PM-03:45PM Wang HMN 394 13 (Cross Listing) ILC 394 11/ SpTp: The Global Middle Ages DALY 212 MWF 11:30AM-12:20PM Rydel ENG 394 10,HMN 394 10,GEN 394 10 (Cross L ILC 494 10/ SpTp: Minorities & Migration GLDS 218 MW 02:30PM-03:45PM Grewling GRS 494 10,BLS 494 10,HMN 494 12 (Cross L
MATHEMATICS COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- MAT 109 10 Statistics GLDS 201 MWF 01:30PM-02:20PM Ehrensbeck MAT 109 11 Statistics GLDS 201 MWF 12:30PM-01:20PM Ehrensbeck MAT 109 12 Statistics SMTH 332 MWF 08:30AM-09:20AM Doyle MAT 109 13 Statistics SMTH 332 MWF 09:30AM-10:20AM Doyle MAT 135 10 Finite Mathematics SMTH 111 M 05:15PM-07:45PM Coppage MAT 201 10 Differential Calculus SMTH 332 MWF 11:30AM-12:20PM Doyle MAT 201 11 Differential Calculus ONL 01 MWF 08:30AM-09:20AM Stacy MAT 201 12 Differential Calculus ONL 01 MWF 12:30PM-01:20PM Stacy MAT 202 10 Integral Calculus SMTH 110 MWF 09:30AM-10:20AM Poulsen MAT 202 11 Integral Calculus DUNN N103 TTH 08:30AM-09:45AM Andrews, J MAT 202 12 Integral Calculus DUNN N103 TTH 10:00AM-11:15AM Andrews, J MAT 203 10 Multivariable Calculus DUNN N103 MWF 01:30PM-02:20PM Feinberg MAT 240 10/ Discrete Mathematics DUNN N103 TTH 02:30PM-03:45PM Feinberg CSI 240 10 (Cross Listing) MAT 252 10/ Sci Modeling & Data Analysis DUNN N210 MWF 01:30PM-02:20PM Campbell, C PHY 252 10 (Cross Listing) MAT 311 10 Real Analysis I SMTH 222 TTH 08:30AM-09:45AM Poulsen MAT 325 10 Vector Spaces SMTH 222 MWF 08:30AM-09:20AM Poulsen MAT 327 10 Theory of Numbers ONL 01 TTH 01:00PM-02:15PM Stacy MAT 340 10 Numerical Analysis DALY 107 TTH 02:30PM-03:45PM Hamilton, G MAT 345 10 Differential Equations SMTH 336 TTH 10:00AM-11:15AM Hamilton, G MAT 392 10 Junior Math Major Seminar II DUNN N103 MWF 02:30PM-03:20PM Ramsey MAT 394 10/ SpTp:Combinatorics&GrphTheory DUNN N103 TTH 11:30AM-12:45PM Feinberg CSI 394 10 (Cross Listing) MAT 492 10 Senior Math Major Seminar II DUNN N103 MWF 02:30PM-03:20PM Ramsey MAT 494 11 SpTp: Calc of Variations II SMTH 336 TTH 06:00PM-07:15PM Hamilton, G
MUSIC COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- MUS 100 10 Introduction to Music GCA 204 MWF 10:30AM-11:20AM Green, E MUS 104 10 Intro to World Music & Ethno GCA 204 TTH 11:30AM-12:45PM McCollum, J MUS 132 10 Music Theory II GCA 204 MWF 09:30AM-10:20AM Leupold MUS 205 10 Western Music:Mus Since 1900 GCA 206 MWF 12:30PM-01:20PM Schweitzer MUS 233 10 Conducting & Arranging GCA 206 W 02:30PM-03:45PM Green, E MUS 294 10 SpTp: Musical Theatr. Prodctn GCA 244 M 02:30PM-03:45PM Green, E & Winter MUS 313 10/ Music of Latin America GCA 206 MWF 01:30PM-02:20PM Schweitzer ANT 313 10,BLS 313 10 (Cross Listing) MUS 331 10 Analytical Technique GCA 206 MWF 10:30AM-11:20AM Leupold MUS 394 10/ SpTp: Perform. Japan Buddhism GCA 206 TTH 01:00PM-02:15PM McCollum, J PHL 394 11 (Cross Listing) MUS 400 10 Music Practicum TBA TBA McCollum, J MUS 135 10 Class Piano I GCA 107 M 10:30AM-11:20AM Brower MUS 135 11 Class Piano I GCA 107 F 01:30PM-02:20PM Park MUS 135 12 Class Piano I GCA 107 F 02:30PM-03:20PM Park MUS 136 10 Class Guitar I GCA 244 T 11:30AM-12:20PM Palmer, M MUS 136 11 Class Guitar I GCA 244 T 02:30PM-03:20PM Palmer, M MUS 235 10 Class Piano II GCA 107 W 11:30AM-12:20PM Brower MUS 236 10 Class Guitar II GCA 244 T 04:00PM-04:50PM Palmer, M MUS 251 10 Applied Music: Voice GCA 112 Winter MUS 251 11 Applied Music: Voice GCA 113 Umhau MUS 253 10 Applied Music: Piano GCA 207 Brower MUS 253 11 Applied Music: Piano GCA 207 Park MUS 255 10 Applied Music: Clarinet/Sax GCA 244 Thomas MUS 255 11 Applied Music: Flute GCA 208 Kesner MUS 257 10 Applied Music: Guitar/Lute GCA 103 Palmer, M MUS 259 10 Applied Music: Trumpet GCA 244 DeArmond MUS 259 11 Applied Music: Low Brass GCA 212 McCollum, J MUS 261 10 Applied Music: Violin/Viola GCA 212 McCollum, K MUS 261 11 Applied Music: Cello GCA 208 Staff MUS 261 12 Applied Music: Bass GCA 103 Anthony MUS 263 10 Applied Mus: Percussion/Drums GCA 116 Plewinski MUS 263 11 Applied Mus: Percussion/Drums GCA 116 Schweitzer MUS 265 10 Applied Music: Composition GCA 203 Leupold MUS 451 10 Applied Music: Adv Voice GCA 112 Winter MUS 451 11 Applied Music: Adv Voice GCA 113 Umhau MUS 453 10 Applied Music: Adv Piano GCA 207 Brower MUS 453 11 Applied Music: Adv Piano GCA 207 Park MUS 455 10 Applied Music: Adv Clrnet/Sax GCA 244 Thomas MUS 455 11 Applied Music: Adv Flute GCA 208 Kesner MUS 455 12 Applied Music: Adv Oboe GCA 208 Schultz, H MUS 457 10 Applied Music: Adv Guitar/Lute GCA 103 Palmer, M MUS 459 10 Applied Music: Adv Trumpet MUS 459 11 Applied Music: Adv Low Brass McCollum, J MUS 461 10 Applied Music:AdvViolin/Viola GCA 212 McCollum, K MUS 461 11 Applied Music: Adv Cello GCA 208 Staff MUS 461 12 Applied Music: Adv Bass GCA 103 Anthony MUS 463 10 Appld Music: Adv Percuss/Drums GCA 116 Plewinski MUS 463 11 Appld Music: Adv Percuss/Drums GCA 116 Schweitzer MUS 465 10 Applied Music: Adv Composition GCA 203 Leupold MUS 465 11 Applied Music: Ableton Comp. GCA 206 Schweitzer MUS 266 10 Pan Pipe Ensemble TBA TBA Kesner MUS 277 10 W.C. Symphonic Band GCA 116 T 06:30PM-08:30PM Wharton, K MUS 278 10/ Steel Pan Ensemble GCA 116 W 04:00PM-05:30PM Leupold BLS 278 10 (Cross Listing) MUS 279 10 Japanese Music Ensemble GCA 108 McCollum, J MUS 279 11 Japanese Music Ensemble GCA 108 McCollum, J MUS 279 12 Japanese Music Ensemble GCA 108 McCollum, J MUS 281 10 W.C. Jazz Ensemble GCA 116 F 03:00PM-04:45PM Thomas MUS 283 10 W.C. Chorus GCA 244 M 04:00PM-05:30PM Green, E MUS 289 10/ AfroCuban Song GCA 116 Schweitzer BLS 289 10 (Cross Listing) MUS 289 11/ AfroCuban Drumming GCA 116 M 04:00PM-05:30PM Schweitzer BLS 289 11 (Cross Listing) MUS 291 10 W.C. String Orchestra TBA TBA T 06:30PM-08:00PM McCollum, K MUS 294 11 SpTp: Indian Music Ensemble GCA 212 Leupold MUS 475 10/ W.C. Jazz Combo GCA 116 Schweitzer BLS 475 10 (Cross Listing) MUS 487 10 Chamber Ensemble: Sax GCA 244 Thomas MUS 487 11 Chamber Ensemble: Strings GCA 212 McCollum, K MUS 487 12 Chamber Ensemble: Elec. GCA 107 W 04:00PM-05:30PM Schweitzer MUS 487 13 Chamber Ensemble: Guitar GCA 244 Palmer, M MUS 487 14 Chamber Ensemble: Percussn GCA 116 Plewinski MUS 487 15 Chamber Ensemble: Musical GCA 116 Schweitzer
PHYSICAL EDUCATION Key Code: T = Theory, LA = Lifetime Activity, AA = Aerobic Activity 1 = first half of semester, 2 = second half of semester COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PED 017 10 Intro Strngth/Conditning(A-1) JFC TR MW 10:30AM-11:20AM Jenkins & Mullen PED 019 10 Pilates Mat Class (A-2) CAIN STD MW 08:30AM-09:20AM Fry PED 025 10 Yoga (A-1) CAIN STD MW 08:30AM-09:20AM Fry PED 030 10 Scuba SMTH 110 W 06:00PM-10:00PM Kiser PED 034 10 Advanced Scuba SMTH 110 W 06:00PM-10:00PM Kiser PED 051 10 Methods of Coaching (T-2) JFC TR TTH 11:30AM-12:45PM Dunshee PED 052 10 Nutrition (T-1) JFC TR MW 09:30AM-10:20AM Jenkins NOTE: Physical Education courses are 7 1/2 weeks in length. Students may not add a course after the first week of classes without the instructor's approval.
PHILOSOPHY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PHL 100 10 Introduction to Philosophy DALY 211 MWF 10:30AM-11:20AM Weigel PHL 100 11 Introduction to Philosophy GLDS 218 MWF 11:30AM-12:20PM Weigel PHL 100 12 Introduction to Philosophy SMTH 111 TTH 01:00PM-02:15PM Song PHL 100 13 Introduction to Philosophy SMTH 111 TTH 02:30PM-03:45PM Song PHL 102 10 Contemporary Moral Issues SMTH 111 MW 02:30PM-03:45PM McCabe PHL 210 10 Intro to Political Philosophy SMTH 222 TTH 04:00PM-05:15PM Benson PHL 214 10 History of Modern Philosophy DALY 211 TTH 10:00AM-11:15AM Song PHL 215 10 Medieval Philosophy DALY 212 MW 02:30PM-03:45PM Weigel PHL 225 10 Ethical Theory DALY 211 TTH 01:00PM-02:15PM McCabe PHL 294 10/ SpTp: Religion & Architecture GLDS 207 M 06:00PM-08:30PM Prud'homme REL 294 11 (Cross Listing) PHL 294 11/ SpTp: What is Torah? DALY 212 W 04:00PM-06:30PM Staff REL 294 12 (Cross Listing) PHL 335 10 Philosophy of Law DALY 211 TTH 11:30AM-12:45PM McCabe PHL 394 10/ SpTp:Philsophy at the Margins SMTH 226 TTH 02:30PM-03:45PM Benson BLS 394 12 (Cross Listing) PHL 394 11/ SpTp: Perform. Japan Buddhism GCA 206 TTH 01:00PM-02:15PM McCollum, J MUS 394 10 (Cross Listing)
RELIGION COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- REL 216 10 Medieval Philosophy DALY 212 MW 02:30PM-03:45PM Weigel REL 294 11/ SpTp: Religion & Architecture GLDS 207 M 06:00PM-08:30PM Prud'homme PHL 294 10 (Cross Listing) REL 294 12/ SpTp: What is Torah? DALY 212 W 04:00PM-06:30PM Staff PHL 294 11 (Cross Listing) REL 294 10/ SpTp: MakingGods/Medieval DALY 218 TTH 01:00PM-02:15PM Tilghman ART 294 12 (Cross Listing)
SOCIOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PHS 171 10/ Introduction to Public Health GLDS 208 TTH 10:00AM-11:15AM Yost SOC 171 10 (Cross Listing) PHS 271 10/ Global Health Disparities GLDS 208 TTH 11:30AM-12:45PM Yost SOC 271 10 (Cross Listing)
PHYSICS COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PHY 102 10 College Physics II w/ Lab GLDS 100 MWF 08:30AM-09:20AM Keiser DUNN N201 T 01:30PM-04:15PM Chillog PHY 102 11 College Physics II w/ Lab GLDS 100 MWF 08:30AM-09:20AM Keiser DUNN N201 T 05:30PM-08:15PM Chillog PHY 102 12 College Physics II w/ Lab GLDS 100 MWF 08:30AM-09:20AM Keiser DUNN N201 W 10:30AM-01:15PM Tucholski PHY 105 10 Astronomy w/ Lab SMTH NJT MWF 11:30AM-12:20PM Kehm, Karl DUNN N201 M 06:30PM-08:30PM Kehm, Karl PHY 112 10 General Physics II w/ Lab TOLL SG10 MWF 09:30AM-10:20AM Campbell, C DUNN N201 W 10:30AM-01:15PM Tucholski PHY 112 11 General Physics II w/ Lab TOLL SG10 MWF 09:30AM-10:20AM Campbell, C DUNN N201 W 01:30PM-04:15PM Tucholski PHY 112 12 General Physics II w/ Lab TOLL SG10 MWF 09:30AM-10:20AM Campbell, C DUNN N201 TH 04:30PM-07:15PM Tucholski PHY 252 10/ Sci Modeling & Data Analysis DUNN N210 MWF 01:30PM-02:20PM Campbell, C MAT 252 10 (Cross Listing) PHY 292 10 Sophomore Physics Seminar II TOLL SG10 T 04:00PM-05:15PM Kehm, Karl PHY 324 10 Electricity and Magnetism DUNN N210 MWF 10:30AM-11:20AM Campbell, C PHY 352 10 Electronics w/ Lab DUNN N210 MWF 11:30AM-12:20PM Keiser DUNN N207 T 01:00PM-03:45PM Keiser PHY 352 11 Electronics w/ Lab DUNN N210 MWF 11:30AM-12:20PM Keiser DUNN N207 W 01:00PM-03:45PM Keiser PHY 392 10 Junior Physics Seminar II TOLL SG10 T 04:00PM-05:15PM Kehm, Karl PHY 394 10 SpTp: Acoustics w/ Lab DUNN N210 M 12:30PM-01:20PM Tucholski DUNN N213 TTH 01:30PM-04:00PM Tucholski PHY 492 10 Senior Physics Seminar II TOLL SG10 T 04:00PM-05:15PM Kehm, Karl
POLITICAL SCIENCE COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- POL 102 10 American Gov't and Politics SMTH 336 MW 02:30PM-03:45PM Cossette POL 102 11 American Gov't and Politics GLDS 208 MWF 11:30AM-12:20PM Prud'homme POL 104 10 Intro to World Politics GLDS 207 MWF 09:30AM-10:20AM Reiling POL 104 11 Intro to World Politics GLDS 207 TTH 11:30AM-12:45PM Shad POL 202 10 Justice, Pwr & Political Thght GLDS 208 MWF 10:30AM-11:20AM Prud'homme POL 312 10 The American Presidency CMWL 210 TTH 11:30AM-12:45PM Cossette POL 313 10 Elections and the Pol Process DALY 211 TTH 02:30PM-03:45PM Cossette POL 314 10 Religion & Politics in the US SMTH 110 MW 02:30PM-03:45PM Deckman POL 323 10 Constitutional Law GLDS 208 MWF 09:30AM-10:20AM Prud'homme POL 341 10/ Politics of Development SMTH 226 TTH 10:00AM-11:15AM Wade GEN 341 10,BLS 341 10 (Cross Listing) POL 351 10 Pltcs,Rel,Ethncty in S. Asia GLDS 207 T 04:00PM-06:30PM Shad POL 373 10/ Human Rights & Social Justice SMTH 110 TTH 01:00PM-02:15PM Wade GEN 373 10 (Cross Listing) POL 374 10 Internatnl Organization & Law GLDS 201 TTH 08:30AM-09:45AM Reiling POL 384 10 Intl Relations of East Asia GLDS 218 TTH 02:30PM-03:45PM Oros POL 394 10/ SpTp: Gender & Conflict GLDS 218 MWF 12:30PM-01:20PM Reiling GEN 394 11,BLS 394 10 (Cross Listing) POL 394 11 SpTp:Brexit&British Politics GLDS 207 W 04:00PM-06:30PM Shad POL 473 10 Model United Nations TBA TBA T Shad
PSYCHOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- PSY 112 10 General Psychology GLDS 100 MWF 10:30AM-11:20AM Ayers & McKillop PSY 112 11 General Psychology GLDS 100 MWF 11:30AM-12:20PM McKillop & Ayers PSY 112 12 General Psychology SMTH 332 MW 02:30PM-03:45PM Littlefield PSY 205 10 Drugs & Behavior GLDS 207 TTH 02:30PM-03:45PM Weil PSY 209 10 Stats & Design I w/ Lab DUNN NG14 MWF 11:30AM-12:20PM Murphy DUNN NG14 TH 09:15AM-11:15AM Murphy PSY 209 11 Stats & Design I w/ Lab DUNN NG14 MWF 11:30AM-12:20PM Murphy DUNN NG14 TH 12:15PM-02:15PM Murphy PSY 209 12 Stats & Design I w/ Lab DUNN NG14 MWF 12:30PM-01:20PM Dooley DUNN NG14 TH 02:30PM-04:30PM Dooley PSY 234 10 Psychopathology II DALY 106 TTH 10:00AM-11:15AM Ayers PSY 305 10 Psychopharmacology w/ Lab DUNN N112 MWF 12:30PM-01:20PM Kerchner DUNN N112 TH 01:00PM-03:00PM Kerchner PSY 309 10 Stats & Design II w/ Lab DUNN NG14 MWF 01:30PM-02:20PM Gibson DUNN NG14 T 09:30AM-11:20AM Gibson PSY 309 11 Stats & Design II w/ Lab DUNN NG14 MWF 01:30PM-02:20PM Gibson DUNN NG14 T 12:30PM-02:20PM Gibson PSY 313 10 Learning & Appl Behav Anlysis DUNN NG14 MWF 10:30AM-11:20AM Kerchner DUNN NG14 MWF 09:30AM-10:20AM Littlefield PSY 316 10 Cognitive Neuroscience w/ Lab SMTH 111 TTH 10:00AM-11:15AM Weil DUNN NG20 F 09:30AM-11:20AM Weil PSY 316 11 Cognitive Neuroscience w/ Lab SMTH 111 TTH 10:00AM-11:15AM Weil DUNN NG20 F 11:30AM-01:20PM Weil PSY 320 10 Health Psychology w/ Lab DUNN NG13 TTH 11:30AM-12:45PM Dooley DUNN NG20 T 01:00PM-03:00PM Dooley PSY 321 10 Expermntl Social Psych w/ Lab DUNN NG01 TTH 11:30AM-12:45PM McKillop DUNN NG01 T 01:00PM-03:00PM McKillop PSY 382 10/ Intro to Social Welfare GLDS 201 T 05:30PM-08:00PM Kohl SOC 382 10 (Cross Listing) PSY 394 10 SpTp: Adv Counseling w/Lab DUNN NG13 TTH 08:30AM-09:45AM Ayers DUNN NG20 W 01:30PM-03:30PM Ayers PSY 399 10 Junior Seminar TOLL SG10 W 03:30PM-04:20PM Kerchner
SOCIOLOGY COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- SOC 101 10 Intro to Sociology SMTH 222 MWF 01:30PM-02:20PM Anderson, E SOC 101 11 Intro to Sociology GLDS 100 TTH 02:30PM-03:45PM Yost SOC 101 12 Intro to Sociology DALY 106 MWF 11:30AM-12:20PM Garcia SOC 171 10/ Introduction to Public Health GLDS 208 TTH 10:00AM-11:15AM Yost PHS 171 10 (Cross Listing) SOC 213 10/ Sociology of Gender GLDS 201 MWF 09:30AM-10:20AM Anderson, E GEN 213 10 (Cross Listing) SOC 221 10/ Social Inequalities GLDS 201 MWF 02:30PM-03:20PM Garcia BLS 221 10,GEN 221 10 (Cross Listing) SOC 240 10/ Criminology GLDS 100 TTH 11:30AM-12:45PM Durso BLS 240 10 (Cross Listing) SOC 271 10/ Global Health Disparities GLDS 208 TTH 11:30AM-12:45PM Yost PHS 271 10 (Cross Listing) SOC 303 10 Social Theory SMTH 336 MWF 11:30AM-12:20PM Anderson, E SOC 347 10/ Juvenile Delinq & Social Welfr GLDS 201 TTH 10:00AM-11:15AM Durso BLS 347 10 (Cross Listing) SOC 382 10/ Intro to Social Welfare GLDS 201 T 05:30PM-08:00PM Kohl PSY 382 10 (Cross Listing) SOC 394 10/ SpTp: Soc of Food&Agriculture DALY 212 TTH 01:00PM-02:15PM Garcia ENV 394 11 (Cross Listing) SOC 484 10 Field Exper in Social Welfare SMTH 223 TH 06:00PM-08:30PM Clark SOC 492 10 Senior Seminar DALY 212 M 04:00PM-05:15PM Durso
THEATER & DANCE COURSE TITLE LOCATION DAYS TIME INSTRUCTOR ---------- ----------------------------- -------- ---- -------------- ---------- THE 102 10 Drama, Stage, and Society II GCA 204 MWF 11:30AM-12:20PM Volansky THE 102 11 Drama, Stage, and Society II GCA 206 MWF 11:30AM-12:20PM Fox, B THE 211 11 Intro to Acting GCA TWS MWF 11:30AM-12:20PM Sommerfeld THE 211 12 Intro to Acting GCA TWS MWF 12:30PM-01:20PM Daigle THE 231 10 Theatre Technology I GCA TWS TTH 10:00AM-11:15AM Staff THE 241 10 Intro to Theatrical Design GCA 232 TTH 11:30AM-12:45PM Eckelman GCA 232 F 02:30PM-04:00PM THE 306 10 The/Dra:American Musical Thtre GCA 204 MWF 12:30PM-01:20PM Volansky THE 381 10 Junior Seminar GCA 216 TTH 01:00PM-02:15PM Fox, B THE 394 10 SpTp: Improvisation GCA TWS TH 02:30PM-05:00PM Daigle THE 400 10 Elements of Production Eckelman THE 401 10 Dramatic Theory GCA 204 MWF 02:30PM-03:45PM Volansky NOTE: Students meet the Sophmore Writing Obligation requirements by: 1. Enrolling in one of the SWO sections, AND either: a. taking one course designated by one asterisk (*) or b. taking two courses designated by two asterisks (**).